روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

افق نو: وعده داده بودیم و امیدوار بودیم گزارش‌های برنده پولیتزر را هر هفته روزهای چهارشنبه در سایت افق‌نو منتشر کنیم و همزمان در شبکه‌های اجتماعی این تارنما در اختیار مخاطبان قرار دهیم. اراده داشتیم اگر نه روزانه، لااقل روزی در میان مطالب سایت و دیگر مدیاهای موجودمان را نو کنیم. متأسفانه به دلیل داوطلبانه بودن کار ما در سایت افق نو و گرفتاری‌های «غم نان» مقدور نشد که به این وعده وفا کنیم. جا دارد از تأخیر در انتشار این مجموعه گزارش‌ها و همچنین نو نشدن روزانه مطالب در سایت از شما مخاطبان پوزش بخواهیم و اعلام کنیم که تلاش می‌کنیم پیوسته بمانیم، هرچند کمی آهسته‌تر.

Roy Moore appears at a rally in Montgomery, Ala., where he won the Republican nomination to fill the U.S. Senate seat vacated by Attorney General Jeff Sessions. (Scott Olson/Getty Images)

Roy Moore appears at a rally in Montgomery, Ala., where he won the Republican nomination to fill the U.S. Senate seat vacated by Attorney General Jeff Sessions. (Scott Olson/Getty Images)

افق‌نو ـ مهسا امرآبادی: جان پیلجر روزنامه‌نگار و پژوهشگر استرالیایی در مقدمه کتاب خود با عنوان «به من دروغ نگو!» درباره اهمیت روزنامه‌نگاری تحقیقی می‌نویسد: در غیاب روزنامه‌نگاری تحقیقی احساس ما از بی‌عدالتی واژگانی برای بیان نخواهند یافت و مردم برای مبارزه با بی‌عدالتی فاقد اطلاعات لازم خواهند بود. همین جملات می‌تواند اهمیت روزنامه‌نگاری تحقیقی را برای ما روشن سازد. شیوه‌ای از روزنامه‌نگاری که در کشور ما مغفول واقع شده، گمشده‌ای‌ست که درست روبه‌روی چشمان ما خودش را به وضوح نشان می‌دهد. در زمانه‌ای که رسانه‌های بزرگ در دست و زیرکنترل قدرت‌ها و حکومت‌ها هستند، این شیوه از روزنامه‌نگاری می‌تواند قلوه سنگ‌ها را بردارد و پرده‌ها را برکشد تا اعتماد از دست رفته عمومی مردم به رسانه‌ها را کاهش دهد. این گزارش‌ها در زمره جریان غالب روزنامه‌نگاری قرار نمی‌گیرند بلکه چهره‌به‌چهره در برابر اربابان قدرت می‌ایستند و صدای مخالف کمیاب می‌شوند. این شیوه از روزنامه‌نگاری می‌تواند سدی باشد در برابر افزایش قربانیان لاپوشانی‌های وسیع که حکومت‌ها دست در دست رسانه‌های همسو مرتکب آن می‌شوند. بازخوانی تجربه جهانی روزنامه‌نگاران در بررسی و تحقیق موضوعاتی مهم و سرنوشت‌ساز، شاید راهی باشد برای سعی در تولید و آغاز اکتشاف روزنامه‌نگاران داخلی! از این رو سایت افق نو در نظر دارد با ترجمه گزارش‌هایی که موفق به دریافت جایزه از بخش روزنامه‌نگاری تحقیقی پولیتزر شده‌اند، این تجربه‌های جهانی را بازخوانی کند و گامی برای احیای آن در داخل کشور بردارد.

بخش پنجم گزارش شش قسمتی واشنگتن‌پست همراه با چند ویدئو خبری، از فساد اخلاقی کاندیدای ایالت آلاباما که برای آنها پولیتزر آورد

پاداش ۱۸۰،۰۰۰ دلاری روی مور برای کار پاره‌وقت در خیریه «بنیاد حقوق اخلاقی»  

۱۱ اکتبر ۲۰۱۷

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۱ـ ۲۰۱۸)

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۲ )

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۳ )

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )

قاضی سابق آلاباما و کاندیدای محافظه‌کاران برای انتخابات مجلس سنا یک بار به صورت عمومی اعلام کرد که روی مور[۱] حقوق و دستمزد ثابتی از خیریه کوچکی که برای ارتقاء ارزش‌های مسیحیت تأسیس کرده؛ نمی‌گیرد چرا که نمی‌خواهد خود را درگیر مسائل مالی کند.

