روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

افق‌نو ـ مهسا امرآبادی: جان پیلجر روزنامه‌نگار و پژوهشگر استرالیایی در مقدمه کتاب خود با عنوان «به من دروغ نگو!» درباره اهمیت روزنامه‌نگاری تحقیقی می‌نویسد: در غیاب روزنامه‌نگاری تحقیقی احساس ما از بی‌عدالتی واژگانی برای بیان نخواهند یافت و مردم برای مبارزه با بی‌عدالتی فاقد اطلاعات لازم خواهند بود. همین جملات می‌تواند اهمیت روزنامه‌نگاری تحقیقی را برای ما روشن سازد. شیوه‌ای از روزنامه‌نگاری که در کشور ما مغفول واقع شده، گمشده‌ای‌ست که درست روبه‌روی چشمان ما خودش را به وضوح نشان می‌دهد. در زمانه‌ای که رسانه‌های بزرگ در دست و زیرکنترل قدرت‌ها و حکومت‌ها هستند، این شیوه از روزنامه‌نگاری می‌تواند قلوه سنگ‌ها را بردارد و پرده‌ها را برکشد تا اعتماد از دست رفته عمومی مردم به رسانه‌ها را کاهش دهد. این گزارش‌ها در زمره جریان غالب روزنامه‌نگاری قرار نمی‌گیرند بلکه چهره‌به‌چهره در برابر اربابان قدرت می‌ایستند و صدای مخالف کمیاب می‌شوند. این شیوه از روزنامه‌نگاری می‌تواند سدی باشد در برابر افزایش قربانیان لاپوشانی‌های وسیع که حکومت‌ها دست در دست رسانه‌های همسو مرتکب آن می‌شوند. بازخوانی تجربه جهانی روزنامه‌نگاران در بررسی و تحقیق موضوعاتی مهم و سرنوشت‌ساز، شاید راهی باشد برای سعی در تولید و آغاز اکتشاف روزنامه‌نگاران داخلی! از این رو سایت افق نو در نظر دارد با ترجمه گزارش‌هایی که موفق به دریافت جایزه از بخش روزنامه‌نگاری تحقیقی پولیتزر شده‌اند، این تجربه‌های جهانی را بازخوانی کند و گامی برای احیای آن در داخل کشور بردارد.

بخش ششم و پایانی گزارش تحقیقی واشنگتن‌پست همراه با چند ویدئو خبری، از فساد اخلاقی کاندیدای ایالت آلاباما که برای آنها پولیتزر آورد

چهارم دسامبر ۲۰۱۷

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۱)
گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۲)
گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۳)
گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴)
گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵)

Woman shares evidence of relationship with Roy Moore when she was 17 and he was 34 (Jon Gerberg/The Washington Post)/ ویدئوی واشنگتن‌پست از افشاگری زنی در مورد رابطه مور با او زمانی که این دختر ۱۷ ساله و مور ۳۴ ساله بوده است:
Debbie Wesson Gibson, who says she dated Roy Moore in 1981, recently found a high school graduation card she says he gave her at the time and inscribed to her. Moore, who is running for the U.S. Senate, said recently of Gibson and eight other women who have accused him of inappropriate relations, “I do not know any of these women, did not date any of these women and have not engaged in any sexual misconduct with anyone.”

