روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

افق‌نو ـ مهسا امرآبادی: جان پیلجر روزنامه‌نگار و پژوهشگر استرالیایی در مقدمه کتاب خود با عنوان «به من دروغ نگو!» درباره اهمیت روزنامه‌نگاری تحقیقی می‌نویسد: در غیاب روزنامه‌نگاری تحقیقی احساس ما از بی‌عدالتی واژگانی برای بیان نخواهند یافت و مردم برای مبارزه با بی‌عدالتی فاقد اطلاعات لازم خواهند بود. همین جملات می‌تواند اهمیت روزنامه‌نگاری تحقیقی را برای ما روشن سازد. شیوه‌ای از روزنامه‌نگاری که در کشور ما مغفول واقع شده، گمشده‌ای‌ست که درست روبه‌روی چشمان ما خودش را به وضوح نشان می‌دهد. در زمانه‌ای که رسانه‌های بزرگ در دست و زیرکنترل قدرت‌ها و حکومت‌ها هستند، این شیوه از روزنامه‌نگاری می‌تواند قلوه سنگ‌ها را بردارد و پرده‌ها را برکشد تا اعتماد از دست رفته عمومی مردم به رسانه‌ها را کاهش دهد. این گزارش‌ها در زمره جریان غالب روزنامه‌نگاری قرار نمی‌گیرند بلکه چهره‌به‌چهره در برابر اربابان قدرت می‌ایستند و صدای مخالف کمیاب می‌شوند. این شیوه از روزنامه‌نگاری می‌تواند سدی باشد در برابر افزایش قربانیان لاپوشانی‌های وسیع که حکومت‌ها دست در دست رسانه‌های همسو مرتکب آن می‌شوند. بازخوانی تجربه جهانی روزنامه‌نگاران در بررسی و تحقیق موضوعاتی مهم و سرنوشت‌ساز، شاید راهی باشد برای سعی در تولید و آغاز اکتشاف روزنامه‌نگاران داخلی! از این رو سایت افق نو در نظر دارد با ترجمه گزارش‌هایی که موفق به دریافت جایزه از بخش روزنامه‌نگاری تحقیقی پولیتزر شده‌اند، این تجربه‌های جهانی را بازخوانی کند و گامی برای احیای آن در داخل کشور بردارد. این گزارش‌ها هر هفته روزهای چهارشنبه در سایت افق‌نو منتشر می‌شود و همزمان در شبکه‌های اجتماعی این تارنما در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت. جا دارد از تاخیر در انتشار این مجموعه گزارش‌ها از شما مخاطبان پوزش بخواهیم.

بخش چهارم گزارش شش قسمتی واشنگتن‌پست همراه با چند ویدئو خبری، از فساد اخلاقی کاندیدای ایالت آلاباما که برای آنها پولیتزر آورد

تلاش برای نفوذ به واشنگتن‌پست 

۲۹ نوامبر ۲۰۱۷

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۱ـ ۲۰۱۸)

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۲ )

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۳ )

براساس مصاحبه‌ها، پیام‌ها و فعالیت‌ها در شبکه‌های اجتماعی که اکنون پاک و حذف شده‌اند؛ تلاش‌های شکست‌خورده فعالان محافظه‌کار برای انتشار گزارشی مجعول درباره کاندیدای سنا «روی مور» در واشنگتن‌پست، تنها بخشی از یک کارزار یک ماهه برای نفوذ در روزنامه واشنگتن‌پست و سایر رسانه‌ها در واشنگتن و نیویورک بوده است.

جیمی فیلیپس ‪کارش در سازمان «پروژه حقیقت‌یابی» را در جولای به عنوان یک مأمور مخفی آغاز کرد. سازمانی که ادعای افشای جهت‌گیری و تعصب رسانه‌ها را دارد و تاکنون به ده‌ها شبکه‌ ارتباطی روزنامه‌نگاری و گروه‌های چپ‌گرا نفوذ کرده است. فیلیپس در پانزده رویداد مرتبط با روزنامه‌نگاری اغلب به همراه یک مرد شرکت کرده و حداقل دوبار هم با خبرنگاران واشنگتن‌پست ملاقات کرده است.

