روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۳ )
سخت‌‌گیری‌ و راستی‌آزمایی واشنگتن‌پست مانع از انتشار اخبار جعلی شد

افق‌نو ـ مهسا امرآبادی: رسوایی اخلاقی در هر جای جهان و در میان هر سطحی از مردمان که روی دهد تقبیح می‌شود و برای مرتکب آن هزینه دارد، اما اگر مرتکب آن میان سیاستمداران، قدرتمندان، آموزگاران باشد و هدف آن نوجوانان باشند و اثبات شود، هزینه گزافی برای آنها به جای می‌گذارد. سال ۲۰۱۸ جایزه پولیتزر در بخش روزنامه‌نگاری تحقیقی به گزارشگران واشنگتن‌پست تعلق گرفت که یکی از این اتهامات علیه کاندیدای جمهوری‌خواه مجلس سنا را پی گرفتند و اثبات کردند. سایت پولیتزر در توضیح دلیل خود برای انتخاب این روزنامه آورده است: سلسله گزارش‌های هدفمند و بی‌وقفه‌ واشنگتن‌پست با افشای آزار و اذیت جنسی دختران نوجوان در گذشته از سوی یکی از کاندیداهای مجلس سنا، نتایج انتخابات این مجلس در ایالت آلاباما را تغییر داد. این روزنامه با انتشار هشت گزارش مفصل در روزهای مختلف، انگشت اتهام را به سوی «روی مور» کاندیدای حزب محافظه‌کار از ایالت آلاباما نشانه گرفت و به صورت مستند و مستدل او را به آزار و اذیت جنسی دختران نوجوان متهم کرد. از نکات جالب توجه این گزارش‌ها استناد بسیار دقیق آنها به افرادی‌ست که طی تلاش‌های فراوان توانستند آنها را پیدا و راضی به مصاحبه کنند. چهارشنبه‌ پیش دومین بخش از این گزارش را منتشر کردیم. آنچه در پی می‌آید سومین قسمت از سلسله گزارش‌های واشنگتن‌پست درخصوص رسوایی‌های اخلاقی «روی مور» است. خوانندگان عزیز از تأخیر دو سه‌روزه پیش آمده برای انتشار قسمت سوم پوزش می‌خواهیم.

بخش سوم گزارش شش قسمتی واشنگتن‌پست همراه با چند ویدئو خبری، از فساد اخلاقی کاندیدای ایالت آلاباما که برای آنها پولیتزر آورد

تلاش محافظه‌کاران برای بی‌اعتبارکردن رسانه‌های افشاگر با سوژه‌های دروغین

۲۷ نوامبر ۲۰۱۷

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۱ـ ۲۰۱۸)

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۲ )

زنی که به دروغ ادعا کرده بود «روی مور»، کاندیدای جمهوری‌خواهان در انتخابات سنا در ایالت آلاباما، او را در نوجوانی باردار کرده؛ به نظر می‌آید با سازمانی همکاری دارد که از تاکتیک‌های فریبکارانه برای ضبط مخفیانه مکالمات برای شرمسار کردن کسانی که مورد هدف آنها هستند، استفاده می‌کند.

در چندین مصاحبه طی دو هفته گذشته، این زن داستان شورانگیزی ‌از رابطه‌اش با روی مور در سال ۱۹۹۲ را که منجر به انجام سقط‌جنین در ۱۵ سالگی شد، تعریف می‌کرد.

طی این مصاحبه‌ها او بارها و بارها خبرنگاران واشنگتن‌پست را تحت‌فشار قرار می‌داد تا نظرشان درباره تاثیر ادعایش بر کاندیداتوری مور را بگویند.

واشنگتن‌پست، اما گزارشی براساس ادعاهای تأییدنشده و فاقد ادله لازم درباره اظهارات این زن را منتشر نکرد. زمانی که خبرنگاران پست با اظهارات متناقض این زن مواجه شدند و وقتی ارسال یک نامه اینترنتی تردیدها را در مورد اظهارات وی افزایش داد، این زن هم بر عدم همکاری‌اش با سازمانی که روزنامه‌نگاران را هدف قرار می‌دهد، اصرار ورزید.

با این حال خبرنگاران پست صبح روز دوشنبه این زن را درحال ورود به دفتر نیویورک «پروژه حقیقت‌یابی¹» – سازمانی با هدف تضعیف رسانه‌های جریان اصلی و  جریانات چپ‌گرا – دیدند. این سازمان با استفاده از روش‌های نامناسب و داستان‌های جعلی و ضبط فیلم‌های مخفیانه سعی در افشای آنچه «تبعیض رسانه‌ای» می‌نامند، دارد.