هفته گذشته دبی وسون گیبسون<1>به اتاق زیرشیروانی خانه‌اش رفت تا جعبه‌ حاوی تزئینات کریسمس را پیدا کند اما یک صندوقچه دیگر توجه‌اش را جلب کرد؛ صندوقچه‌ای که به گفته خودش آن را از یاد برده بود. داخل صندوقچه یک دفترچه یادبود از سال آخر دبیرستان پیدا کرد که کارت‌پستالی با عنوان «برای آنان که الهام‌بخش هستند» درون آن بود.
در این کارت‌پستال با دستخط شکسته، نوشته‌شده بود: «فارغ‌التحصیلی‌ات مبارک دبی! می‌خواستم این کارت‌پستال را شخصاً به تو دهم. می‌دانم تو در هر کاری که انجام دهی، موفق می‌شوی. امضا: روی!»
به گفته گیبسون، این متن توسط روی مور<2>کاندیدای جمهوری‌خواه مجلس سنا از ایالت آلاباما نوشته‌شده است. تاکنون پنج زن به واشنگتن‌پست گفته‌اند زمانی که نوجوان بوده‌اند و مور نیز عاقله‌مرد و دستیار دادستان منطقه بود؛ سعی در اغفال آن‌ها داشته است. مور در روزهای اخیر مدام این داستان‌ها را تکذیب کرده و منکر ارتباط با این زنان در زمان نوجوانی‌شان شده است.
از زمانی که این اتهامات به مور منتشر شد، ۴ زن دیگر هم قدم پیش گذاشته و از حرکات جنسی نامطلوب مور پرده برداشتند.
در گزارشی که واشنگتن‌پست منتشر کرد، لی کورفمن<3>گفت زمانی که ۱۴ ساله بوده، مور او را لمس کرده و زن دیگر به نام گیبسون نیز از ارتباطش با مور زمانی که او ۱۷ ساله و مور ۳۴ ساله بوده پرده برداشت. ارتباطی که گیبسون در آن زمان افتخارآمیز می‌دانسته اما اکنون آن را مورد بازنگری قرار داده است. روابطی که مور منکر آن‌ها می‌شود.
مدت کوتاهی پس از آن‌که نخستین اتهام به مور زده شد، او در یک مصاحبه رادیویی با شون هانیتی<4>اعلام کرد کورفمن را نمی‌شناسد اما گیبسون و گلوریا تاکر دیسون را می‌شناسد.
مور هر کدام از این زنان را به‌عنوان «دختران خوب» معرفی کرد و از سوی دیگر گفت به خاطر ندارد که با آنان ارتباط خاصی برقرار کرده باشد.
بااین‌وجود در دو گردهمایی انتخاباتی که در دو روز گذشته برگزار شد، مور از حرف خود برگشت!
او ۲۷ نوامبر در یک رویداد انتخاباتی در شمال آلاباما شهر هناگار<5>گفت: تمامی اتهام‌ها کاملاً غلط هستند و از روی عناد و دشمنی به من زده‌شده است. من هیچ‌کدام از این زنان را نمی‌شناسم.
مور همچنین روز ۲۹ نوامبر در جنوب آلاباما شهر تئودور<6>و در یک کلیسا، ادعا کرد: اجازه دهید بار دیگر اعلام کنم. من هیچ‌کدام از این زنان را نمی‌شناسم و با آن‌ها قرار نگذاشته‌ام. من با هیچ‌کدام از آن‌ها سوءرفتار جنسی نداشته‌ام.
گیبسون می‌گوید با توجه به تهدید‌هایی که پس از انتشار گزارش ابتدایی در واشنگتن‌پست دریافت کرد، برای عمومی کردن این دفترچه خاطرات شک داشت اما بعد از شنیدن اظهارات هفته گذشته مور، با دفتر روزنامه تماس گرفت.
گیبسون گفت: او مرا دروغ‌گو نامید. درحالی‌که نه‌تنها زمانی که ۱۷ ساله بودم به‌صورت مکرر و آشکار با هم قرار می‌گذاشتیم و یکدیگر را می‌دیدیم که حتی بعدها در سال ۱۹۸۲ به کمپین انتخاباتی او برای انتخابات اتحادیه قضات پیوستم و حتی تا سال‌ها بعد هم کارت تبریک کریسمس برای همدیگر می‌فرستادیم. روی مور اشتباه فاحشی کرد و آن هم حمله به درستی و صداقت من بود.

