روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

افق‌نو، برگردان: مجتبی رحیمی- برای هر کسی که به کار خبر علاقه دارد، بسیار دشوار است از این دغدغه که روزنامه‌ها در حال مرگ هستند طفره رود. هر روز خبرهای بیشتری از اخراج، ورشکستگی و بسته شدن مراکز مرتبط با صنعت روزنامه‌نگاری منتشر می‌شود. اما در حال حاضر دشواری‌های زیست روزنامه‌ها چیست؟

تونی راجرز، خبرنگار آسوشیتدپرس

افق‌نو، برگردان: مجتبی رحیمی- برای هر کسی که به کار خبر علاقه دارد، بسیار دشوار است از این دغدغه که روزنامه‌ها در حال مرگ هستند طفره رود. هر روز خبرهای بیشتری از اخراج، ورشکستگی و بسته شدن مراکز مرتبط با صنعت روزنامه‌نگاری منتشر می‌شود. اما در حال حاضر دشواری‌های زیست روزنامه‌ها چیست؟

کاهش مخاطب با رادیو و تلویزیون شروع شد

روزنامه‌ها تاریخچه‌ای طولانی با قدمتی صدها ساله دارند و در حالی که ریشه‌های آن به قرن ۱۷ باز می‌گردد، اما شکل‌گیری موثر آن در آمریکا به قرن بیستم می‌رسد. با ظهور رادیو و تلویزیون، انتشار روزنامه (تعداد نسخه‌های فروش‌رفته) به‌تدریج کاهش یافت؛ و این کاهش اقبال به طور مستمر ادامه پیدا کرد. در اواسط قرن بیستم، مردم دیگر مجبور نبودند به روزنامه‌ها به‌عنوان تنها منبع اخبارشان اتکاء کنند. این موضوع مخصوصا در مورد اخبار فوری بود که می‌توانست از طریق دستگاه‌های پخش صدا بسیار سریع‌تر انتقال یابد. با آمدن اخبار فوری تلویزیونی موضوع پیچیده‌تر هم شد، و تلویزیون به رسانه‌ای غالب تبدیل شد. این روند با گسترش شبکه CNN و پوشش ۲۴ ساعته اخبار گسترش یافت.

روزنامه‌ها ناپدید می‌شوند

روزنامه‌های بعدازظهر نخستین قربانیان این ماجرا بودند. افرادی که از کار به خانه بازمی‌گشتند، به جای باز کردن یک روزنامه به‌طور روزافزونی به تماشای تلویزیون روی می‌آوردند، و روزنامه‌های بعد‌از‌ظهر در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ شاهد فروپاشی بود و سود آن‌ها به صفر رسید. تلویزیون همچنین بسیار بیشتر از درآمد تبلیغاتی که روزنامه‌ها به آن اتکاء داشتند دست یافت.

با این وجود حتی با روی‌آوردن بیشتر و بیشتر مخاطبان به تلویزیون و دلارهای تبلیغاتی بیشتر برای این رسانه، روزنامه‌‌ها همچنان قادر به زنده ماندن بودند. روزنامه‌ها نمی‌توانستند با سرعت به رقابت بپردازند، اما آنها می‌توانستند نوعی پوشش خبری عمیق ارائه کنند که در اخبار تلویزیونی هرگز امکان‌پذیر نیست. بنابراین سردبیران باهوش به این رویکرد گرویدند و با توجه به این موضوع، محتوای روزنامه‌ها را تهیه و منتشر کردند. ماجراها و رویدادها با رویکردی خاص و تحقیقی نوشته شد که تاکید در آن‌ها بر قصه خبر بود و روزنامه‌ها بازطراحی شدند تا جذاب‌تر باشند، و البته با تاکید بیشتر بر طرح‌های خوب و گرافیک شکیل.