جیمز اوکیف² بنیانگذار «پروژه حقیقت‌یابی» که به دلیل استفاده از هویت جعلی برای ورود به ساختمان فدرال در سال ۲۰۱۰ مجرم شناخته و محکوم شده بود، روز دوشنبه کمی پس از آنکه این زن داخل دفتر سازمان شد، از پاسخگویی درباره ارتباط بین زن و سازمان‌اش امتناع کرد.

– من مصاحبه نمی‌کنم و حتی یک کلمه هم نمی‌گویم.

اوکیف در برابر سوالات مکرر مبنی‌ بر اینکه آیا این زن کارمند «پروژه حقیقت‌یابی» است؛ واکنشی نشان نداد. او همچنین به این سؤال که آیا با روی مور،  استفان کی بانون³ مشاور سابق کاخ سفید و حامی مالی مور یا با استراتژیست‌های جمهوری‌خواه کار می‌کند یا نه؛ پاسخی نداد.

عملکرد این گروه نشان از تلاش‌های زیاد آنها برای بی‌اعتبار کردن گزارش رسانه‌ها درخصوص اغفال دختران نوجوان توسط مور ۳۰ ساله دارد.

مور انجام هرگونه حرکت ناشایست و نامناسب را تکذیب کرده و سخنگوی کمپین انتخاباتی او نیز پاسخی به سؤالات مکرر نداده است.

جیمی تی‌فیلیپس (۴) زنی که نزد گزارشگران واشنگتن‌پست آمده بود، روز دوشنبه تماس تلفنی خبرنگاران را بی‌پاسخ گذاشت و ماشین‌اش برای بیش از یک ساعت در پارکینگ «پروژه حقیقت‌یابی» پارک بود.

زمانی که واشنگتن‌پست متوجه شد دفتر این گروه در مامارونک(۵) در نیویورک با استمفورد کون یعنی جایی که فیلیپس زندگی می‌کند، تنها ۱۶ مایل فاصله دارد، گزارشگران ویدیویی خود را در بیرون از دفتر این گروه مستقر کرد و دو خبرنگار دیگر این زن را از خانه‌اش تا دفتر گروه تعقیب کردند.

بعد از آنکه فیلیپس به دفتر «پروژه حقیقت‌یابی» وارد شد، پست تصمیم غیرمعمولی گرفت تا اظهارات غیررسمی(۶) پیشینش را منتشر کند.

مارتین بارون مدیر اجرایی واشنگتن‌پست می‌گوید: ما همیشه به توافق‌ مصاحبه‌های غیررسمی احترام می‌گذاریم اما این درصورتی‌ است که همکاری براساس حسن‌نیت باشد. اما این به اصطلاح گفت‌وگوی غیررسمی با هدف فریب و شرمنده شدن ما بود. مشخصا قصد «پروژه حقیقت‌یابی» این بود که در صورت به دام افتادن ما این گفت‌وگوهای غیررسمی را منتشر کند اما ما به دلیل اصول روزنامه‌نگاری سخت‌گیرانه و دقیق، فریب نخوردیم و اکنون نمی‌توانیم به این گفت‌وگوهای غیررسمی که با نیت بد و برای تخریب ما همراه بوده، احترام بگذاریم و به آن پایبند باشیم.

تنها چند ساعت از انتشار گزارش پست در ۹ نوامبر در خصوص اتهام ارتباط جنسی مور با دختر ۱۴ ساله به نام لی کورفمن گذشته بود که فیلیپس کارش را در این سازمان را آغاز کرد.

بث رینهارد (۷) خبرنگار واشنگتن‌پست که در نگارش گزارشی درباره کورفمن همکاری داشت، صبح روز بعد از انتشار گزارش٬ ایمیلی مرموز دریافت کرد.

– روی مور در آلاباما… ممکن است من مسائلی را بدانم اما قبلش باید امنیتم حفظ شود. چگونه این کار را انجام دهیم؟

این منبع خبری با اسم لیندزی جیمز این ایمیل را فرستاده بود.

«روی مور در آلاباما» این عنوانی‌ست که در قسمت موضوع ایمیل نوشته شده بود

راینهارد نیز در پاسخ ایمیل از این فرد پرسید که آیا می‌خواهد به صورت غیررسمی مصاحبه کند یا خیر!