فیلیپس ۴۱ ساله خود را به عنوان مالک یک استارت‌آپ که به دنبال استخدام نویسندگان است، فارغ‌التحصیل رشته امنیت ملی یا یک پیمانکار جدید منطقه‌ای به چندین روزنامه‌نگار معرفی کرده است. تابستان سال جاری او در حساب توییتری خود، در حمایت از کنترل اسلحه و همچنین در نقد وضع سیاست‌های سخت‌گیرانه رئیس‌جمهور ترامپ برای مهاجران غیرقانونی، توییت کرده است. در حالی که پیش از آن در بهار و  پیش از آنکه توییت‌های آن زمان را پاک کند و اکانت توییتر خود را تغییر دهد از هشتگ MAGA (آمریکا را دوباره بسازیم) استفاده کرده و مارش زنان معترض به ترامپ در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری را مورد تمسخر قرار داده بود.

هویت واقعی این زن و قصد و هدف او زمانی مشخص شد که واشنگتن‌پست روز دوشنبه گزارشی با عکس و ویدئو درباره اظهارات مجعول وی مبنی بر اینکه روی مور او را زمانی که نوجوان بوده، حامله کرده است؛ منتشر کرد. واشنگتن‌پست گزارش داد به نظر می‌رسد فیلیپس برای پروژه حقیقت‌یابی کار می‌کند، سازمانی که از اطلاعات اشتباه و دروغ برای گزارش‌هایش استفاده می‌کند و با ضبط تصاویر هدف‌دار و گزینشی به صورت مخفیانه سعی در شرمنده‌سازی افراد مورد نظرش دارد.

تلاش مستمر فیلیپس برای نفوذ در بین محافل اجتماعی خبرنگاران روشن می‌کند فریبکاری او -تلاش‌اش برای بی‌اعتبار کردن خبرنگاران واشنگتن‌پست- فراتر از کوشش برای انتشار یک گزارش جعلی است.

ملاقات فیلیپس با ده‌ها روزنامه‌نگار که تا پیش از این رسانه‌ای نشده بود، معمولا در مناسبت‌ها یا رویدادهای حرفه‌ای در رستوران‌ها و بارها اتفاق افتاده است. او از سه اسم و سه شماره استفاده کرد تا خبرنگاران واشنگتن‌پست را پیدا و درباره زندگی‌اش صحبت کند و از آنان بخواهد او را به دیگر روزنامه‌‌نگاران معرفی کنند.

در یک مورد فیلیپس برای پنج هفته با یکی از کارکنان پست با پیامک ارتباط داشت و مدام از او می‌خواست که به همراه شوهرش با فیلیپس شام بخورند. بعد از آنکه کارمند واشنگتن‌پست به فیلیپس اطلاع داد که درگیر یک مصیبت خانوادگی است، فیلیپس برایش نوشت:«اگر کاری از دست من برمی‌آید حتما خبر دهید، حتی اگر فقط حرف بزنیم یا کارهای کوچک‌تر! می‌خواهم گل بفرستم… به فکرت هستم و برایت دعا می‌کنم.»

فیلیپس پس از آن به پیام‌های بعدی پاسخ نداد.

از جیمز اوکیف بنیانگذار پروژه حقیقت‌یابی در رابطه با سعی چند ماهه فیلیپس در برقراری ارتباط با کارمندان واشنگتن‌پست، سوال شد. او پاسخ داد: «من نمی‌توانم هویت منابعم را افشا کنم همان‌گونه که شما نمی‌توانید منابع خودتان را آشکار کنید.»

خبرنگاران واشنگتن‌پست روز دوشنبه فیلیپس را دیدند که وارد دفتر نیویورک «پروژه حقیقت‌یابی» شد. این رویداد درست پنج روز بعد از آن اتفاق افتاد که اسناد و مدارکی از فیلیپس پیدا شد و شک‌ها را درخصوص انگیزه‌های وی در ادعاها و اتهام‌هایش علیه مور افزایش داده بود.

