روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

افق نو: این روزها مدام پرسشی میان مردم ردوبدل می‌شود که منتسبان به خاندان‌های در مسند قدرت چه می‌کنند؟ از کجا و کدام خاندان آمده‌اند و در کجا شاغل هستند؟ در این گزارش و جداول آن سعی شده تا مشخصات تعداد کمی از وابستگان مقامات و مسئولین که به واسطه وابستگی به صاحب‌منصبان و البته فارغ از جناح آنها توانسته‌اند به مقام و منصبی برسند، بیاید. در این تحقیق تنها نام افراد و اشخاصی آورده شده که مدارک آن موجود بوده است. و البته تا زمان انتشار این گزارش ممکن است تغییرات معمول سالانه شرکت‌ها، اطلاعات این گزارش را به شکل جزئی تغییر داده باشد، از هرگونه توضیح و تصحیح استقبال خواهد شد.

افق نو – مینا قنبری:  «بالاخره این خون می‌آید و می‌رسد، همینطوری کسی نمی‌تواند ادعا کند اصل و نسب دارد. افتخار می‌کنم این توانایی‌ها از دوتا ژن خوب آمده» این‌ها صحبت‌های حمیدرضا عارف پسر محمدرضا عارف از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب است. او که در روزهای اخیر بار دیگر بر ژن خوب خود و لزوم اشتغال «ژن‌های خوب» تأکید کرده است، اشتغال خود را بر اساس داشتن «ژن خوب» و شایسته‌سالاری می‌داند، این سخنان را در برنامه اینترنتی «خیلی محرمانه» گفت. از آن به بعد بود که اصطلاح ژن خوب در بین مردم و جامعه رایج شد.

اکنون دیگر هر روز اخباری درخصوص انتصاب یک آقازاده‌ یا خانم‌زاده و در کل بستگان مقامات و مسئولین یا همان به اصطلاح ژن‌های خوب به گوش می‌رسد، ژن‌های خوبی که همچنان از مردم طلبکار هستند و آن را فریاد می‌زنند و هیچ کسی هم جلودار این فریادها نیست.

با توجه به کناره‌گیری مدیران بازنشسته از مشاغل دولتی، موضوع جایگزینی آنان بحث مهمی به شمار می‌رود. باید سؤال کرد آیا جوانان کشور و نیروی فعال شاغل و متخصص، به ‌مراتب شغلی بالا _چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی_ دسترسی دارند؟

باید اشاره کرد درصد اشتغال جوانان به خصوص نیروی متخصص در کشور، رابطه مستقیمی با رابطه آن‌ها در معادلات سیاسی و اقتصادی جامعه دارد و از این لحاظ بحث ساختار قدرت اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. در صورتی که صاحبان قدرت اکثریت مردم را از فرآیند مشارکت سیاسی و اقتصادی دور کنند و حلقه این مشارکت تنگ شود،  راه فقط برای کسانی باز است که ارتباط نزدیکی با سیاستمداران و صاحبان قدرت دارند. در حالیکه هر چه هرم بالای قدرت به روی سایر اقشار جامعه بازتر باشد، طبیعتا افراد بیشتری می‌توانند در فرآیندهای نهادی کشور مشارکت کنند.

می‌توان از منظر دیگری نیز به قضیه نگاه کرد! بسته بودن هرم بالای قدرت به روی مردم باعث افزایش فساد در کشور می‌شود، چراکه دیگر امکان نظارت بر نهادها توسط جامعه و رسانه‌ها وجود ندارد. در این میان بد نیست نگاهی به آمارهای جهانی در مورد رتبه فساد در ایران بیاندازیم.

شاخص CPI یا Corruption Perceptions Index که سالانه توسط سازمان «شفافیت بین‌الملل» تهیه می‌شود، در واقع شاخصی برای اندازه‌گیری فساد در کشورها است. این سازمان از سال ۱۹۹۵ به صورت سالانه سطح فساد موجود در کشورها را منتشر می‌کند. این گزارش‌ها توسط کارشناسان و  نظرسنجی‌های میدانی و عمومی تهیه می‌شود. شاخص CPI توسط این سازمان اینگونه تعریف شده است: «استفاده از قدرت برای منافع شخصی».

این شاخص در واقع ۱۷۶ کشور را مورد سنجش قرار می‌دهد و به ترتیب از ۱۰۰ (کشور بدون فساد) تا صفر (کشور دارای بیشترین فساد) کشورها را رتبه‌بندی می‌کند. این ارزیابی‌ها توسط مطالعات میدانی مختلف و همچنین ارزیابی چند نهاد مختلف تهیه شده است که عبارتند از: بانک توسعه آفریقا در ساحل عاج، بنیاد برتلزمن در آلمان، خانه آزادی در ایالات متحده، گلوبال اینسایت در آمریکا، مؤسسه بین‌‍المللی توسعه مدیرت در سویس، مشاوره ریسک سیاسی و اقتصادی در هنگ‌کنگ، گروه PRS در ایالات متحده، مجمع جهانی اقتصاد (داووس)، بانک جهانی و پروژه عدالت جهانی در ایالات متحده.

در این بررسی کشور ایران در سال ۲۰۱۶ از بین ۱۷۶ کشور به همراه قزاقستان و روسیه و نیز اوکراین رتبه ۱۳۱ را از آن خود کرد و از نمره ۱۰۰ رتبه ۲۹ را به خود اختصاص داد. براساس این رتبه‌بندی کشورهایی که بتوانند نمره‌ای بین ۱۰۰ تا ۵۰ را کسب کنند به عنوان کشورهایی با فساد کمتر، تعریف می‌شوند. حتی این ۱۰۰ تا ۵۰ نیز رتبه‌بندی می‌شود. یعنی زمانی که کشوری مانند نیوزیلند رتبه ۹۰ کسب کرده از کشوری مانند لهستان که نمره ۶۲ را گرفته است فساد کمتری دارد. کشورهایی که رتبه ۵۰ تا صفر را کسب کنند جزء کشورهای فاسد به حساب می‌آیند که ایران در این بین رتبه ۲۹ را به خود اختصاص داده و متأسفانه جزء کشورهای فاسد محسوب می‌شود. این آمار در حالی است که در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۴ ایران رتبه ۲۷ را کسب کرده بود. اما در سال ۲۰۱۳ رتبه ۲۵ را کسب کرده بود که بدترین رتبه‌ی کسب شده تا امروز است.