این فرد در جواب گفت: مطمئن نیستم که بتوانم به مکالمه تلفن اعتماد کنم و آیا می‌شود از طریق همین ایمیل حرف بزنیم؟

این فرد در ایمیل بعدی‌اش نوشت: قبل از آنکه همه چیز را بگویم باید مطمئن شوم شما می‌توانید از من محفاظت کنید. من مسائلی را می‌دانم که برای مدت‌های زیادی آن را پنهان کرده‌ام و اکنون شاید زمان مطرح کردنش باشد.

ایمیل این منبع خبری در بحبوحه عکس‌العمل و ضدحمله حامیان مور علیه روزنامه واشنگتن‌پست و خبرنگاران این روزنامه فرستاده شده بود.

همان روز، یک سایت محافظه‌کار به نام Gateway Pundit یک گزارش ساختگی و دروغین از حساب توییتری به نام @umpire43 منتشر کرد که می‌گفت: یکی از دوستان خانوادگی ما در آلاباما به همسرم خبر داده که خبرنگار واشنگتن‌پست به نام بث، به او پیشنهاد ۱۰۰۰ دلار به ازای متهم کردن روی مور را داده است. این حساب کاربری توییتر تاریخچه انتشار و اشاعه اطلاعات غلط و دروغین را در کارنامه خود دارد و از همان زمان اکانت مزبور حذف شد.

روزنامه پست مانند بسیاری از سازمان‌های خبری، سیاست سختگیرانه‌ای علیه پرداخت پول به ازای دریافت اطلاعات دارد و این قوانین شامل ماجرای روی مور هم می‌شود.

در ۱۴ نوامبر یک کشیش در آلاباما از دریافت یک پیام صوتی از یک مرد که به دروغ خود را خبرنگار پست معرفی کرده بود، خبر داد. این فرد در پیام خود گفته بود به دنبال زنانی‌ است که حاضر باشند به ازای دریافت پول، اظهارات مخرب و آسیب‌زننده درباره مور بگویند.

واشنگتن‌پست تأکید می‌کند هیچ‌کدام از همکاران چنین تماسی نگرفته‌اند.

چند روز بعد از ایمیل‌های اولیه یک زن و ادعاهای این منبع خبری درخصوص مور، رینهارد از طریق سرویس پیامک رمز‌گذاری‌شده و صحبت تلفنی با این فرد یک قرار ملاقات با این زن را برنامه‌ریزی کرد. زمانی که این زن پیشنهاد ملاقات در نیویورک را داد، رینهارد از او خواست تا درباره داستان و پیشینه‌اش بیشتر برایش بگوید. این زن نام واقعی خود را جیمی فیلیپس عنوان کرد.

فیلیپس گفت در نیویورک زندگی می‌کند اما طول هفته شکرگزاری در ناحیه واشنگتن خواهد بود و پیشنهاد داد سه‌شنبه در پاساژ تیسون کورنر همدیگر را ملاقات کنند.

-من قصد دارم آنجا خرید کنم پس قبل از اینکه شما بیایید یک مکان خوب برای دیدارمان پیدا خواهم کرد.

فیلیپس این پیام رمزگذاری شده را ارسال کرد و وقتی رینهارد پیشنهاد داد که یکی دیگر از همکاران روزنامه هم همراهش بیاید فیلیپس نوشت: «در حال حاضر راحت نیستم یکی دیگر هم آنجا حضور داشته باشد.»

زمانی که رینهارد به پاساژ رسید، فیلیپس با بارانی قهوه‌ای و موهای قرمز بلند در یک رستوران نشسته بود.

به گفته رینهارد، این زن ۴۱ ساله مدعی آن شد که در زمان نوجوانی مورد سوءاستفاده قرار گرفته است. خانواده‌اش اغلب اوقات در حال نقل‌مکان بودند و او با عمه‌اش ساکن تالادگا از نواحی آلاباما شد. فیلیپس در گروه جوانان کلیسا حضور پیدا کرد که مقارن با آشنایی وی با مور در سال ۱۹۹۲ بود. سالی که مور به مقام قاضی شهر ارتقا پیدا کرده بود. فیلیپس می‌گوید زمانی که ۱۵ سال داشت آنها شروع به ایجاد رابطه جنسی پنهانی کردند.

– می‌دانستم که این کار اشتباه است اما برایم مهم نبود.

او از بارداری خود در آن زمان خبر داد و گفت که مور او را تشویق به سقط‌جنین کرده و برای انجام این کار وی را به می‌سی‌سی‌پی برده است.