A photo of Debbie Wesson Gibson when she was a high school senior, as seen in a scrapbook she kept during her senior year at Etowah High School. (Jon Gerberg/The Washington Post)

A photo of Debbie Wesson Gibson when she was a high school senior, as seen in a scrapbook she kept during her senior year at Etowah High School. (Jon Gerberg/The Washington Post)


کمپین انتخاباتی مور به درخواست‌های مکرر ما برای پاسخ‌گویی به این اظهارات، پاسخی نداد.
دو زن دیگر که نام آن‌ها در گزارش واشنگتن‌پست آورده شده بود نیز در روزهای اخیر توسط مور تحت‌فشار قرارگرفته‌اند.
کورفمن در یک نامه سرگشاده به مور که بعد سخنرانی او در ۲۷ نوامبر و در سایت خبری آلاباما‌نیوز منتشر شد، نوشت: من از سکوت خسته شدم!
– روزهای زیادی شما سخنگوی خود را جلو فرستادید تا من را یک دروغ‌گو بنامد و در نهایت شب گذشته خودتان کار کثیفی انجام دادید. آن کاری که زمان ۱۴ سالگی من انجام دادید باید برای هر انسان نیک‌سیرت روشن شود. جنابعالی اکنون به صداقت و راستی من حمله کرده‌اید! فساد و بدطینتی شما در کجا به پایان می‌رسد؟
پاولا کوبیا<7>وکیل دیسون بعد از سخنرانی روز ۲۹ نوامبر مور، بیانیه‌ای برای واشنگتن‌پست ارسال کرد و در این بیانیه خاطرات واضح دیسون از قرارهایش با مور را شرح داد که شامل رستوران‌های مخصوصی است که اغلب اوقات با هم می‌رفتند و همچنین لباس مخملی که وقتی مور او را با خود برای یک مأموریت اجتماعی به رامادا برد، پوشیده بود.
کوبیا گفت: مهم نیست روی مور اکنون چه دروغ‌هایی از خودش درمی‌آورد؛ حقیقت همان است که وقتی گلوریا به خاطرش آمد، بر زبان آورد.
گیبسون ۵۴ ساله اکنون در دلاری‌بیچ ایالت فلوریدا زندگی می‌کند. او عضو رسمی حزب جمهوری‌خواه و بنیان‌گذار شرکتی است که علامت‌های زبان اشاره را تهیه می‌کند. او گفت بخش عمده شغلش در زمینه‌های آموزشی، پزشکی و قانونی است و مشتریان شرکت، هم شامل دموکرات‌هایی مانند هیلاری کلینتون، جو بایدن و هم جمهوری‌خواهانی مانند شهردار میامی هستند.
گیبسون تأکید کرد علی‌رغم درخواست‌های مکرر ده‌ها رسانه برای مصاحبه، او احتیاط کرده و هیچ پاسخی به آنان نداده است چراکه بعد از انتشار نخستین گزارش و مصاحبه او در واشنگتن‌پست، بارها به‌صورت مسلسل‌وار ایمیل‌های تهدیدآمیز دریافت کرده تا حدی که مجبور شده است گزارش‌ این تهدیدها را به پلیس محلی بدهد.
او و دیگر زنان توسط قائم‌مقام مور به دروغ‌گویی، دریافت پول در ازای انتشار داستان‌های دروغ و عضویت در بخشی از توطئه سیاسی بزرگ برای شکست مور متهم شده‌اند.
Debbie Wesson Gibson shows what she says is a graduation card from Roy Moore. She says he handed it to her during her high school graduation ceremony in 1981. Underneath is Gibson’s own note about what Moore meant to her at the time. (Jon Gerberg/The Washington Post)

Debbie Wesson Gibson shows what she says is a graduation card from Roy Moore. She says he handed it to her during her high school graduation ceremony in 1981. Underneath is Gibson’s own note about what Moore meant to her at the time. (Jon Gerberg/The Washington Post)


