روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
افشاگری سایت پروپابلیکا از فعالیت‌های اقتصادی پنهانی رییس‌جمهوری کنونی آمریکا
ماجرای سرمایه‌گذاری مخفیانه دونالد ترامپ چیست؟

افق‌نو ـ برگردان: گلبرگ برزین - دونالد ترامپ جونیور و جِنتری بیچ، سرمایه‌گذار مستقر در دالاس و دوست دوران دانشگاه ترامپ جونیور، به رغم ادعای هر دو که ارتباطشان کاملا شخصی است، دست به کارهای تجاری مشترک زده‌اند.

طبق این ماجرای جدید که پروپابلیکا افشا کرده است، سال پیش، زمانی که بیچ در پی گرفتن حمایت از دولت برای امور تجاری خود بود، ترامپ سهامی در شرکت پرورش گلخانه‌ای کاهوی جِنتری بیچ خرید. ایمیل‌هایی که پروپابلیکا از طریق قانون «آزادی دسترسی به اطلاعات» به‌دست آورده نشان می‌دهد که از زمان انتخاب دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری، بیچ به دنبال دریافت حمایت دولت او برای پروژه‌های انرژی خود در جمهوری دومینیکن و هند بوده است. برخی مسئولان می‌گویند او هرگز رسما برای وام  به دولت درخواستی نداده است.

حالا پروپابلیکا سلسله مدارکی را افشا کرده است که نشان از سرمایه‌گذاری ترامپ جونیور در مزرعه پرورش گلخانه‌ای کاهوی جِنتری بیچ دارد که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارتِ دالاس سبزیجات بسته‌بندی می‌فروشد.

در تاریخ ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۷، هشت ماه پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، یکی از کارمندان سازمان ترامپ در دِلِوِر شرکت جدیدی تأسیس کرد به نام شرکت کشاورزی ام اس ام دی اف (با مسئولیت محدود). در پرونده مربوطه هیچ گونه اطلاعاتی در این‌باره که چه کسی آن را اداره می‌کند یا کار آن چیست وجود ندارد.

بنابر ایمیل‌هایی که پروپابلیکا به آن دست یافته، در همان زمانی که جِنتری بیچ ریاست شرکت پرورش گلخانه‌ای کاهو را بر عهده داشته، به دنبال تأمین پول از سازمان «سرمایه‌گذاری خصوصی برون‌مرزی» برای کسب‌و‌کارهای دیگر خود بوده است. این سازمان بنگاهی فدرال است که به شرکت‌های آمریکایی که خواستار گسترش کار در بازارهای جدید هستند وام و ضمانت می‌دهد. در ایمیلی در ماه اکتبر ۲۰۱۷، بیچ به رئیس این سازمان، رِی واشبرن، درباره زیربنای پروژه‌های انرژی در جمهوری دومینیکن می‌نویسد و اینکه این کشور آسیب‌دیده از توفان «راحت می‌تواند از سرمایه‌گذاری و حمایت مالی آمریکا بهره ببرد.» یک سخنگوی این سازمان می‌گوید بیچ هرگز فرم رسمی درخواست وام ارائه نکرده است و اینکه این بنگاه درخواست‌کننده‌ها را با دقت کافی بررسی می‌کند.

 

سازمان ترامپ بر اساس قراردادهایش با شهرداری نیویورک برای اداره یک پیست پاتیناژ در سنترال پارک و یک زمین گلف در منطقه برانکس، موظف است در گزارش سالانه‌اش کلیه موسسات تحت اداره این سازمان را، به علاوه موسساتی که مدیران این سازمان در آنها در سمت‌های عالی مشغول به کار هستند، اعلام کند. در ماه دسامبر ۲۰۱۷، نام دونالد ترامپ جونیور به عنوان رئیس، دبیر و خزانه‌دار ام اس ام دی اف در گزارش آمده است. آلن گارتن، وکیل ارشد سازمان ترامپ، اظهار داشته ام اس ام دی اف «به طور کل در تملک و تحت‌کنترل» ترامپ جونیور است و هیچ گونه وابستگی به سازمان ترامپ ندارد.

این شرکت در ماه ژوئن اعلام کرد میلیون‌ها دلار جمع‌آوری کرده است. اما تنها چند هفته بعد، شرکت وابسته به آن، ایدن‌گرین هولدینگز یو کِی، به بازرسان انگلیسی اعلام داشت صدها هزار سهم را به حدود بیست سرمایه‌گذار واگذار کرده است و در میان آنها ام‌اس‌ام‌دی‌اف دارای ۷۵۰۰ سهم است.

این سند برای نخستین بار نهاد ثبت‌شده دلور را به شرکت پرورش گلخانه‌ای کاهو که جِنتری بیچ اداره می‌کند مرتبط کرد. در طی آن تابستان شرکت اعلام کرد که ۲۲ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران خصوصی که نام آنها را نبرده جمع‌آوری کرده است. ولی در مدارکی که چندین ماه بعد در اختیار دادگاه قرار گرفت، یکی از سرمایه‌گذاران اظهار کرده است به تنهایی نهادی به نام کاکس‌ایدن، تحت‌اختیار یک خانواده ثروتمند نفت و گازی در میدلندِ ایالت تگزاس، ۲۰ میلیون از ۲۲ میلیون دلار جمع‌آوری شده را اهدا کرده است.

بنابر پرونده‌های موجود در دادگاه، نام جِنتری بیچ به عنوان یکی از هفت نفر ارشد ایدن‌گرین ثبت شده است. همچنین در وب‌سایت شرکت، نام بیچ به عنوان یکی از رؤسا ذکر شده است.

 

در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸، بزرگترین سرمایه‌گذار ایدن‌گرین شکایتی به دادسرای عالی دالاس برد با این ادعا که مسئولان شرکت در طی نه ماه ۱۹ میلیون دلار به باد فنا داده‌اند. در این شکایت آمده است مدیران شرکت حقوق‌های ۳۰۰۰۰۰ دلاری برای خود تعیین کرده‌اند و شرکت را به «پای ورشکستگی» رسانده‌اند. عاقبت کمتر از یک ماه بعد از تفویض مدارک به دادگاه، طرف‌های مناقشه به توافقی با شرایط نامعلوم رسیدند. سخنگوی ایدن‌گرین ادعای حقوق‌های نجومی را مورد تردید قرار داد و گفت شرکت پول نقد قابل‌توجهی در اختیار دارد.

لینک کوتاه:

مطالب اخیر