اوکیف و پروژه حقیقت‌یابی از پاسخ به این سوال که آیا فیلیپس کارمند آنها است یا نه سرباز زدند. اما پس از انتشار گزارش روز دوشنبه واشنگتن‌پست، اوکیف ظاهرا به صورت غیرمستقیم ارتباط مجموعه‌اش با فیلیپس در یک پروژه جذب سرمایه را تایید کرد.

همچنین از زمان انتشار گزارش واشنگتن‌پست، خبرنگاران نیویورک و واشنگتن نیز اظهار داشتند فیلیپس را به عنوان فردی که حداقل در ۷ گردهمایی خود در ماه‌های اخیر دیده‌اند؛ شناخته‌اند.

Jaime Phillips, center, gave her name as Jaime Taylor while attending a meetup for entrepreneurial journalism at the City University of New York’s Graduate School of Journalism in August 2017. (Obtained by The Washington Post)

Jaime Phillips, center, gave her name as Jaime Taylor while attending a meetup for entrepreneurial journalism at the City University of New York’s Graduate School of Journalism in August 2017. (Obtained by The Washington Post)

بر اساس اسناد و مدارک، این زن پیش از آنکه پروژه‌های پوششی خود را آغاز کند، در یک موسسه وامی و اعتباری در ایالت جورجیا و مریلند کار می‌کرد. شعبه مریلند موسسه NFM تایید کرد که او تا تابستان ۲۰۱۶ آنجا مشغول به کار بوده است.

اسناد دیگری نشان می‌دهد که او یک محافظه‌کار دو آتشه است که سال گذشته به کمپین انتخاباتی ترامپ ۴۰۰ دلار کمک مالی کرد و همچنین یک روز بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری در یک تصویر در توییتر، لبخند به لب کنار مردی ایستاده که علامت کمپین ترامپ را در دست دارد. از سوی دیگر در یک اکانت حذف‌شده در سایت Periscope او ویدئویی از خود در تمسخر زنانی منتشر کرد که در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری در حال اعتراض به ترامپ بودند.

فیلیپس همچنین با اکانتی به نام جیمی تنیل چندین و چند توییت برای ترویج احزاب راست‌گرا منتشر کرد و از زمانی به بعد نام کاربری توییترش را به aime❤PresidentTrump تغییر داد و از هشتگ‌های #MAGA!!! و #DrainTheSwamp استفاده کرد. (ریشه این هشتگ به اقدام برای خشک کردن باتلاق‌ها برای مبارزه با مالاریا برمی‌گردد. اما در ادبیات سیاسی ایالات متحده در معنای تلاش برای از بین بردن چیزهای ناخوشایند است. م)

در آپریل او با انتشار لینکی از CNN هشتگ #VeryFakeNews را به کار برد و پستی از اوکییف را ریتوییت کرد. او بعد از اینکه ترامپ بر سر کار آمد، نام کاربری توییتر خود را به Covfefe2Scoops تغییر داد.

فیلیپس در ماه می پای یک آگهی در سایت GoFundMe.com نوشت که از شغلش در کسب‌و‌کار وام مسکن رها شده و برای از بین بردن رسانه‌های جریان اصلی عازم نیویورک است. این آگهی دو ماه بعد از آن بود که پروژه حقیقت‌یابی روی صفحه فیسبوک خود برای  استخدام ۱۲ خبرنگار مخفی، آگهی داده بود.

مدت کمی بعد از این قضایا، فیلیپس یک شخصیت آنلاین دیگری ساخت. او عکس کاور فیسبوکش را به جان‌اف کندی تغییر داد و در توییتر حساب کاربری جدیدی با شعار «این عشق است که آمریکا را می‌سازد، نه نفرت» ساخت. این زن در یک حساب کاربری در سایت Periscope هم از هشتگ‌هایی استفاده کرد که نشان‌گر حمایت از معترضین به لیبرالیسم بود. در ۱۶ جولای او در فیسبوک خود نوشت که آتلانتا را به قصد واشنگتن و با هدف کار در یک سازمان صلح ترک می‌کند.