وبسایت Trading Economics نیز نوشته است رتبه فساد در ایران به صورت میانگین از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۷ حدود ۱۲۴٫۵۳ بوده است به طوری که درسال ۲۰۰۳  این رتبه ۷۸ بود و در سال ۲۰۰۹ به بالاترین مقدار خود یعنی ۱۶۸ از ۱۷۶ کشور رسیده است.

مسئله‌ی مهم دیگری که اهمیت دارد و بی‌ارتباط با آمارهای قبلی نیست اعلام نرخ بیکاری جوانان توسط مرکز آمار کشور است که نشان دهنده برخورداری جوانان از فرصت‌های شغلی در کشور است. طبق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ به ۲۸٫۴۰ درصد و در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ به ۲۸٫۳۰ درصد تغییر کرده که حکایت از کاهش بسیار ناچیز نرخ بیکاری دارد. میانگین نرخ بیکاری جوانان از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ به میزان ۲۶٫۳۶ درصد است که بیشترین نرخ بیکاری در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد که به میزان ۳۰٫۴۰ درصد بود. پایین‌ترین نرخ بیکاری نیز مربوط به سه ماهه دوم سال ۲۰۱۳ است که به ۲۲٫۹۰ درصد رسید.

نرخ بیکاری کل کشور طبق اعلام مرکز آمار ایران ۱۲٫۱۰ درصد است که این نشان می‌دهد، نرخ بیکاری جوانان از نرخ بیکاری کل کشور بیشتر است و این بدین معنی است که نرخ مشارکت جوانان در فرآیندهای شغلی پایین است.

مجلس شورای اسلامی برای به‌کار‌گیری جوانان قانونی را تصویب کرد که تا حدی جنجال‌ساز بود و تحت عنوان «اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان» شناخته می‌شود. به موجب این قانون بکارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده باشند، در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸/۷/۱۳۸۶ و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از بودجه عمومی کل کشور استفاده می‌کنند، ممنوع می‌‌شود. حال با توجه به اینکه در کشور ما سابقه چندان مثبتی در زمینه اجرای قوانین وجود ندارد باید دید این قوانین و مقررات در عمل پیاده می‌شوند یا خیر؟

چیزی که اخیرا تحت عنوان «ژن خوب» در فضای رسانه‌ای مطرح شده نشان داده است که برخی از جوانان از فرصت‌های برابرتری برای دسترسی به شغل‌های باکیفیت برخوردار هستند. این جوانان یا همان ژن‌های خوب، نه تنها به مشاغل دولتی دسترسی دارند بلکه بعضا نشان داده شده که با استفاده از رانت‌های قدرت که در اختیار دارند،  دسترسی راحت‌تری به مشاغل خصوصی نیز دارند و با استفاده از سرمایه‌ای که عمده این جوانان ژن خوب دارند، جذب بازار کار و گاها در پست‌های مهم مدیریتی و آن هم بدون رزومه متناسب با شغل مربوطه می‌شوند. اسامی بسیاری از ژن‌های خوب در فضای رسانه‌ای مطرح شده که برخی از انها جنجال‌ساز نیز بوده است. در اینجا قصد داریم رزومه و موقعیت برخی دیگر از جوانانی که از ژن خوب برخوردار هستند و صاحب‌ پست‌های مدیریتی شده‌اند را مورد بررسی قرار دهیم و معرفی کنیم. برخی از آنها حتی بدون داشتن رزومه مناسب کاری و صرفا با اتکا به روابط خویشاوندی با مسئولین توانسته‌اند به این مرتبه‌های شغلی دسترسی پیدا کنند. برخی نیز به واسطه ارتباطاتی که دارند توانسته‌اند در بخش خصوصی فعالیت کنند.

 

نام نسبت نام شرکت سمت پدر یا سایر وابستگان شماره شناسه شرکت سمت شماره روزنامه
افشین غریب‌پور جهان‌آباد فرزند خداداد غریب‌پور جهان‌آباد سیمان یاسوج رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و معاون وزیر ۱۰۱۰۱۳۹۲۶۲۶ عضو هیئت‌مدیره و نماینده از طرف شرکت آتیه صبا ۲۱۱۰۲ / ص۳۱/ ۹۶٫۰۵٫۳۰
سید ابراهیم سقائی فومنی خواهرزاده باقر نوبخت پتروشیمی فارابی معاون رییس‌جمهور و رییس ‏سازمان برنامه و بودجه جمهوری اسلامی ایران

 