زمانی که گیبسون دفترچه و کارت‌پستال تبریک فارغ‌التحصیلی‌اش که با خط شکسته روی آن نوشته‌شده بود را پیدا کرد، یاد زنی دیگر به نام بورلی یانگ نلسون<8>افتاد که بعد از انتشار گزارش نخست نزد او آمده بود. نلسون در کنفرانس خبری گلوریا آلرد<9>وکیل دادگستری،‌ مور را متهم کرد زمانی که تنها ۱۶ سال سن داشته به او آزار جنسی رسانده است. او همچنین با خود دفترچه‌ای با دست خط مور همراه داشت.
گیبسون گفت: نمی‌توانستم باور کنم مور چنین کارهایی کرده باشد و زمانی که مصاحبه بورلی و دستخط مور را در دفترچه او دیدم، قلبم از تپش ایستاد. زمانی که دستخط او را شناسایی کردم ناگهان شروع به هق‌هق کردم.
Beverly Young Nelson shows her high school yearbook, and an inscription she says was written by Roy Moore, at a news conference on Nov. 13. (Richard Drew/AP)

Beverly Young Nelson shows her high school yearbook, and an inscription she says was written by Roy Moore, at a news conference on Nov. 13. (Richard Drew/AP)


مارک سانجر بازرس سابق اف.بی.آی و کارمند کنونی یک شرکت حقوقی و دعاوی، به درخواست واشنگتن‌پست دستخط نوشته‌شده در کارت‌پستال را بررسی و تأیید کرد که این دستخط ساختگی و جعلی نیست. او همچنین دستخط این کارت‌پستال و دستخط نوشته‌شده در دفترچه را با یکدیگر مقایسه کرد و گفت: سبک نگارش نامه‌ها و حروف شبیه هم هستند.
او درعین‌حال بر لزوم مقایسه کارشناسی و بررسی بیشتر دستخط‌ها برای رسیدن به نتیجه نهایی، تأکید کرد.
گیبسون به خاطر دارد مور این کارت‌پستال را در مراسم فارغ‌التحصیلی‌اش در دبیرستان اتوواه در آتالای آلاباما به او داد؛ یعنی جایی که گیبسون در آنجا بزرگ شده بود و در ۱۰ دقیقه‌ای خانه مور بود.
او همچنین به یاد دارد که پس از خواندن تبریک مور، زیر آن نوشته است: روی مور برای من الهام‌بخش است چراکه او نه‌تنها مردی موفق است، بلکه تنها فردی است که به من باور دارد. از او ممنون هستم. او یکی از دل‌پذیرترین و خوشایندترین افرادی است که من می‌شناسم.
با تلنگری که گیبسون با پیدا کردن دفترچه خاطراتش خورد، دریافت این کارت‌پستال یکی دیگر از ادله‌ای است که ارتباطش با مور را ثابت می‌کند. ارتباطی که به گفته او در مارس سال ۱۹۸۱ و از کلاس علوم مدنی‌اش آغاز شد.
او در صفحه‌ای از این دفترچه تحت‌عنوان «فارغ‌التحصیلی» و پایین قسمت «مهمانان من» درست بالای اسم پدر و مادرش، نام روی اس. مور را نوشته بود.
گیبسون در صفحه دیگری از این دفترچه با عنوان «یادگاری‌ها» فهرستی از هدیه‌های فارغ‌التحصیلی‌اش را خط به خط نوشته بود که شامل کارت ۱۰ دلاری از طرف روی اس. مور هم می‌شد. او زیر این خط یادآور شده بود که برای مور یک کارت‌پستال با مضمون تشکر بفرستد.
Debbie Wesson Gibson points to an entry in her high school scrapbook, where she noted what she says was her first date with Roy Moore. (Jon Gerberg/The Washington Post)

Debbie Wesson Gibson points to an entry in her high school scrapbook, where she noted what she says was her first date with Roy Moore. (Jon Gerberg/The Washington Post)