اسناد داخلی خیریه اما نشان می‌دهد مور برای کار نیمه‌وقت در بنیاد «حقوق اخلاقی» [۲]سالانه ۱۸۰ هزار دلار پاداش می‌گیرد. او از سال ۲۰۰۷ تا  ۲۰۱۲ بیش از یک میلیون دلار به عنوان رئیس این خیریه دریافت کرده که بسیار بیش از آن چیزی است که در برگه‌های مالیاتی به ثبت رسیده است.

طبق اسناد، زمانی که خیریه از عهده پرداخت دستمزد برنیامد، در سال ۲۰۱۲ به مور یک تعهدنامه کتبی مبنی بر بازپرداخت مبلغ ۵۴۰ هزار دلار یا سهیم شدن در ارزشمندترین دارایی خیریه یعنی یک ساختمان تاریخی در مونتگومری آلاباما داده شد. یک مقام مسئول در خیریه به ما اطلاع داد مور حتی تا کنون این تعهدنامه را نزد خویش نگه داشته است.

بازبینی اسناد عمومی و داخلی این خیریه توسط واشنگتن پست از  وجود ابهاماتی در وضعیت مالیاتی این گروه پرده برداشت.

درحال حاضر مور پیشتاز رقابت برای به دست آوردن کرسی خالی جف سسیون دادستان عمومی، است.

زمانی که مور به دلیل امتناع از برداشتن بنای ده فرمان[۳] از دیوان عالی کشور عزل شد؛ خیریه از لحاظ مالی و غیر مالی به او کمک شایانی کرد.

این گروه اهداف و دستورالعمل خود را در ارتباط با مسیحیان محافظه‌کار تعریف کرده بود اما در واقع به روش‌های متعددی حول مسائل شخصی مور سازمان می‌یافت.

زمانی که مور از گزینه‌های مطرح برای انتصاب در سایر پست‌های دولتی در آلاباما بود، خیریه او را در نگاه مردم زنده نگه داشت و همچنین هنگام کشمکش‌ و جدل‌های مور بر علیه ازدواج همجنس‌گرایان و علیه مسلمانان و جدایی دین از سیاست، با ساخت شبکه یاری‌کنندگان در سراسر کشور به او یاری رساند.

براساس اسناد، این خیریه سال‌های سال هزینه‌های بیمه درمانی، سفرهای بسیار و محافظ‌های مور را پرداخت کرده است.

وب‌سایت «بنیاد حقوق اخلاقی» مرتب و بی‌وقفه سخنرانی‌های مور و کتابش با عنوان «به من کمک کن خدا! ده فرمان، استبداد قضایی و نبرد برای آزادی مذهب» را تبلیغ می‌کرد.

اسناد مالیاتی خیریه نشان می‌دهد در دو سال آخر ریاست مور بر خیریه، کمک‌های مالی و جذب سرمایه رفته رفته کاهش یافت و دستمزد مور تقریبا یک سوم از اعانه‌ها و کمک‌های مالی مردم بود.

خیریه حداقل دو فرزند مور را استخدام کرد اما دستمزد آنها در برگه‌ها و اسناد مالیاتی خیریه به ثبت نرسیده است.

کایلا[۴] همسر مور نیز که اکنون ریاست این خیریه را برعهده دارد، از سال ۲۰۱۵ و طی سه سال بالغ بر ۱۹۵ هزار دلار دریافت کرده است.

فعالیت‌های خیرخواهانه و سیاسی مور در چند نقطه اساسی اشتراکات زیادی داشته‌اند. برای نمونه مدیر اجرایی پیشین خیریه، اکنون به عنوان مدیر کارزار انتخاباتی مور مشغول به کار است و اسناد عمومی نشان می‌دهد مور در سه انتخابات گذشته خود از شرکتی استفاده کرده که  خیریه همان شرکت را برای جذب سرمایه به استخدام درآورده است.

سازمان دولتی خدمات درآمد داخلی[۵] در سال ۲۰۱۳ برای بررسی و بازرسی وضعیت مالی «بنیاد حقوق اخلاقی»به میدان آمد و در بازبینی‌های خود به این نتیجه رسید که این مؤسسه خیریه، اطلاعات مربوط به جذب سرمایه و دیگر اعمال مالی‌اش را به صورت کامل ذکر نکرده است. این اسناد همچنین حاکی از وجود تفاوت‌هایی در برگه‌های مالیاتی و دفتر حسابرسی داخلی این خیریه است.