۱۰۱۰۰۶۱۳۷۲۱ مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره فارابی و نماینده تاپیکو ۲۰۷۴۵ / ص۲۱ / ۹۵٫۰۳٫۰۸
یعقوب موسوی جهان‌آباد پسرعموی باقر موسوی- نماینده مجلس سیمان یاسوج نماینده اسبق شهرستان‌های بویراحمد و دنا، مشاور وزیر جهاد کشاورزی ۱۰۱۰۱۳۹۲۶۲۶ مدیرعامل و نائب‌رئیس هیئت‌مدیره سیمان یاسوج و نماینده از طرف شرکت عمران ترازپی‌ریز ۲۱۱۰۲ / ص۳۱/ ۹۶٫۰۵٫۳۰
شفق بازاریاب یاسوج ۱۰۸۶۰۴۴۸۶۳۴ نائب‌رئیس هیئت‌مدیره ۲۰۹۸۲/ ص۳۵ / ۹۵٫۱۲٫۲۸
سیمان فراز فیروزکوه ۱۰۱۰۲۳۰۴۹۳۹ عضو هیئت‌مدیره به نمایندگی از سیمان شمال ۲۰۴۶۱: ۹۴/۰۳/۱۷: ص ۹
فریدالدین حداد‌عادل فرزند غلامعلی حدادعادل تهران تایمز (غیرتجاری) مشاور رهبر معظم انقلاب، رئیس‌ اسبق مجلس، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسى ۱۰۱۰۰۲۰۶۹۸۶ عضو هیئت‌رئیسه ۲۱۴۸۶: ۱۳۹۷/۹/۲۷ :ص ۱۲
خبرگزاری مهر ۱۰۱۰۰۵۶۲۶۵۳ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۴۸۷: ۹۷/۹/۲۸: ص ۱۹
نورمبین هادی ۱۰۳۲۰۷۳۶۳۳۱ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۴۹۵: ۹۷/۱۰/۸: ص ۶۱
جام‌جم ۱۰۱۰۰۵۷۹۷۴۷ عضو هیئت‌مدیره به نمایندگی از صندوق بازنشستگی صدا و سیما ۲۱۴۵۹: ۹۷/۸/۲۴: ص ۳۳
جام‌جم برتر برنا ۱۴۰۰۷۶۷۵۵۶۰ عضو هیئت‌مدیره و از مؤسسین ۲۱۳۵۳: ۹۷/۴/۱۴: ص۱
خدمات علمی و آموزشی رزمندگان اسلام ۱۰۱۰۰۳۳۸۴۶۲ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۳۳۳: ۹۷/۳/۲۱: ص ۱۰
مهر فرهنگ ۱۰۱۰۰۳۶۵۹۲۱ عضو هیئت‌مدیره به همراه پدر ۲۱۳۴۸: ۹۷/۴/۹: ص ۱۶
فرهنگی و هنری آهنگ آتیه ۱۰۱۰۰۵۴۴۳۹۲ عضو هیئت‌مدیره به نمایندگی از مؤسسه املاک و مستغلات سازمان تأمین اجتماعی ۲۱۰۲۱: ۹۶/۲/۲۳: ص ۱۲
فرهنگ ایران و اسلام ۱۰۳۲۰۹۰۱۷۶۹ عضو و رئیس هیئت‌مدیره ۲۰۸۸۷: ۹۵/۹/۰۱: ص ۱۸
سید یاسرمهدی ابوترابی‌فرد فرزند مرحوم حاج علی‌اکبر ترابی‌فرد گروه سرمایه‌گذاری البرز نماینده مردم تهران در مجالس چهارم و پنجم ۱۰۱۰۰۴۴۳۹۰۸ عضو هیئت‌مدیره به نمایندگی از گروه سرمایه‌گذاری ملی ایران ۲۱۲۶۴: ۹۶/۱۲/۱۷: ص ۱۴
شرکت صنعتی آما ۱۰۱۰۰۳۲۲۶۹۰ عضو هیئت‌مدیره به نمایندگی از گروه سرمایه‌گذاری ملی ایران ۲۱۱۹۷: ۹۶/۹/۲۷: ص ۲۰
شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان ۱۰۱۰۲۴۵۴۶۲۱ عضو هیئت مدیره به نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری سامان ایرانیان ۲۰۶۱۹: ۹۴/۹/۲۸: ص ۳۸
پارس الکتریک ۱۰۱۰۰۳۶۷۱۸۲ عضو هیئت‌مدیره به نمایندگی از سرمایه‌گذاری ملی ایران ۲۰۵۵۰: ۹۴/۷/۰۱: ص ۲۳
شرکت افست ۱۰۱۰۰۲۸۲۰۶۴ عضو هیئت‌مدیره و نایب‌رئیس هیئت‌مدیره به نمایندگی از سرمایه‌گذاری ملی ایران ۲۰۵۰۷: ۹۴/۵/۱۲: ص ۲۶
شرکت بازرگانی پارس ۱۰۱۰۰۶۹۰۴۶۱ عضو هیئت‌مدیره به نمایندگی از پارس الکتریک ۲۰۳۸۸: ۹۳/۱۲/۱۱: ص ۳۱
سید احمد موسوی بجنوردی فرزند آیت‌الله موسوی بجنوردی بازرگانی بین‌المللی تجارت‌گستر فاراب از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۸ عضو شورای عالی قضایی و نیز عضو هیئت عفو و بخشودگی زندانیان به حکم آیت‌الله خمینی رهبر وقت ایران بود ۱۴۰۰۷۹۹۶۷۹۷ عضو هیئت‌مدیره و رئیس هیئت‌مدیره ۲۱۴۹۳: ۹۷/۱۰/۰۵: ص ۸
فرهنگی و هنری معارف رایزن ۱۴۰۰۴۲۶۲۶۳۴ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۰۰۳: ۹۶/۰۱/۳۱: ص ۲۶
فروشگاه‌های زنجیره‌ای آروکو ایرانیان ۱۰۳۲۰۷۷۵۵۸۶ از مالکان شرکت ۲۰۶۶۸: ۹۴/۱۱/۲۷: ص ۶۶
سرمایه‌گذاری عمران و حمل و نقل تامین ۱۰۱۰۳۶۷۵۴۴۴ عضو هیئت‌مدیره و به نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین ۲۰۱۲۶: ۹۳/۰۱/۲۴: ص ۴۵