ظهور اینترنت

اگر ظهور تلویزیون ضربه‌ای سخت به صنعت روزنامه بود، جهان وب می‌توانست میخی بر تابوت این صنعت باشد. با ظهور اینترنت در دهه ۱۹۹۰، اطلاعات فراوانی برای به دست آوردن ناگهان آزاد شد. اکثر روزنامه‌ها، که تمایلی به عقب‌نشینی در آن زمان نداشتند، وب‌سایت‌هایی را راه‌اندازی کردند که در آنها کالای ارزشمند خود یعنی محتوای روزنامه را به صورت رایگان ارائه می‌دادند. در حال حاضر این مدل همچنان یکی از غالب‌ترین شیوه‌های مورداستفاده روزنامه‌ها است. با این حال، بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که احتمالا این کار یک اشتباه کشنده است. بسیاری از خوانندگان وفادار روزنامه‌ها متوجه شده‌اند که وقتی می‌توانند به راحتی به اخبار آنلاین به‌صورت رایگان دسترسی پیدا کنند، دیگر دلیلی برای پرداخت هزینه اشتراک روزنامه وجود ندارد.

رکود اقتصادی روزنامه‌نگاری هر روز افزایش می‌یابد

دوره‌های سخت اقتصادی تنها مشکل را تسریع کرده‌اند. درآمد حاصل از تبلیغات چاپی کاهش یافته است و حتی درآمد آنلاین تبلیغاتی که ناشران امیدوار بودند این تفاوت را کاهش دهد، کمتر شده است. وب‌سایت‌هایی مانند Craigslist با توجه به درآمد روزنامه‌ها آنها را طبقه‌بندی می‌کنند و روزنامه‌ها هم حالا دیگر تنها به سود فکر می‌کنند. چیپ اسکنلان از موسسه پوینتر((Poynter، می‌گوید: «مدل کسب‌و‌کار آن‌لاین، از روزنامه‌ها در سطح خواست‌های وال‌استریت پشتیبانی نمی‌کند». در واقع سایت‌هایی چون((Craigslist روزنامه‌ها را از بین برده‌اند. ناشران روزنامه‌ها به کاهش سود، با اخراج و تعدیل نیرو پاسخ داده‌اند، اما به نظر می‌رسد که با این کار همه چیز بدتر شده است. اسکنلان می‌گوید: «آنها از طریق تعدیل بخش‌های مختلف و اخراج‌ها کمکی به خود نمی‌کنند، آنها تنها چیزهایی را که مردم  به آن دلیل هنوز به روزنامه‌ها توجه می‌کنند را از بین می‌برند». در حقیقت، روزنامه‌ها مقابل خوانندگانشان باید پاسخگو باشند. همه موافقند که روزنامه‌ها همچنان یک منبع بی‌نظیر از اخبار عمیق، تجزیه و تحلیل هستند و اگر روزنامه‌ها به‌طور‌کامل ناپدید شوند، چیزی برای جایگزینی آنها وجود نخواهد داشت.

چه چیزی در آینده نهفته است

به نظر می‌رسد نظرات متفاوتی درباره اینکه روزنامه‌ها باید برای زنده ماندن چه کاری انجام دهند وجود دارد. بسیاری از افراد می‌گویند که روزنامه‌ها باید برای محتوای وب خود هزینه کنند تا حوزه چاپی را پشتیبانی کند. بعضی دیگر می‌گویند که روزنامه‌های چاپی به زودی مجبور به تبدیل شدن به نهادهای آنلاین می‌شوند. اما آنچه اتفاق می‌افتد، را همه می‌توانند حدس بزنند. هنگامی که اسکانلان به مشکلی که اینترنت، امروز برای روزنامه‌ها به‌وجود آورده است اشاره می‌کند، از یابوهای سریع‌السیر هم یاد می‌کند که در سال ۱۸۶۰ آنچه را که به معنای سرویس سریع پست و تحویل نامه بود، آغاز کرد؛ اما تنها یک سال بعد با آمدن تلگرام منسوخ شد. او می‌گوید: «آنها یک جهش بزرگ در ارتباطات به وجود آوردند، اما عمرشان تنها یک سال طول کشید». در حالی که نامه‌رسان‌ها به اسب‌های خود شلاق می‌زدند تا بسته‌های پستی را سریع‌تر به مقصد برسانند، در کنارشان بالای ستون‌های چوبی بلند سیم‌های اتصال و ارسال تلگرام نصب می‌شدند». این بازتاب ناگزیر تغییرات تکنولوژی است.

لینک کوتاه:

مطالب اخیر