خدمات درآمد داخلی پس از مشاهده این تخلفات از احتمال لغو معافیت مالیاتی بنیاد خبر داده و گفته است که این وضعیت، معافیت مالیاتی خیریه را به خطر می‌اندازد.

A 2007 letter to charity board members from Chairman John Bentley describes how Moore will be paid.

A 2007 letter to charity board members from Chairman John Bentley describes how Moore will be paid.

هفت متخصص در امور مسائل خیریه و قوانین مالیاتی حاکم بر خیریه‌ها که طرف مشورت و هم‌فکری واشنگتن پست قرار گرفتند، می‌گویند فعالیت‌های غیرانتفاعی، سؤالات درمورد رعایت قوانین خدمات درآمد داخلی از سوی خیریه‌ها را افزایش داده است. از جمله این قوانین، منع خیریه‌ها از استفاده شخصی از این سازمان‌ها و سوءاستفاده‌های شخصی است.

پائول استرکفوس[۶] وکیل مالی سابق در سازمان دولتی خدمات درآمد داخلی و سردبیر کنونی مجله مالیات درخصوص این مسائل گفت بزرگترین مسأله در اینجا سودهایی است که مور در این مدت به دست آورده است.

جان بنتلی[۷] قاضی دیوان عالی آلاباما و رئیس اسبق خیریه در مصاحبه‌ای با واشنگتن پست، منکر بازی شخصی یا کمک‌های سیاسی بنیاد حقوق اخلاقی به مور شد و گفت: مقامات و مسئولین این گروه به صورت عمدی هیچ‌گاه کار اشتباهی انجام نداده‌اند.

اما او در عین حال گفت نمی‌تواند تناقض‌های موجود در حسابرسی‌های مالیاتی را به صورت کامل توضیح دهد و او به همراه دیگر اعضای هیأت مدیره نظارت کافی را نداشته‌اند.

وی تأیید کرد این مؤسسه غیرانتفاعی اساسا توسط مور و خانواده‌اش مدیریت شده است.

– در این موضوع من هم مقصر هستم و می‌بایست فعالیت بیشتری می‌داشتم.

روی و کایلا مور پاسخی به درخواست مصاحبه با ما ندادند. کایلا مور از طریق انتشار یک بیانیه، به سؤالات پاسخ داد و خیریه نیز برخی اسناد داخلی‌اش برای شفاف‌سازی دلیل اعطای تعهدنامه به مور را در اختیار واشنگتن پست گذاشت. در این اسناد که پیش از این منتشر نشده است، موافقت‌نامه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد مور مبلغ ۱۸۰ هزار دلار در سال بابت پاداش دریافت می‌کند.

قاضی ده‌فرمان

سال ۲۰۰۰ یعنی سال پس از انتخاب مور به عنوان ریاست دیوان عالی ایالت آلاباما او با نصب یک بنای ۲ تنی از ده‌فرمان در ساختمان دادگاه  توجه عموم مردم آمریکا را به خود جلب کرد و با یک مشاجره و کشمکش روبه‌رو شد.

او پس از آنکه از اجرای حکم دادگاه فدرال مبنی بر برداشتن بنا از داخل ساختمان دادگاه امتناع کرد، در سال ۲۰۰۳ از سمت خود خلع شد و این ماجرا وی را در بین برخی از مسیحیان معتقد، تبدیل به قهرمان کرد.

درحالی که مور مشغول جدال و کشمکش علیه این حکم قضایی برای جابه‌جایی این بنای عظیم بود، دوستان و هودارانش سازمانی به نام بنیاد دفاع حقوقی از روی مور را به راه انداختند و شروع به جمع‌آوری پول برای این بنیاد کردند. نخستین درخواست این سازمان برای تبدیل به بنیاد خیریه در سال ۲۰۰۴ با شکست مواجه شد چرا که سازمان دولتی خدمات درآمد داخلی معتقد بود این سازمان به نفع منافع فردی عمل می‌کند.