حق‌گستران شمسا ۱۰۳۲۰۴۵۹۷۶۷ رئیس هیئت‌مدیره ۱۹۲۰۸: ۸۹/۱۱/۱۹: ص
پارس‌سازه تامین ۱۰۱۰۲۶۰۰۵۲۰ عضو هیئت‌مدیره تا تاریخ ۹۵/۰۱/۳۰ و بعد از آن از شرکت خارج شده است. ۲۰۷۴۵: ۹۵/۰۳/۰۷: ص ۱۳
حامد واعظ داماد یکی از مسئولان ارشد قوه‌قضائیه شرکت ساختمانی آسمان‌آفرین ۱۰۱۰۱۶۶۱۵۳۸ نایب‌رئیس هیئت‌مدیره به نمایندگی شرکت عمران و توسعه شاهد ۲۰۸۹۷: ۹۵/۰۹/۱۵: ص ۲۸
عمران و توسعه آتیه شاهدان خراسان ۱۰۳۸۰۵۸۰۵۴۹ رئیس هیئت‌مدیره ۲۰۸۸۷: ۹۵/۰۹/۰۱: ص ۸۱
شرکت نفت پاسارگاد ۱۰۱۰۲۴۷۲۱۴۱ عضو هیئت‌مدیره به نمایندگی از شرکت صبا انرژی جهان‌گستر ۲۱۲۶۴: ۹۶/۱۲/۱۷: ص ۵۲
آهن و فولاد ارفع ۱۰۱۰۲۸۳۰۰۸۸ رئیس هیئت‌مدیره به نمایندگی از شرکت گروه سرمایه‌گذاری امید ۲۱۲۶۸: ۹۶/۱۲/۲۲: ص ۱۲
محمد‌علی شفیعی سیف‌آبادی داماد غلامحسین نوذری پتروشیمی غدیر ۱۰۱۰۱۹۸۴۴۳۱ عضو هیئت‌مدیره به نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی ۲۱۱۷۳: ۹۶/۰۸/۲۵: ص ۶
پتروشیمی آپادانا ۱۰۳۲۰۵۸۳۲۲۷ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۱۶۰: ۹۶/۰۸/۰۹: ص ۲۱
زیست‌فناوری نفت پاک ۱۴۰۰۳۸۳۲۲۸۷ عضو سهامداران خاص شرکت ۲۰۹۵۳: ۹۵/۱۱/۲۳: ص ۲۵
بسته‌بندی سلیم شاد ۱۰۱۰۱۷۲۷۸۴۸ مدیرعامل شرکت ۱۹۹۳۷: ۹۲/۰۵/۲۴: ص ۳۱
زیست‌فناوری توسعه آب پاک ۱۴۰۰۴۹۸۹۳۸۵ در تاریخ دوم مهرماه ۱۳۹۶ سهم الشرکه خود را برداشته و از شرکت خارج شده است. ۲۱۳۴۰: ۹۷/۰۳/۳۰: ص ۲۸
سیدحسن موسوی بجنوردی فرزند کاظم بجنوردی* دایره‌المعارف بزرگ اسلامی رئیس دایره‌المعارف اسلامی ۱۰۱۰۰۱۹۴۹۴۰ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۰۰۳: ۹۶/۰۱/۳۱: ص ۱۹
شرکت بازار و فرهنگ رایزن ۱۴۰۰۴۷۷۳۴۶۰ نایب‌رئیس هیئت‌مدیره ۲۰۶۹۳: ۹۴/۱۲/۲۷: ص ۵
بنیاد فرهنگ رایزن ۱۴۰۰۶۱۷۱۵۴۰ رئیس هیئت‌مدیره ۲۰۸۷۵: ۹۵/۰۸/۱۶: ص ۲۰
فرهنگی و هنری معارف رایزن ۱۴۰۰۴۲۶۲۶۳۴ رئیس هیئت‌مدیره ۲۱۰۰۳: ۹۶/۰۱/۳۱: ص ۲۶
حسین موسوی بجنوردی فرزند محمد کاظم موسوی بجنوردی فرهنگی و هنری معارف رایزن ۱۴۰۰۴۲۶۲۶۳۴ مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره ۲۱۰۰۳: ۹۶/۰۱/۳۱: ص ۲۶
بنیاد فرهنگ رایزن ۱۴۰۰۶۱۷۱۵۴۰ مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره ۲۰۸۷۵: ۹۵/۰۸/۱۶: ص ۲۰
شرکت طرح وب‌تیم ۱۴۰۰۶۰۱۵۳۵۰ نایب‌رئیس هیئت‌مدیره ۲۰۸۰۱: ۹۵/۰۵/۱۷: ص ۲۳
نوآوران فرهنگ آمیتیس ۱۴۰۰۴۵۱۲۷۸۰ نایب‌رئیس هیئت‌مدیره ۲۰۵۰۷: ۹۴/۰۵/۱۲: ص ۱۲
علی موسوی بجنوردی فرزند محمدکاظم موسوی بجنوردی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی ۱۰۱۰۰۱۹۴۹۴۰ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۰۰۳: ۹۶/۰۱/۳۱: ص ۱۹
شرکت طرح وب‌تیم ۱۴۰۰۶۰۱۵۳۵۰ رئیس هیئت‌مدیره ۲۰۸۰۱: ۹۵/۰۵/۱۷: ص ۲۳
توسعه فرهنگ‌رایزن ۱۴۰۰۶۵۸۷۶۵۷ نایب‌رئیس هیئت‌مدیره ۲۰۹۷۴: ۹۵/۱۲/۱۸: ص ۴
نوآوران فرهنگ آمیتیس ۱۴۰۰۴۵۱۲۷۸۰ مدیرعامل و نایب‌رئیس هیئت‌مدیره ۲۰۵۰۷: ۹۴/۰۵/۱۲: ص ۱۲
محسن موسوی بجنوردی فرزند محمدکاظم موسوی بجنوردی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی ۱۰۱۰۰۱۹۴۹۴۰ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۰۰۳: ۹۶/۰۱/۳۱: ص ۱۹
توسعه فرهنگ‌رایزن ۱۴۰۰۶۵۸۷۶۵۷ مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره ۲۰۹۷۴: ۹۵/۱۲/۱۸: ص ۴
بنیاد فرهنگ‌رایزن ۱۴۰۰۶۱۷۱۵۴۰ عضو هیئت‌مدیره ۲۰۸۷۵: ۹۵/۰۸/۱۶: ص ۲۰
شرکت طرح وب‌تیم ۱۴۰۰۶۰۱۵۳۵۰ مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره ۲۰۸۰۱: ۹۵/۰۵/۱۷: ص ۲۳