در این مصاحبه فیلیپس به رینهارد گفت آنقدر ناراحت و مغموم شده است که نمی‌تواند سالادش را تمام کند.

فیلیپس گفت بعد از آنکه اتهامات هاروی واینستین (۸) تهیه‌کننده فیلم‌های هالیوودی منتشر شد، او هم به فکر پا پیش‌گذاشتن افتاد. فیلیپس سپس به رینهارد گفت زمانی که در اتاق استراحت محل کارش در شرکت NFM در وستچستر نیویورک بود، به صورت گذرا اخباری درباره مور را از تلویزیون دید.

این زن همچنین به صورت مکرر از خبرنگار پست خواست تا تضمین دهد در صورت پا پیش‌گذاشتنش، مور در انتخابات شکست خواهد خورد. رینهارد در پیام‌های بعدی‌اش به او تأکید می‌کند که نمی‌تواند تأثیر اظهارات فیلیپس را پیش‌بینی کند.

رینهارد همچنین برای فیلیپس توضیح داد که ادعاهایش باید مورد بررسی و راستی‌آزمایی قرار بگیرد. علاوه بر این رینهارد از او مدارکی دال بر اثبات یا حمایت از ادعاهایش را درخواست کرد.

در همان روز فیلیپس در پیامکی برای رینهارد نوشت که بعد از ملاقات احساس اضطراب داشته و انرژی منفی گرفته است.

– شما من را برای جلو آمدن و پا پیش‌گذاشتن قانع نکردید!

رینهارد در پاسخ نوشته است: واقعا متاسف هستم اما من می‌خواهم درباره روند بررسی ماجرا و راستی‌آزمایی و همچنین عدم تضمین آنچه بعد از انتشار داستان پیش می‌آید؛ روراست باشم.

با این حال فیلیپس راضی نشد و روز چهارشنبه یعنی یک روز قبل از روز شکرگزاری او پیشنهاد داد تا استفانی مک‌کورمن یکی دیگر از خبرنگاران پست که در نگارش نخستین گزارش در خصوص کورفمن با رینهارد همکاری داشت را ملاقات کند.

– به جای صحبت دوباره با شما ترجیح می‌دهم سراغ خبرنگار دیگری بروم.

رینهارد در برگشت به تحریریه درخصوص اصل داستان فیلیپس مشکوک شد. طبق گفته فیلیپس زمانی که او نوجوان بود تنها یک تابستان در آلاباما زندگی می‌کرد اما شماره تلفن همراهش با کد ناحیه آلاباما بود. از سوی دیگر رینهارد با شرکت NFM که فیلیپس مدعی بود در شعبه وستچستر آن کار می‌کند، تماس گرفت اما به او گفته شد که هیچ‌کسی به نام جیمی فیلیپس در این شرکت کار نمی‌کند.

این شرکت پس از انتشار یادداشت قبلی، در بیانیه‌ای از حضور و کار فیلیپس به مدت کوتاهی در شعبه مریلند شرکت NFM خبر داد و اعلام کرد کار وی در تابستان سال ۲۰۱۶ به پایان رسید. این شرکت همچنین گفت که در وستچستر هیچ دفتر و شعبه‌ای ندارد.

آلیس کریتس (۹) یکی از محققان پست که به بررسی پیشینه و سوابق فیلیپس مشغول بود، سندی پیدا کرد که سوءظن خبرنگاران را به شدت تقویت کرد. یک صفحه در وب‌سایت  GoFundMe.com برای یک کمپین تأمین مالی با نام جیمی فیلیپس وجود داشت.

The GoFundMe fundraising page. (Internet Archive)

The GoFundMe fundraising page. (Internet Archive)

این کاربر در این وب‌سایت در توضیح درخواست خود نوشته بود: «من به نیویورک نقل‌مکان می‌کنم. برای یک موقعیت شغلی در جنبش رسانه‌ای محافظه‌کار جهت مقابله با دروغ و فریب رسانه‌های جریان اصلی لیبرال پذیرفته شدم. من از مهارت‌هایم به عنوان یک محقق و  کسی که توانایی راستی‌آزمایی دارد، برای کمک به این جنبش استفاده می‌کنم. چند ماه پیش از شغلم در یک مؤسسه وامی و اعتباری بیرون آمدم و فرصتی برای تغییر مسیر شغلی‌ام پیدا کرده‌ام.»