گروه نام خود را به «بنیاد حقوق اخلاقی» تغییر و مأموریت خود را در یک جمله بسط داد: «حقوق ما توسط خالق هستی به ما اعطا شده است»

یک سال بعد سازمان دولتی خدمات درآمد داخلی این بنیاد را به عنوان سازمان خیریه و معاف از مالیات شناخت و اجازه کمک مالی به آن را صادر کرد.

مور ریاست هیأت مدیره سازمان را برعهده گرفت و به سراسر کشور سفر کرد، سخنرانی‌های زیادی انجام داد و در رسانه‌ها حضور پیدا کرد. اسناد و سوابق نشان می‌دهد او در ابتدا هیچ دستمزدی از خیریه دریافت نکرد اما خیریه هزینه بیمه درمانی‌ و سفرهایش را برعهده گرفت. این سازمان همچنین برای مور تیم حفاظت در نظر گرفت. برایش جلیقه ضدگلوله خرید و یک کارشناس هنرهای رزمی که پسرعموی ادوارد هولیفیلد[۸]، قهرمان سابق مسابقه سنگین وزن بوکس بود را هم به عنوان محافظ مور استخدام کرد.

کایلا مور در بیانیه‌اش خطاب به واشنگتن پست نوشت: قاضی به سراسر کشور سفر می‌کرد و در همه جا سخنرانی داشت و به همین دلیل در برابر تهدیدات احتمالی نیاز به محافظ احساس می‌شد.

کارشناسان سیاسی معتقدند این مؤسسه غیرانتفاعی برای قاضی سابق به مثابه یک ویترین بود.

ویلیام استوارت استاد ممتاز علوم سیاسی در دانشگاه آلاباما معتقد است: این سازمان برای مور به مانند یک سکوی پرش عمل کرد تا او خود را به هر صورت ممکن در معرض دید قرار دهد و جایگاهش را به عنوان یک سیاستمدار یا سخنران قابل و توانا ارتقاء بخشد.

غیر از مور دو نفر دیگر از کارکنان دیوان عالی که در جریان کشمکش بر سر بنای ده‌فرمان از کار بیکار شده بودند نیز به این سازمان غیرانتفاعی پیوستند. یکی از آنان ریچارد هوبسون[۹] مدیر کنونی کارزار انتخاباتی مور در انتخابات سنا، به عنوان یکی از اعضای هیأت مدیره خیریه منصوب شد و هیثر دختر مور نیز به استخدام این بنیاد درآمد.

بنتلی از اعضای هیأت مدیره خیریه در مصاحبه‌ای استخدام اعضای خانواده مور را کم اهمیت دانست و آنان را نیروی کار ارزان توصیف کرد. او در عین حال گفت که اطلاعی از میزان دستمزد آنان ندارد.

با کمک‌های مالی بسیار زیاد مردم- بیش از ۱ و نیم میلیون دلار در سال ۲۰۰۵- خیریه یک ساختمان قدیمی در مرکز شهر و به قیمت ۵۴۶ هزار دلار خرید و با هزینه‌های بسیار آن را بازسازی کرد.

خیریه همچنین شرکت ریچارد نورمن[۱۰] یک بنگاه جذب سرمایه در ویرجینیا را استخدام کرد. این شرکت منابع مالی کاندیداهای محافظه‌کار را تأمین می‌کند.

ماه‌ها بعد زمانی که مور کارزار انتخاباتی برای فرمانداری آلاباما به راه انداخت، برای جذب سرمایه و جمع‌آوری پول برای انتخابات فرمانداری، به همین شرکت رجوع و از آن کمک گرفت.

بنیانگذار شرکت ریچارد نورمن در مصاحبه‌ای گفت این شرکت فعالیت‌های خیریه‌ و سیاسی را در دو دسته جداگانه دسته‌بندی می‌کند. او همچنین تأیید کرد در هر دو زمینه بی‌اعتنایی روی مور به دولت فدرال نقطه عطفی برایش به حساب می‌آمد.

– او به عنوان قاضی ده‌فرمان شناخته می‌شد و این داستان مهم‌ترین بخش برای هر سرمایه‌گذاری است.

با این حال مور نتوانست در انتخابات فرمانداری آلاباما موفقیتی به دست آورد.

پرداخت‌های غیرعادی

در سال ۲۰۰۷ مور بر کرسی ریاست خیریه تکیه زد و براساس برگه‌های مالیاتی، مور متعهد به ۲۰ ساعت کار در هفته شد. اعضای هیأت مدیره هم برای پرداخت دستمزد به او موافقت کردند اما سؤال اینجا بود، چقدر؟!