شرکت بازار و فرهنگ رایزن ۱۴۰۰۴۷۷۳۴۶۰ عضو هیئت‌مدیره ۲۰۶۹۳: ۹۴/۱۲/۲۷: ص ۵
سیدهادی موسوی کریمی فرزند آیت‌الله موسوی اردبیلی* توسعه و عمران ستاره خاک پارس موسس دانشگاه مفید- سومین رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران
رئیس دیوان عالی کشورنماینده مجلس خبرگان رهبری
دوره نخست
۱۰۳۲۰۹۰۱۶۴۲ نایب‌رئیس هیئت‌مدیره ۲۱۵۰۶: ۹۷/۱۰/۲۰: ص ۱۷
نفیس‌شیشه ۱۰۱۰۳۷۴۷۹۱۱ رئیس هیئت‌مدیره ۲۱۴۴۶: ۹۷/۰۸/۰۶: ص ۲۹
مؤسسه تحقیقاتی امیرالمؤمنین ۱۰۱۰۰۱۲۸۳۵۳ رئیس هیئت‌مدیره ۲۱۲۰۳: ۹۶/۱۰/۰۴: ص ۳۷
مفید‌شیشه ۱۰۱۰۳۳۷۲۰۰۵ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۰۴۶: ۹۶/۰۳/۲۳: ص ۳۵
باربری شکوه‌باران ترابر تاکستان ۱۰۸۶۱۶۴۳۰۳۴ رئیس هیئت‌مدیره و از شرکا ۲۱۰۴۳: ۹۶/۰۳/۲۰: ص ۱۹
تولیدی شیشه دارویی رازی ۱۰۱۰۰۹۹۳۰۹۸ نایب‌رئیس هیئت‌مدیره ۲۰۸۳۹: ۹۵/۰۷/۰۱: ص ۴۹
خیریه مکتب امیرالمؤمنین ۱۰۱۰۰۱۲۸۳۵۳ نایب‌رئیس هیئت‌مدیره ۱۹۱۶۰: ۸۹/۰۹/۱۸: ص …
میرسعید موسوی کریمی فرزند آیت‌الله موسوی اردبیلی توسعه و عمران ستاره خاک پارس ۱۰۳۲۰۹۰۱۶۴۲ رئیس هیئت‌مدیره ۲۱۵۰۶: ۹۷/۱۰/۲۰: ص ۱۷
بازرگانی مفید‌صنعت ۱۰۱۰۲۷۸۶۴۰۲ رئیس هیئت‌مدیره ۲۱۵۰۰: ۹۷/۱۰/۱۳: ص ۳۱
شیمیایی فرآیند سود ۱۰۱۰۱۴۷۲۷۵۴ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۴۴۶: ۹۷/۰۸/۰۶: ص ۲۵
سینا‌سود ۱۰۱۰۲۰۱۳۷۰۵ رئیس هیئت‌مدیره ۲۱۳۳۷: ۹۷/۰۳/۲۷: ص ۲۲
سبلان‌ثمین ۱۰۲۴۰۰۶۲۹۶۸ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۲۲۴: ۹۶/۱۰/۲۸: ص ۶۴
مؤسسه تحقیقاتی امیرالمؤمنین(ع) ۱۰۱۰۰۱۲۸۳۵۳ مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره ۲۱۲۰۳: ۹۶/۱۰/۰۴: ص ۳۷
ایران‌مفید ۱۰۱۰۱۱۲۰۰۳۰ رئیس هیئت‌مدیره ۲۱۲۱۸: ۹۶/۱۰/۲۱: ص ۲۹
مفید‌شیشه ۱۰۱۰۳۳۷۲۰۰۵ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۰۴۶: ۹۶/۰۳/۲۳: ص ۳۵
خیریه مکتب امیرالمؤمنین(ع) ۱۰۱۰۰۱۲۸۳۵۳ مدیرعامل ۱۹۱۶۰: ۸۹/۰۹/۱۸: ص …
سید علی موسوی کریمی فرزند آیت‌الله موسوی اردبیلی مفید‌شیشه ۱۰۱۰۳۳۷۲۰۰۵ عضو هیئت‌مدیره ۲۱۰۴۶: ۹۶/۰۳/۲۳: ص ۳۵
سبلان‌ثمین ۱۰۲۴۰۰۶۲۹۶۸ نایب‌رئیس هیئت‌مدیره ۲۱۲۲۴: ۹۶/۱۰/۲۸: ص ۶۴
محمد هادی آخوندی فرزند عباس  آخوندی توسعه مدیریت و زیرساخت ارتکا وزیر سابق راه و شهرسازی تا تاریخ ۲۸ مرداد ۹۷ ۱۴۰۰۵۸۴۹۶۱۶٫۰۰ عضو هیئت‌مدیره و دارنده سهم‌الشرکه و موسس شرکت در تاریخ ۲۹/۰۲/۹۵ ۲۰۷۶۳: ص۲ : ۹۵/۰۳/۳۰
خانه عتیق زند‌پارس ۱۴۰۰۶۱۷۲۰۳۰ عضو هیئت‌مدیره و رئیس هیئت‌مدیره و دارنده سهم‌الشرکه که در تاریخ ۲۴/۰۶/۹۵ تاسیس شده است ۲۰۸۴۴ : ص ۱۶ : ۹۵/۰۷/۰۷
توسعه بازسازی و نوسازی خانه شیراز ۱۴۰۰۶۲۱۷۳۷۳ عضو هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت و موسس شرکت در تاریخ ۹۵/۰۷/۱۳ ۲۰۸۵۷ : ص۸ : ۹۵/۰۷/۲۵
انجمن زندگی‌بخش کار آمد ۱۴۰۰۷۹۴۹۷۸۲ عضو هیئت‌مدیره و سمت نائب‌رئیس هیئت‌مدیره به مدت دو سال  و موسس در تاریخ ۲۶/۰۷/۹۷ ۲۱۴۶۶ : ص۶ : ۹۷/۰۹/۰۳
مهدی مونسان  خواهرزاده حسن روحانی ختوقا (شرکت قطعه سازی ایران خودروِ) این مورد با تکذیبیه‌هایی همراه است (!)* عضو هیئت‌مدیره و مدیر‌عامل و نماینده از طرف شرکت ایران‌خودرو در آخرین اطلاعیه تغییر و معرفی هیئت‌مدیره در سایت کدال
عبدالحسین فریدون پسرعموی حسن روحانی ختوقا (شرکت قطعه سازی ایران خودروِ) عضو غیرموظف هیئت‌مدیره و نایب‌رئیس هیئت‌مدیره در آخرین اطلاعیه تغییر و معرفی هیئت‌مدیره در سایت کدال