در نهایت حساب‌های اصلی او در رسانه‌های اجتماعی پاک و پس از انتشار گزارش واشنگتن‌پست در روز دوشنبه، اکانت‌های وی که با تمایلات چپ‌گرایانه همراه بود، حذف شد.

روزنامه واشنگتن‌پست، نوشته‌های فیلیپس را از طریق آرشیو اینترنت و ذخیره‌ساز گوگل، بازیابی کرد. تصاویر دیگر از اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی او به دلیل اینکه سه‌شنبه شب پاک شده بودند، در دسترس نبودند.

فیلیپس در ماه ژوئیه برای دو هفته یک زیرزمین در آپارتمان متعلق به براد وودهاوس(۱) مدیر سابق ارتباطات کمیته ملی حزب دموکرات، اجاره کرد. وودهاوس زمانی که هدف پروژه حقیقت‌یابی قرار گرفت، رییس گروه آزادی‌خواهی به نام «اتحاد آمریکایی‌ها برای تغییر» (۲) بود و چند روز پیش از انتخابات ۲۰۱۶ ویدئوهایی از وی منتشر شد.

او در مصاحبه‌ای گفت هنگام خواندن گزارش روز دوشنبه واشنگتن‌پست، مستأجر پیشین خود را شناخته است. او همچنین سوابق رزرو و اجاره فیلیپس به همراه نام و عکسش را برای روزنامه ارسال کرد.

‫او سه‌شنبه شب در گفتگویی گفت: «اول مبهوت و حیرت‌زده شدم! مدتی کمی طول کشید تا قضیه برایم روشن شود و بعد گفتم واقعا؟! شوخیتون گرفته؟!»

به نظر می‌آید یکی از نخستین جمع‌های روزنامه‌نگاری که فیلیپس در آن حضور داشته، مربوط به یک جلسه در ۲۰ جولای و دورهمی انجمن کارکنان اخبار آنلاین در Union Drinkery با میزبانی توحید چاپل تولیدکننده محتوای شبکه‌های اجتماعی واشنگتن‌پست، باشد.

چاپل(۳) می‌گوید: «فیلیپس خود را جیمی تیلور معرفی کرد. او گفت  امیدوار است با برادرش بتواند یک وبسایت خبری متکی بر ارتقای اخبار واقعی را راه‌اندازی کند.»

آنها شماره تلفن خود را به هم دادند. پنج روز بعد فیلیپس به چاپل پیام داد و از او پرسید آیا او گروه‌های مشابه در نیویورک را می‌شناسد؟

او نوشته بود: «من می‌خواهم از تمامی کمک‌ها و مشاوره‌ها استفاده کنم.»

چاپل تا ۲۴ آگوست دیگر خبری از این زن نداشت. فیلیپس در این تاریخ به چاپل می‌گوید به واشنگتن برگشته و قرار است دوستی را در Maddy’s Taproom حوالی دفتر واشنگتن‌پست ببیند.

– به نظر می‌آید امشب قرار است اینجا اتفاقی مربوط به واشنگتن‌پست بیافتد که من را یاد شما انداخت.

چاپل به او پاسخ نداد. آن شب ده‌ها تن از کارمندان واشنگتن‌پست برای جشن بازنشستگی همزمان امیلی چآو(۴) دبیر بخش طراحی و مایکل کوترمن(۵) مدیر خدمات اداری، در کافه‌رستورانی جمع شده‌ بودند.

ملیسا مک‌کولو(۶) مدیر بخش اتاق خبر و ناظر خدمات اداری، تجهیزات و لوازم، میزبان این جشن بود. او گفت: «این زن خودش را به او نزدیک و اظهار کرد به نظر می‌رسد همه در حال سپری کردن اوقات خوشی هستند. این زن پرسید این گروه کارمند کجا هستند؟»

فیلیپس خود را جیمی و یک پیمانکار معرفی کرد.