براساس سندی که خیریه به واشنگتن پست ارائه داده، آنها ابتدا مبلغ ۵۰۰ هزار دلار در سال را برای مور در نظر گرفتند.

The charity’s 2007 tax filings show Moore was paid as an independent contractor for legal services.

The charity’s 2007 tax filings show Moore was paid as an independent contractor for legal services.

در پنجم ماه مارس آنها تصمیم می‌گیرند رهبری و هدایت مور در خیریه را بپذیرند. بنتلی رئیس بعدی خیریه در نامه‌ای به دیگر اعضای هیأت‌مدیره نوشت: قاضی مور حقوق سالانه ۱۸۰ هزار دلار را پیشنهاد داده است.

در نهایت آنها موافقت کردند تا به شیوه‌ای غیرمعمول به مور دستمزد دهند. مور می‌تواند تمامی آنچه از سخنرانی‌ها و اعانه‌هایی که به یکی از پروژه‌های خیریه به نام پروژه ارمیا اهداء می‌شود را از آن خود کند و برای خدمت به روحانیون و واعظین مسیحی به کار گیرد.

اما درعین حال به او تضمین داده شد سالانه مبلغ ۱۸۰ هزار دلار به او پرداخت خواهد شد و اگر در یک سال بنیاد قادر به پرداخت دستمزد نباشد، بدهی‌ها به مور روی هم انباشته خواهد شد.

بنتلی گفت: بنیاد حقوق اخلاقی یک حساب بانکی جداگانه برای اعانه‌های اهدایی پروژه ارمیا[۱۱] و به طور مشخص برای مور باز کرد.

مور در سال ۲۰۰۷ در پیامی در وبسایت خیریه درباره پروژه ارمیا نوشت: این یک پروژه بسیار مهم است تا درک صحیح و مناسبی از خداوند داشته باشیم و من به کمک شما نیاز دارم. منابع من محدود است!

دستمزد توافق شده و درآمدهای حاصل از پروژه ارمیا آن سال در برگه‌های مالیاتی خیریه ذکر نشد و در عوض حقوق دریافتی مور  ۱۰۵ هزار دلار ذکر و به سازمان مالیات اعلام شد.

با این حال شرح پرداخت‌های مالی به روی مور در اسناد عمومی از سوی خیریه متفاوت از واقعیت بود. برای مثال براساس اسناد مالیاتی، در برخی سال‌ها من‌جمله سال ۲۰۰۷ مور به عنوان یک پیمانکار قانونی معرفی شده و سال‌های دیگر از او به عنوان رئیس خیریه نام برده شده است.

دستمزد مور بین ۵۵ هزار و ۳۹۲ دلار و ۱۰۵ هزار و ۵۰۰ دلار در تغییر بود و تا سال ۲۰۱۲ با حقوق ۱۸۰ هزار دلار که هیأت مدیره روی آن توافق داشتند، مطابقت نداشت.

مارتین ویشناتسکی[۱۲] سخنگوی مؤسسه خیریه گفت که علی‌رغم آنچه در برگه‌های مالیاتی آمده، مور هیچ‌گاه مشاور حقوقی خیریه نبوده است.

او با انتشار یک بیانیه گفت: قاضی مورهیچ وقت مبلغ جداگانه‌ای به خاطر کار حقوقی در خیریه دریافت نکرده است. این پرداخت‌ها تنها برای آن‌چیزهایی بود که او برای بنیاد فراهم کرد. مسائلی مانند نظارت و برنامه‌های تحصیلی که کمک شایانی به ما کرد.

From mortgage documents on file in Montgomery County Probate Office

From mortgage documents on file in Montgomery County Probate Office

 

شناسایی مشکلات از سوی خدمات درآمد داخلی

تا سال ۲۰۱۱ دیگر توجه عمومی از ماجرای بنای ده‌فرمان و نبرد برای حفظ آن توسط مور، کم شده و عمدتا از یاد رفته بود. اعانه‌ها به خیریه هم کاهش چشم‌گیری پیدا کرده بود و تقریبا به دو سوم سال ۲۰۰۵ رسیده بود. اما اعضای هیأت مدیره همچنان بر تعهد خودشان مبنی بر پرداخت سالانه ۱۸۰ هزار دلار پاداش به مور ایستادگی کردند.