*توضیحات:

۱) خانواده مونسان

در مورد خاندان مونسان چند تکذیبیه و تأییدیه وجود دارد که لازم به ذکر این موارد است.

اولین مورد در تایید این اتفاق در سایت رجا‌نیوز گزارشی با تیتر

برادر، داماد، پسرعمو، خواهرزاده و…؛ تمام اقوام حسن روحانی که در دولت پست گرفتند + جدول

در تاریخ ۲۴ آذرماه ۹۷ منتشر شدکه در آن دیگر خویشاوندان حسن روحانی هم آورده شده است، متن گزارش به شرح زیر است:

«سمت گرفتن داماد رئیس‌جمهور در دولت بار دیگر حواشی انتصابات فامیلی حسن روحانی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم را تازه کرد چراکه یکی از شعارهای حسن روحانی در انتخابات ۹۲ شایسته‌سالاری بود اما پس از چندی خبرهای ناخوشایندی از انتصابات اقوام و نزدیکان رئیس‌جمهور در دولت به گوش رسید.

در ادامه این گزارش به این انتصابات “فامیلی” در ۲ دولت حسن روحانی به صورت گذرا نگاه خواهیم داشت:

 

اسم  نسبت با رئیس‌جمهور سمت
۱ حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور دستیار سابق ارشد رئیس‌جمهور و همیشه جزء همراهان روحانی محسوب می‌شود
۲ عبدالحسین فریدون پسرعموی حسن روحانی مدیرکل وزارت علوم و آموزش‌عالی و  سرپرست مرکز جذب اعضای هیئت‌علمی این وزارتخانه
۳ ناهید مونسان خواهرزاده حسن روحانی روابط‌عمومی بانک سرمایه
۴  اسماعیل سماوی خواهرزاده حسن روحانی سرپرست گروه مشاوران جوان، رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست‌جمهوری و مشاور رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور
۵ مهدی مونسان خواهرزاده حسن روحانی رئیس گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران
۶ غلامعلی خوشرو پدر داماد حسین فریدون (برادر حسن روحانی) نماینده ایران در سازمان ملل
۷ اسماعیل نجار پسرعموی شوهرخواهر روحانی  معاون وزیر کشور و رئیس ستاد بحران کشور
۸ کامبیز مهدی‌زاده داماد رئیس‌جمهور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی

البته پیشتر از علی‌اصغر مونسان، علی‌اصغر پیوندی و طاهره قیومی به عنوان بستگان رئیس‌جمهور یاد می‌شد که در دولت یازدهم و دوازدهم مسئولیت گرفته‌اند اما پس از مدتی خود این افراد وابستگی فامیلی‌شان با رئیس جمهور را تکذیب کردند.

به عنوان مثال گفته می‌شد علی‌اصغر مونسان، رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی و مدیرعامل سابق سازمان منطقه آزاد کیش، خواهرزاده حسن روحانی است. این نسبت فامیلی سال گذشته از سوی مونسان تکذیب شد.

وی گفته بود: «از روز اول دولت یکی از مواردی که برای من حاشیه ایجاد کردند فامیل بودن با رئیس‌جمهور بود. یکی از مشکلات کشور همین حاشیه‌هاست. گاهی تا ۵۰ درصد انرژی ما صرف حاشیه‌ها می‌شود. من ۵ سال است که مدام اعلام می‌کنم خدا شاهد است، هیچ نسبتی با رئیس‌جمهور ندارم چه برسد به خواهرزاده ایشان بودن. تکذیبه داده‌ام که البته اخیراً دیگر باور کرده‌اند.»

اما در جدیدترین خبرها مربوط به رابطه خانواده مونسان و شرکت ختوقا، به گزارش خبرگزاری مهر با کد خبر ۴۵۲۵۱۲۱ و تیتر شرکت قطعات ایران خودرو به خاندان مونسان واگذار شده است در تاریخ ۷ بهمن ۹۷ منتشر شد که در این گزارش «هاجر چنارانی عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: رئیس‌جمهور بعد از گذشت ۶ ماه از حضور در نهاد ریاست‌جمهوری، شرکت قطعات ایران‌خودرو را به خاندان مونسان واگذار کرد. متاسفانه این مسئله، شرکت اگزوز‌خودرو خراسان را با مشکلات بسیاری مواجه کرده و این شرکت امروز حدود ۲۰۰ کارگر خود را اخراج کرده است.»

اما بعدا این موضوع دوباره از سوی حسین اربابی معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تکذیب شد و گفت: «هیچ شرکت یا کارخانه‌ای با عنوان «قطعات ایران خودرو» به آقای مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یا نزدیکان ایشان در هیچ دوره‌ای واگذار نشده و این خبر از اساس کذب است. نماینده نیشابور اگر سند ارایه یا عذرخواهی نکند، شکایت می‌کنیم» ایسنا – کد خبر ۹۷۱۱۰۹۰۵۰۰۹

۲) خانواده سید محمدکاظم بجنوردی

یکی از مؤسساتی که در بالا در جدول مشاهده می‌شود و روبروی نام سیداحمد موسوی بجنوردی مرقوم شده است «فرهنگی و هنری معارف رایزن» است. اعضای هیئت‌مدیره این شرکت را فرزندان محمدکاظم موسوی بجنوردی و آیت‌الله محمد موسوی بجنوردی تشکیل می‌دهند که عبارتند از: حسین موسوی بجنوردی، سید‌احمد موسوی بجنوردی، حسن موسوی بجنوردی و علیرضا موسوی بجنوردی.