بنا بر اظهارات مک‌کولو، فیلیپس مردی که همراهش بود را دوست پسر جدیدش معرفی کرد که به تازگی شغلی در نیویورک پیدا کرده است. این زوج ساعت‌ها در آنجا ماندند و این دست و آن دست کردند تا جایی که بیشتر مهمانان رفتند و حتی تا زمانی که مک‌کولو غذایی برای شام یکی از کارمندان غایب گرفت و صورت‌حساب را پرداخت کرد، در این رستوران ماندند.

مک‌کولو به یاد می‌آورد در طول شب او با آن زن درباره اینکه در واشنگتن کجا بروند و کدام رستوران را پیشنهاد می‌کند، گپ مختصری زده بود.

‫- او از هر زمانی استفاده کرد تا بحث سیاسی پیش بکشد و سؤالاتی مانند اوضاع چگونه است یا در واشنگتن‌پست چه خبر است؛ بپرسد.

یکی دیگر از کارکنان روزنامه به یاد می‌آورد بعضی اوقات هم فیلیپس تنگاتنگ مردی که همراهش بود، با کیفی آویزان از شانه‌هایش، می‌ایستاد. در یکی از این مواقع آن مرد درباره ترامپ از مک‌کولو سوال کرد.

مطابق ویدئویی که مخفیانه ضبط شده بود و روز چهارشنبه به وسیله پروژه حقیقت‌یابی منتشر شد، مک‌کولو در پاسخ به سوال گفته: «فقط امیدوارم ترامپ در انتخابات دوره بعد پیروز نشود.»

بر اساس شهادت ۵ روزنامه‌نگار، گزارشگران نیویورک‌‌تایمز(۷)، مک‌کلاچی‌نیوز(۸)، بلومبرگ(۹) و چند رسانه دیگر در ۲۴ سپتامبر با فیلیپس در گردهمایی روزنامه‌نگاران تحقیقی در کافه‌ای در واشنگتن‌ حرف زده‌اند.

امیلی گودل(۱۰) که به تازگی دوره کارآموزی ۶ ماهه‌اش در مرکز دانشجویی حقوق مطبوعات را آغاز کرده بود؛ می‌گوید او برای مدت ۴ ساعت با فیلیپس صحبت کرده است.

گودل روز چهارشنبه در وب‌سایت مرکز حقوق مطبوعات درباره این مواجهه نوشت: تصمیم گرفته بودم برای آشنایی با بقیه و ایجاد ارتباط به رویدادهای مختلف بروم و اینگونه بود که با گردهمایی روزنامه‌نگاران تحقیقی مواجه شدم و توانستم با خوشحالی سردبیران این بخش را ملاقات کنم. از این طریق بود که جیمی فیلیپس را دیدم که البته او خود را با نام جعلی جیمی تیلر معرفی کرد.

در یک مصاحبه گودل ۲۱ ساله گفت فیلیپس لیستی از روزنامه‌نگارانی که قصد دیدار با آنها را داشت، به او نشان داده و گودل هم برای پیدا کردنشان او را یاری رسانده است.

‫- فیلیپس مدام سؤال می‌کرد. او درباره خبرنگاری، سیاست و نظرم درباره اخبار سوال می‌کرد. من امر غیرعادی در سوال کردن او ندیدم چرا که آن رستوران پر از خبرنگاران واشنگتن‌پست(۱۱)، آتلانتیک‌مدیا(۱۲)، سی‌ان‌ان(۱۳)، نیویورک‌تایمز(۱۴)، وال‌استریت ژورنال(۱۵) و ارگان‌های خبری دیگر بود.

در میان این جمع از روزنامه‌نگاران، بن ویدر(۱۶) خبرنگار مک‌کلاچی و خبرنگارانی از بلومبرگ و مرکز همبستگی عمومی هم حاضر بودند. این یک گردهمایی برای شام بود که تا پاسی از شب ادامه داشت.

ویدر می‌گوید او به صورت منظم در چنین رویدادها و گردهمایی‌هایی شرکت می‌کند.