در ماه مارس پروژه حقیقت‌یابی در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرده بود که به دنبال ۱۲ «خبرنگار مخفی» جدید است. به هر جهت کارکنان این سازمان از روش‌هایی استفاده می‌کنند که روزنامه‌نگاران جریان اصلی از آن اجتناب دارند، برای مثال آنها خود را به درستی معرفی نمی‌کنند.

در این آگهی هشدار داده شده بود که «این نقش برای کسانی که قلب ضعیف دارند، مناسب نیست.»

لیست اهداف این شغل نیز اینگونه بیان شده بود: «انتخاب یک نام مستعار، دسترسی به فردی شناخته‌شده و متقاعد کردن آن فرد برای انتشار اطلاعات!»

همچنین کارهایی که متقاضی شغل باید قادر به انجام آن باشد به این صورت لیست شده است: یادگیری یک دست‌خط، تهیه و آماده‌سازی یک پیشینه برای پشتیبانی از نقش خود، موفقیت در هماهنگی قرار ملاقات یا دسترسی به هدف تحقیقات و عملیاتی کردن استفاده از تجهیزات ضبط مخفیانه!

«پروژه حقیقت‌یابی» که در سال ۲۰۱۰ تأسیس شد یک مؤسسه خیریه معاف از مالیات است که مأموریت خود را در تحقیق درباره فساد و افشای آن، مبارزه با دروغ و فریب‌کاری،سوءاستفاده از موقعیت، انحراف،کلاهبرداری و سایر خلاف‌کاری‌ها؛ تعریف کرده است. طبق گزارش‌های ثبت‌شده مالیاتی عمومی، این سازمان در سال ۲۰۱۶ موفق به گردآوری ۴.۸ میلیون دلار و استخدام ۳۸ نفر شده همچنین ۹۲ داوطلب داشته است.

پیشینه جرایم اوکییف باعث شده است تا کار خیریه در بعضی از ایالت‌ها دچار مشکل شود. در می‌سی‌سی‌پی و یوتا پروانه جمع‌آوری پول این گروه لغو امتیاز شد.

از سوی دیگر حضور روبرت جی هالدرمن(۱۰)، تهیه‌کننده سابق تلویزیون در این سازمان که به دلیل تلاش برای باج‌گیری از دیوید لترمن(۱۱) مجری برنامه late-night در سال ۲۰۱۰ به ۶ ماه زندان محکوم شد؛ نیز جای سوال دارد. روز دوشنبه هولدرمن به همراه اوکییف در بیرون از دفتر «پروژه حقیقت‌یابی» بود که یک خبرنگار درباره نقش فیلیپس در این سازمان سوال کرد.

به دلیل آنکه جیمی فیلیپس اسمی نسبتا رایج است، اطمینانی از اینکه حساب کاربری ایجاد شده در سایت GoFundMe، متعلق به همان زنی‌ست که به روزنامه پست نزدیک شده است؛ حاصل نمی‌شد. اما علاوه بر این جزییات دیگری هم در این‌باره وجود داشت. مطابق اسناد عمومی‌شده، نام یکی از دو نفری که در این صفحه کمک مالی کرده بودند، با نام دختر این زن مطابقت داشت.

با این وجود مک‌کورمن موافقت کرد که بعدازظهر با فیلیپس ملاقات کند.

فیلیپس پیشنهاد داد تا همدیگر را جایی در خیابان الکساندریا ملاقات کنند، جایی که به گفته خودش قصد خرید کردن در آنجا را داشت. خبرنگار تصویربردار واشنگتن‌پست، مک کورمن را همراهی می‌کرد و او نیز نسخه‌ پرینت‌شده صفحه تأمین مالی را با خود به مصاحبه برد.

باز هم فیلیپس زودتر رسیده و منتظر مک‌کورمن بود. کیفش روی میز بود و زمانی که مک‌کورمن کیف خود را نزدیک کیف فیلیپس گذاشت تا دید دوربین احتمالی را مسدود کند، فیلیپس کیف خودش را جا‌به‌جا کرد.

خبرنگار تصویربردار واشنگتن‌پست هم به صورت جداگانه و بدون جلب‌توجه در میز مجاور مستقر شد.

فیلیپس گفت که نمی‌خواهد وارد جزییات بیشتری درباره آنچه بین او و مور گذشته؛ شود.

طبق آنچه ضبط‌شده، فیلیپس از مک‌کورمن خواست تا به او این اطمینان را بدهد که انتشار چنین گزارشی به شکست مور در انتخابات منجر خواهد شد٬ اما مک‌کورمن از او درباره ماجرایش با مور سوال کرد.