این شرکت در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ ثبت شده است و در آن زمان آدرس شرکت در همان مکانی واقع شده بود که مرکز دایره‌المعارف اسلامی واقع شده است که ریاست آن را سید محمدکاظم موسوی بجنوردی برادر آیت‌الله محمد موسوی بجنوردی تشکیل می‌دهد اما اکنون آدرس شرکت به کامرانیه، خیابان شهید محمدرضا پاشا ظهری، خیابان طاووس، پلاک ۱۰، طبقه همکف و کدپستی ۱۹۵۴۷۳۱ تغییر پیدا کرده است.

اما نگاهی به وبسایت« گروه رایزن» که در همان محل «دایره‌المعارف بزرگ اسلامی» واقع شده است نشان می‌دهد که در آنجا فعالیت‌های تجاری گسترده‌ای انجام می‌شود که یحتمل توسط خانواده «سید محمدکاظم موسوی بجنوردی» اداره می‌شود. در وبسایت بخش «مرکز همایش‌های بین‌المللی» این شرکت آمده است: «مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن در کوهپایه‌های شمالی تهران، با هوایی مطبوع و دیدی زیبا از شهر در زمینی به مساحت ۶۰ هزار متر مربع احداث شده است. این مجموعه با زیربنایی بالغ بر ۱۲ هزار مترمربع شامل تالارهای متعدد جهت برگزاری همایش‌های عمومی و تخصصی، دیپلماتیک، سخنرانی‌ها، میزگردهای ویژه، دوره‌های آموزشی و نمایشگاه‌ها بنا شده است و نیز برخوردار از امکانات پارکینگ و دسترسی سریع می‌باشد».

ساختمان رایزن بنایی بسیار لوکس و مشتمل بر سه طبقه تالارهای مناسب برای انواع همایش‌ها و مجالس با امکاناتی تماما گران‌قیمت است که بدون تردید نشان‌دهنده ثروت بسیار زیادی است که در آنجا خوابیده است. به عنوان مثال فقط در بخش تالارها، این ساختمان دارای ۸ تالار به نام‌های رسول‌اکرم(ص)، فردوسی، خیام، ابوریحان، اندیشه، سخن، هیرسا و تالار ابن‌سیناست.

بخش دیگر این ساختمان دفاتر اجاری آن است که در کنار مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن واقع شده است و شامل ویژگی‌هایی از قبیل مبلمان کلاسیک و تزئینات منحصربه‌فرد داخلی، کف پارکت، دیدی زیبا از شهر تهران در محیطی آرام و دلپذیر است!! . … بسیاری از تصاویر این ساختمان را می‌توان در وب‌سایت آن مشاهده کرد.

طبق گفته منابع آگاه در برخی مواقع سال هزینه اقامت در هتل‌های ساختمان رایزن از شبی ۹۰ میلیون تا ۳۰۰ میلیون تومان است که رقم بسیار هنگفتی محسوب می‌شود و طبیعتا درآمدزایی بسیار کلانی برای این خانواده است، اما معلوم نیست چقدر از این درآمدها برای مرکز دایره‌المعارف اسلامی هزینه می‌شود که اخیرا مجبور شده است تعدادی از اساتید خود را که حتی با دستمزدهای پایین فعالیت دارند از کار اخراج کند.

لااقل گفته می‌شود در کنار این فعالیت‌های گسترده تجاری توسط خانواده محمدکاظم موسوی بجنوردی وضعیت اساتید و محققان مرکز دایره‌المعارف اسلامی کاملا برعکس است به‌طوری که در یک سال اخیر تعداد زیادی از اساتید این مرکز به دلیل بودجه کم تخصیص‌یافته به این مرکز از کار اخراج شده‌اند و یا با آنها قطع همکاری شده است. سیدصادق سجادی که سال‌ها معاون آن مرکز بود اردیبهشت ماه امسال از سمت خود کنار رفت و نکاتی را در مورد نبود مدیریت صحیح آن مرکز بیان کرد و این مرکز را برای مدتی درصدر اخبار نشاند. طبق اخباری که از منابع آگاه رسیده گفته می‌شود که «غلامحسین کرباسچی» دبیرکل حزب کارگزاران نیز اکنون یکی از اتاق‌های مرکز دایره‌المعارف اسلامی را از آن خود کرده است و این سؤال طرح می‌شود که چرا باید چنین شخصی که برای یک حزب مشخص فعالیت می‌کند در آنجا ساکن شود؟ البته این پرسش نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد.

اما اعضای هیئت‌مدیره مرکز دایره‌المعارف اسلامی چه کسانی هستند؟ پاسخ ساده است، خانواده آقای محمدکاظم بجنوردی. در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ و در صفحه شماره ۱۹ یک آگهی در روزنامه رسمی کشور به چاپ رسید که حکایت از تغییراتی در هیئت‌مدیره مرکز دایره‌المعارف اسلامی داشت و اعضای هیئت‌مدیره مشخص شدند که عبارتند از: محمدکاظم موسوی بجنوردی، حسن موسوی بجنوردی فرزند ارشد او، امیره فرهنگ همسر وی، علی موسوی بجنوردی فرزند او و محسن موسوی بجنوردی فرزند دیگر او که همگی اعضای هیئت‌مدیره مرکز دایره‌المعارف اسلامی را تشکیل داده‌اند. این در حالی است که هیئت‌مدیره قبلی مرکز دایره‌المعارف اسلامی عبارت بودند از: محمدکاظم موسوی بجنوردی، ابوالقاسم سرحدی‌زاده و سید‌مصطفی محقق احمدآبادی. خود آقای موسوی بجنوردی هم مدیرعامل و هم رئیس هیئت‌مدیره بود.