‫- من اغلب به این گردهمایی‌ها می‌روم تا افراد دیگری که در این کار هستند و مقالات آنها را می‌خوانم، ملاقات کنم چرا که این امر به پیدا کردن شغل و ارتقای مهارت‌هایم کمک می‌کند. این دسته از اتفاقات من را نگران می‌کند و تاثیر دلسردکننده‌ای دارد. از این به بعد در ساعاتی که مشغول خوشگذرانی هستیم، باید بیشتر نگران و محتاط باشیم.

گودل نیز معتقد است این قضایا می‌توانست بدتر از این پیش برود.

–  من تا سه‌شنبه صبح که گزارش واشنگتن‌پست را خواندم، به آن ملاقات و گفت‌وگو فکر نکرده بودم. با خواندن گزارش مغزم قفل شد. از مصاحبت ما چیز دندان‌گیری گیر آن زن نمی‌آمد اما الان تمام ذهنم پر شده از آنچه ممکن بود اتفاق بیافتد.

روز هجدهم سپتامبر فیلیپس در مهمانی پایان کار جیا لین یانگ(۱۷) سردبیر بخش امنیت ملی که عازم کار برای نیویورک‌تایمز بود، در رستوران پنسیلوانیا نزدیک دفتر واشنگتن‌پست، ظاهر شد. دن لاموث(۱۸) خبرنگار واشنگتن‌پست می‌گوید او خود را به عنوان جون هاپکینز و یک دانشجو معرفی کرد. فیلیپس از لاموث درباره پنتاگون و نظرش درباره جیمز متیس(۱۹) وزیر دفاع سؤال و روز بعد به لاموث ایمیلی ارسال کرد.

‫- توییتر و بعضی از مقالات شما را خواندم و باید بگویم که از دیدگاه‌های شما در مورد مسایل دفاعی به ویژه درباره متیس قدردانی می‌کنم.

این بار فیلیپس در ایمیل خود را جیمی گیبسون معرفی کرد.

او پیشنهاد داد تا لاموث به او در تحقیقاتش کمک کند و پرسید آیا می‌توانند همدیگر را برای خوردن ناهار یا نوشیدنی ببینند؟

لاموث پاسخی به او نداد!

لاموث گفت متوجه نشده که به صورت مخفیانه از او فیلمبرداری شده تا زمانی که روز دوشنبه پروژه حقیقت‌یابی یک ویدیوی کوتاه از مکالمه‌اش در کافه را منتشر کرد. در این ویدئو فیلیپس دیده نمی‌شود اما هویتش روزنامه‌نگار شماره ۱ عنوان شده است.

در این ویدئو فیلیپس با اشاره به شعار واشنگتن‌پست و در یک لحظه کوتاه، می‌گوید: «دموکراسی در تاریکی می‌میرد! درست است؟» مردی که فیلیپس را همراهی می‌کند نیز در این ویدئو روزنامه‌نگار شماره ۲ معرفی می‌شود و از لاموث سوالاتی درباره آرا و نظرات نویسندگان واشنگتن‌پست می‌کند.

در این ویدئو لاموث درخصوص برخی از نوشته‌ها و نظرات واشنگتن‌پست اظهار نگرانی می‌کند.

او روز چهارشنبه گفت: «من واقعا پشیمان هستم که با غریبه‌ها این‌قدر با روی باز برخورد می‌کنم. این ماجرا برای من درس بزرگی داشت. من عموما آدم گشاده‌رو با برخورد دوستانه هستم اما باید بیشتر محتاط باشم.»

پروژه حقیقت‌یابی ویدئوی دیگری هم از دورهمی خبرنگاران منتشر کرد که برای وداع با توماس گیبسون(۲۰) خبرنگار واشنگتن‌پست در ۲۱ سپتامبر در یک کافه نزدیک روزنامه جمع شده بودند. آدام انتوس(۲۱) خبرنگار امنیت ملی واشنگتن‌پست گفت دو مرد به او نزدیک شده و خود را  مستندساز معرفی کردند که مشتاق و علاقه‌مند به ساخت مستندی درباره روزنامه واشنگتن‌پست هستند و او اصلا متوجه نشده که درحال فیلمبرداری از وی هستند.