مطابق اسناد، هفدهم فوریه نشست سالانه هیأت مدیره خیریه در گادسدن آلاباما تشکیل شد و تنها یک مسأله در دستور کار نشست سالانه قرار گرفته بود: چگونه حقوق عقب‌افتاده مور به مدت ۴ سال پرداخت شود؟

اسناد نشان می‌دهند به دلیل عدم توانایی پرداخت مبلغ بدهی از سوی خیریه، اعضای هیأت مدیره توافق می‌کنند یک تعهدنامه به ارزش ۳۹۳ هزار دلار بدهند تا مور در صورت اراده بتواند آن را نقد کند. آنها همچنین ضمانت این تعهدنامه را سند ساختمان قدیمی خیریه گذاشتند. درواقع اعضای هیأت مدیره به مور این فرصت را دادند تا بتواند بدهی خود را از طریق سلب مالکیت خیریه از ساختمان مرکزی این بنیاد به دست آورد و همچنین به بنتلی این اختیار را داد تا در صورت عدم تسویه‌حساب، مبلغ بدهی را سالانه افزایش دهد!

در میان ۹ عضو هیأت‌مدیره این کایلا مور بود که رای ممتنع داد.

در همان سال زمانی که خیریه با یک شرکت تبلیغاتی دچار مشکل شده بود، مور فعالیت‌های خود در خیریه را کاهش داد.

ماه آگوست او مقابل هیأت‌منصفه یک دادگاه در اوهایو گفت: حقوق من به صورت منظم از سوی بنیاد خیریه واریز نمی‌شود اما از طریق یک پروژه که راه‌اندازی کرده‌ام پرداخت‌هایی صورت می‌گیرد.

اسناد نشان می‌دهند در دسامبر ۲۰۱۱ بنتلی میزان بدهی مور را به مبلغ ۴۹۸ هزار دلار افزایش داد.

این قرارداد تا ۱۴ نوامبر ۲۰۱۲ یعنی یک هفته بعد از پیروزی دوباره مور در انتخابات دیوان عالی آلاباما، برای سازمان مالیات بر درآمد فاش نشده بود. بر اساس اسناد مالیاتی سال ۲۰۱۱ مور به دلیل بازنشستگی یا برخی از معوقات مبلغ ۳۹۳ هزار دلار دریافت کرده است.

در سال ۲۰۱۲ بنتلی بدهی خیریه را به ۵۴۰ هزار دلار افزایش داد. اسناد مالیاتی نشان می‌دهد آن سال مبلغ ۱۳۸ هزار دلار به مور پرداخت شده و ۴۲ هزار دلار دیگر هم از راه‌های دیگر به او داده‌اند و این نخستین سال است که جمع پرداخت‌ها به ۱۸۰ هزار دلار رسیده است.

مارکوس اوونز که سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹ در بخش سازمان‌های معاف از مالیات در سازمان دولتی خدمات درآمد داخلی کار می‌کرد، معتقد است پاداش ۱۸۰ هزار دلاری مور می‌بایست هر سال پرداخت می‌شد.

اوننز گفت: زمان‌های پرداخت پاداش به او واقعا نامرتب و نامظم است.

ایو بورنشتاین متخصص قانون مالیات مؤسسات غیرانتفاعی گفت که اسناد مالیات سالانه این دست از مؤسسات که به «فرم ۹۹۰ » شناخته می‌شود، تنها راهی است که مردم می‌توانند از میزان هزینه‌ها و دستمزدی که خیریه‌ها به کارکنان خود می‌دهند، به صورت عمومی آگاه شوند.

– با این وجود اگر مردم خودشان نخواهند نور خورشید بر آنچه که می‌خواهند، نتابد؛ این فرم و دیگر قوانین به درد نمی‌خورند و هیچ اهمیتی ندارند.

مقامات و مسئولین خیریه پاسخی به سوال ما مبنی بر اینکه چرا در اسناد مالیاتی ۵ سال نخستین آغاز به کار خیریه در ۲۰۰۷ چیزی درخصوص تعهد هیأت‌مدیره برای پرداخت سالانه ۱۸۰ هزار دلار به مور دیده نمی‌شود؛ پاسخی نداد.