سیدحسن موسوی بجنوردی فرزند ارشد سیدمحمدکاظم موسوی بجنوردی نیز در چهار شرکت عضو هیئت‌مدیره است که در جدول بالا ذکر شده‌اند و در سه مورد این شرکت‌ها در واقع بهره‌برداری از ساختمان رایزن و مرکز همایش‌های بین‌المللی می‌باشد.

حسین موسوی بجنوردی نیز علاوه بر عضویت در مجموعه شرکت‌های «بنیاد رایزن» در دو شرکت بازرگانی و تجاری مربوط به صادرات و واردات نیز به عنوان نایب‌رئیس هیئت‌مدیره فعالیت دارد. در واقع برادران موسوی بجنوردی و فرزندان محمدکاظم بجنوردی طبق اسناد موجود در روزنامه رسمی کشور با یکدیگر شرکت‌های مربوط به تجارت بین‌المللی تأسیس کرده و آدرس همه شرکت‌ها در یک مکان است و آن هم ساختمان معروف رایزن در خیابان نیاوران است.

محسن موسوی بجنوردی نیز به مانند دیگر برادران بجنوردی در شرکت‌های گروه رایزن عضو است و حتی در شرکتی از قبیل «طرح وب‌تیم» علاوه بر بهره‌برداری از تالارهای لوکس رایزن به کار تجارت و صادرات و واردات انواع کالاهای بازرگانی مشغول به کار است.

محمدکاظم بجنوردی پدر این پسران نیز خود در چندین شرکت عضو هیئت‌مدیره است که به دلیل گرداندن مرکز دایره‌المعارف اسلامی اغلب به چشم نمی‌آیند و او را بیشتر با این نام می‌شناسند چرا که بیش از چند دهه است در کار پژوهش و تولید انواع دایره‌المعارف‌ها با همکاری اساتید مشغول به کار است.

او، هم در مؤسساتی عضو هیئت‌مدیره است که از دولت بودجه دریافت می‌کنند و هم در شرکت‌های تجاری خصوصی به همراه فرزندان خود کسب و کار جداگانه‌ای دارد. مؤسساتی از قبیل «دایره المعارف بزرگ اسلامی» و «انجمن آثار و مفاخر فرهنگی» از بودجه‌های دولتی امرارمعاش می‌کنند. اما شرکت‌هایی از قبیل «نوآوران فرهنگ آمیتیس» که یک شرکت تجاری و مربوط به صادرات و واردات کالاست و همچنین شرکت «توسعه فرهنگ رایزن» که بخشی از گروه رایزن در ساختمان بسیار زیبا و مجلل رایزن محسوب می‌شود از جمله فعالیت‌های تجاری آقای محمدکاظم موسوی بجنوردی محسوب می‌شود.

۳)فرزندان آیت‌الله موسوی اردبیلی

فرزندان آیت‌الله موسوی اردبیلی نیز علاوه بر اینکه اعضای هیئت‌امنای دانشگاه مفید هستند در کارهای تجاری گسترده‌ای مشغول به کار هستند و سلسه شرکت‌هایی تحت عنوان مفید شیشه و مفید صنعت و نفیس شیشه و … تأسیس کرده‌اند که به کارهای تولیدی می‌پردازد. عمده فعالیت‌های این شرکت‌ها به گونه‌ای است که دارای اعضای ثابتی هستند که اکثر آنها به عنوان اعضای هیئت‌ٔمدیره در این شرکت‌ها به صورت مشترک حضور دارند.

به عنوان مثال شرکت «مفیدشیشه» در تولید انواع شیشه و بطری و شیشه‌های دارویی و همچنین شیشه‌های غذایی فعالیت دارد. آنها در شرکتی مانند «باربری شکوه باران ترابر تاکستان» که در حوزه حمل و نقل کالا فعال است نیز حضور دارند. همچنین گروه «تولیدی شیشه دارویی رازی» نیز کارخانجات مربوط به تولید شیشه‌های دارویی و غذایی است که تحت‌اختیار فرزندان آیت‌الله موسوی اردبیلی است و در حوزه صادرات و واردات نیز کسب و کار تجاری می‌کنند. به عنوان مثال شرکتی مانند «شرکت تولیدی شیشه دارویی رازی» با نماد «کرازی» که اکنون سیدهادی موسوی کریمی ریاست هیئت‌مدیره آن را بر عهده دارد ۸۵ میلیارد تومان سرمایه دارد و ارزش بازار این شرکت بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان است و تمامی سهامداران آن را افراد حقیقی تشکیل می‌دهند.

*********

این موارد، تنها نمونه‌هایی است از همه مواردی که فرزندان صاحب‌منصبان به واسطه‌ی نیای خانوادگی دسترسی به آنها دارند و می‌توانند حتی در چندین شغل بی‌دغدغه به فعالیت بپردازند و این در حالی است که اکثریت جوانان کشور از ابتدایی‌ترین امکانات شغلی برخوردار نیستند.

اکنون نیز که بحث خروج بازنشستگان از مناصب دولتی مطرح است باید این پرسش را پیش کشید که آیا قرار است جایگزین آنها کسانی باشند که به رانت قدرت دسترسی دارند؟ آیا باز هم قرار است «ژن خوب‌»ها جایگزین خویشاوندان خود در دولت شوند؟ یا اینکه مناصب آنها بر مبنای شایسته‌سالاری پر شود؟ البته اکنون که وضعیت اقتصادی کشور شرایط بسیار نامطلوبی دارد صحبت از اشتغال در حالت کلی به نظر بی‌معنی می‌رسد چه برسد به اینکه قرار باشد که از دولت بخواهیم قوانینی وضع کند تا از ورود افراد «چندشغله» و دارای «ژن خوب» جلوگیری کند!

لینک کوتاه:

مطالب اخیر