در ویدئویی که به وسیله پروژه حقیقت‌یابی منتشر شد، انتوس می‌گوید ثابت نشده که ترامپ با روسیه تبانی کرده باشد.

مت زاپوتوسکی(۲۲) دیگر خبرنگار واشنگتن‌پست نیز خبر داد که دو مرد به او نزدیک شده و خود را کارل بردلی و مایکل کاندون معرفی کردند و بردلی چند روز بعد ایمیلی برای زاپوتوسکی فرستاد.

‫- خوشحال می‌شوم اگر این هفته برای دیدار و یک نوشیدنی وقت داشته باشید. باعث افتخار است که از هوش و ذکاوت شما برای پروژه‌ای که صحبتش را کرده بودم، استفاده کنیم.

زاپوتوسکی او را به بخش روابط عمومی واشنگتن‌پست ارجاع داد.

بردلی طرحی درباره ساخت فیلم زندگی‌نامه موری ماردر(۲۳) خبرنگار سابق واشنگتن‌پست که به دلیل افشای پوشش ضدکمونیستی جوزف مک‌کارتی معروف شد، پیشنهاد داد.

او برای تیم روابط‌عمومی نوشت: این فیلم با عنوان «تمام مردان رئیس‌جمهور» ساخته می‌شود.

ماردر در سال ۲۰۱۳ درگذشته است. تیم روابط عمومی هم همکاری در این پروژه را نپذیرفت.

پانویس‌ها:

[۱]Brad Woodhouse

[۲]Americans United for Change

[۳]Tauhid Chappell

[۴]Emily Chow

[۵]Michael Cotterman

[۶]Melissa McCullough

[۷]New York Times

[۸]McClatchy News

[۹]Bloomberg

[۱۰]Emily Goodell

[۱۱]Washington Post

[۱۲]Atlantic Media

[۱۳]CNN

[۱۴]New York Times

[۱۵] The Wall Street Journal

[۱۶]Ben Wieder

[۱۷]Jia Lynn Yang

[۱۸]Dan Lamothe

[۱۹]Jim Mattis

[۲۰]Thomas Gibbons

[۲۱]Adam Entous

[۲۲]Matt Zapotosky

[۲۳]Murrey Marder

 

ضمیمه‌های گزارش:

 

۱) لینک گزارش قسمت چهارم در واشنگتن‌پست:

https://www.washingtonpost.com/investigations/womans-effort-to-infiltrate-the-washington-post-dates-back-months/2017/11/29/ce95e01a-d51e-11e7-b62d-d9345ced896d_story.html?utm_term=.49cd6019c42c

 

۲) مالتی‌مدیای واشنگتن‌پست از چرخش نظرات جیمی فیلیپس ‪پیش و پس از اشتغال به کار او در سازمان پروژه حقیقت‌یابی که نشان از نظرات راست‌گرایانه او پیش از اشتغال در این پروژه دارد. این پروژه‌ اصولا برای بی‌اعتبار کردن خبرهای رسانه‌های افشاگر راست‌گرایان طراحی شده است

 

https://www.washingtonpost.com/video/national/the-social-media-evolution-of-jaime-phillips/2017/11/29/38fbb4f0-d571-11e7-9ad9-ca0619edfa05_video.html

 

For years, Jaime Phillips promoted right-leaning posts on Twitter. All that changed after she began working with Project Veritas.

 

۳) لینک گزارش تصویری از پیام‌های جیمی فیلیپس به یکی از کارکنان واشنگتن‌پست با هدف نفوذ به این روزنامه که از سوی سازمان پروژه حقیقت‌یابی طراحی شده بود:

 

https://img.washingtonpost.com/rf/image_606w/2010-2019/WashingtonPost/2017/11/30/Investigative/Images/featured-image.JPG

 

لینک کوتاه:

مطالب اخیر