در صفحه «بهترین اوقات خوش» نیز نوشته بود: چهارشنبه‌شب ۳/۴/۸۱ من و روی مور برای اولین بار بیرون رفتیم. ما در آلبرتویل شام خوردیم. اوقات خیلی خوشی با او داشتم.
گیبسون زیر واژه «خوش» دو بار خط کشیده بود.
در این دفترچه همچنین عکسی از گیبسون در لباس یک دانش‌آموز سال آخر دبیرستانی بود که به گفته این زن وقتی این عکس را دید با خودش گفت عکس مربوط به زمانی است که با مور قرار می‌گذاشت.
همان‌طور که گیبسون پیش‌ازاین نیز به واشنگتن‌پست گفته بود، بار دیگر تأکید کرد او و مور مدت چندین ماه همدیگر را ملاقات می‌کردند و قرار می‌گذاشتند. گیبسون همچنین گفت مور او را در کنار استخر یک باشگاه محلی زمانی که گیتار می‌نواخته و شعرهایش را برای گیبسون می‌خوانده، بوسیده است. به گفته این زن تمام این مسائل زمانی که او به کالجی در شهر دیگری از آلاباما رفت، تمام شد هرچند که آن‌ها دورادور برای مدتی با هم در تماس بودند.
گیبسون همچنین در انتخابات اتحادیه قضات دادگاه‌ها در سال ۱۹۸۲ در کمپین مور به او کمک کرده و تراکت‌های تبلیغاتی مور را زیر برف‌پاک‌کن‌های ماشین‌ها گذاشته است.
او ادامه داد: زمانی که نامزد کرده بودم مور اصرار داشت با نامزد من ملاقات کند تا مطمئن شود به‌اندازه کافی برای من مناسب است.
گیبسون یادآور شد زمانی که مور در سال ۱۹۹۲ برای نخستین بار به‌عنوان قاضی اتحادیه قضات منصوب شد، برایش گلدانی همراه با یادداشت تبریک فرستاد و تا چند سال بعد هم برای یکدیگر کارت‌تبریک کریسمس ارسال می‌کردند.
به گفته گیبسون، او همواره با احترام زیادی از مور یاد می‌کرده تا اینکه داستان زن‌های دیگر که مور را متهم به اغفال دختران نوجوان می‌کرد، شنیده است. او گفت در ابتدا باور این داستان‌ها و گزارش‌ها برایش سخت و غیرقابل‌قبول بوده است.
– این گزارش‌ها به قسمت بسیار دوست‌داشتنی از گذشته من اشاره داشت و به آن رنگ دیگری می‌زد و آن را برای همیشه تغییر می‌داد.
اما چه مسئله‌ای باعث شد گیبسون تصمیم بگیرد تا داستان خود و اسناد را در اختیار بقیه بگذارد؟ به گفته خودش او بارها ‌و ‌بارها ویدئوی سخنرانی هفته گذشته مور را تماشا کرد و تصمیم گرفت از زنانی که پا پیش گذاشته‌اند، حمایت کند چراکه این حمایت بسیار مهم‌تر از مسکوت ماندن ماجرای شخصی خودش، بود.
– در دقیقه ۳۴ ویدئو مور با صراحت و قاطعیت گفت هیچ‌کدام از این زنان را نمی‌شناسد و در آن لحظه دیدگاه من تغییر کرد. من می‌دانستم که او یک دروغ‌گو است.

پانویس‌ها:

۱-Debbie Wesson Gibson
۲-Roy Moore
۳-Leigh Corfman
۴- Sean Hannity شون هانیتی مجری برنامه‌ها و نمایش‌های فاکس‌نیوز و از روزنامه‌نگاران محافظه‌کار آمریکا
۵-Henagar
۶-Theodore
۷-Paula Cobia
۸-Beverly Young Nelson
۹- Gloria Rachel Allred متولد ۱۹۴۱ وکیل و مدافع حقوق زنان

ضمیمه‌های گزارش:

۱) لینک گزارش قسمت ششم و پایانی در واشنگتن‌پست

گزارشگر: Stephanie McCrummen/ استفانی مک‌کرومن

استفانی مک‌کرومن

لینک کوتاه:

مطالب اخیر