زمانی که مور بار دیگر در سال ۲۰۱۳ به دیوان عالی آلاباما بازگشت، کایلا مور هم بر صندلی ریاست خیریه تکیه زد و تا سال ۲۰۱۵ سالانه مبلغ ۶۵ هزار دلار دریافت کرد. روی مور سال گذشته و برای بار دوم با رأی دادگاه ایالتی و به دلیل عدم التزام به ازدواج همجنس‌گرایان، از دیوان عالی آلاباما از سمت خود عزل شد.

براساس آنچه برای واشنگتن پست ارسال شده،  فوریه امسال (۲۰۱۷) اداره خدمات درآمد داخلی بازرسی امور مالی خیریه تا سال ۲۰۱۳ را به پایان رسانده است. اداره خدمات درآمد داخلی، چندین مشکل و مسأله را پیدا کرده که به نظر می‌رسد ادامه امتیاز معاف از مالیات این خیریه را به خطر انداخته است.

اداره خدمات درآمد داخلی نوشت: نحوه فعالیت‌های این خیریه برای جمع‌آوری اعانه روشن نیست. همچنین مشخص شد که برگه های مالیاتی این خیریه شامل اعداد و ارقام جمع شده، در کتاب حسابرسی سالانه آن نوشته نشده است.

به معنای دیگر جزئیات و میزان اعانه‌ها به صورت جزئی در جایی ثبت نشده است.

در هفته‌های اخیر «کارزار مرکز حقوقی» که یک گروه دیده‌بان در واشنگتن است؛ خیریه را به تبلیغ و ترویج روی مور در انتخابات سنا در آلاباما متهم کرده است. آنها می‌گویند خیریه در صفحه فیسبوک خود زیرعنوان «بنیاد حقوق اخلاقی»، مور را برای انتخابات سنا تبلیغ کرده است. این درحالی‌ست که خیریه‌ها توسط قانون از حمایت از کاندیداهای سیاسی منع شده‌اند.

کایلا مور در بیانیه‌اش مدعی شده که صفحه فیسبوک، صفحه رسمی «بنیاد حقوق اخلاقی» نیست.

بنتلی در یک مصاحبه گفت که قادر به توضیح درباره اشتباهات و مشکلات در برگه‌های مالیاتی، بازرسی‌ها و دیگر اسناد نیست چرا که او زمان کمی را برای نظارت بر فعالیت‌های مالی گروه اختصاص داده است.

او گفت: نمی‌توانم بفهمم چرا این موضوع نگرانی‌ها و دغدغه‌ها را افزوده است.

پانویس‌ها:

[۱]Roy Moore

[۲]Foundation for Moral Law

[۳]Ten Commandments.

ده فرمان فهرستی از دستورهای مذهبی است که از جانب خدا در محلی به نام کوه سینا بر موسی وحی شد.

[۴]Kayla

[۵]IRSسازمان دولتی و اداره زیرمجموعه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا است، که وظیفه خدمات درآمد حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا را برعهده دارد.

[۶]Paul Streckfus

[۷]John Bentley

[۸]Evander Holyfield

[۹]Richard Hobson

[۱۰]Richard Norman Company

[۱۱]Project Jeremiah

[۱۲]Martin Wishnatsky

ضمیمه‌های گزارش:

 

۱) لینک گزارش قسمت پنجم در واشنگتن‌پست:

https://www.washingtonpost.com/investigations/undisclosed-deal-guaranteed-roy-moore-180000-a-year-for-part-time-work-at-charity/2017/10/11/5f56679e-a9de-11e7-850e-2bdd1236be5d_story.html?noredirect=on&utm_term=.974fb7956aa6

۲) گزارش ویدئویی از تأثیر برد و باخت روی مور در انتخابات بر وضعیت حزب سیاسی او:

Controversial conservative Roy Moore won the Republican primary for the state’s Senate seat, setting up a crisis within the GOP. (Jenny Starrs/The Washington Post)

https://www.washingtonpost.com/video/politics/what-roy-moores-win-means-for-the-gop-establishment/2017/09/27/23be21ca-a38c-11e7-b573-8ec86cdfe1ed_video.html

What Roy Moore’s win means for the GOP establishment
Controversial conservative and former Alabama chief justice Roy Moore won the Republican primary for the state’s Senate seat on Sept. 26, setting up a crisis within the GOP. Here’s a look at three problems his win poses for the D.C. establishment

گزارشگران: شاون بابرگ٬ رابرت اوهارو جونیور

لینک کوتاه:

مطالب اخیر