فیلیپس همچنین از اینکه رییس‌جمهور ترامپ، مور را تأیید کرده است، گلایه و شکایت کرد و گفت: «تمام مسأله من این است، می‌خواهم مور کاملا از انتخابات کنار گذاشته شود و واقعا این انتظار را دارم که همچین اتفاقی بیافتد. نمی‌دانم شما درباره این موضوع چه فکری می‌کنید!»

مک‌کورمن از فیلیپس خواست تا هویتش را با ارائه یک کارت شناسایی ثابت کند و فیلیپس هم گواهینامه رانندگی صادرشده از ایالت جورجیا را ارائه داد و بعد از آن مک‌کورمن از او در خصوص صفحه‌اش در سایت GoFundMe توضیح خواست.

مک‌کورمن درحالی که نسخه پرینت‌شده صفحه را بیرون می‌آورد،‌گفت: «ما یک روندی برای بررسی سوابق افراد و از این دست کارها داریم، بنابراین می‌خواهم درباره یک مسأله از شما سؤال کنم. در صورت امکان درباره این موضوع توضیح دهید و جیمی می‌خواهم اطلاع داشته باشی که این دیدار به صورت تصویری ضبط می‌شود.»

فیلیپس در پاسخ گفت: خیلی‌خوب! بله من تابستان گذشته دنبال شغلی در نیویورک بودم اما آن موقعیت از دست رفت. بله! قرار بود با دیلی کالر (۱۲) همکاری کنم اما به هم خورد. من قادر به انجام آن نبودم.

از فیلیپس پرسیده شد که چه کسی در دیلی‌کالر با او مصاحبه کاری کرد و این زن ابتدا نام کتی را گفت و بعد از مکث کوتاهی نام‌خانوادگی جوهانسون را اضافه کرد.

پائول کانر (۱۳) مدیر اجرایی دیلی‌کالر روز دوشنبه گفت که کسی به نام کتی جوهانسون برای این رسانه کار نمی‌کند و هیچ سند و سابقه‌ای هم از مصاحبه با فردی به نام فیلیپس،‌ جایی ثبت نشده است. چندی بعد هم کانر در ایمیلی خبر داد که او از سایر دبیران دیلی‌کالر هم درباره فیلیپس پرس‌وجو کرده است.

– هیچ‌کدام از ما با زنی به نام جیمی فیلیپس مصاحبه نکرده است.

روز چهارشنبه در رستوران الکساندریا فیلیپس به واشنگتن‌پست گفت که او با کمپین انتخاباتی مور هیچ ارتباطی ندارد و زمانی که مصاحبه به پایان رسید این زن به مک‌کورمن اطلاع داد که وی این مکالمه را ضبط نکرده است.

فیلیپس اندکی قبل از اتمام مصاحبه گفت: من فکر می‌کنم بهتر است این قضیه را کنسل کنم و پا جلو نگذارم. بیشتر از این به سؤالات شما پاسخ نمی‌دهم و دیگر باید بروم.

او کت و کیف خود را برداشت و رستوران را ترک کرد.

ساعت ۷ بعدازظهر پیام قبلی در صفحه GoFundMe پاک شده و جایش با پیامی تازه پر شده بود: کمپین کامل شد و بیش از این فعالی نیست.

 

اصلاحیه:

در نسخه قبلی این گزارش به اشتباه گفته شده بود خبرنگار واشنگتن‌پست برای استعلام حضور فیلیپس با دفتر  NFM در وستچستر تماس گرفته است. باید تصحیح کنیم که این شرکت در وستچستر هیچ دفتری ندارد.

گزارش کنونی با بیانیه شعبه مریلند NFM به روز شده است. این شرکت تأکید دارد فیلیپس مدت کوتاهی در این شرکت کار می‌کرد و این همکاری در تابستان ۲۰۱۶ به اتمام رسیده است.

 

پانویس‌های متن:

[۱]Project Veritas

[۲]James O’Keefe

[۳]Stephen K. Bannon

[۴]Jaime T. Phillips

[۵]Mamaroneck

[۶] off-the-record comments

[۷] Beth Reinhard

[۸]Harvey Weinstein تهیه‌کننده سابق آمریکایی است. او و برادرش شرکت سرگرمی میراماکس را تأسیس کردند‫.در اکتبر ۲۰۱۷، در پی اتهامات آزار جنسی علیه واینستین او از شرکتش وآکادمی علوم و هنرهای سینما اخراج شد. تا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۷، بیش از ۸۰ زن   اتهاماتی را علیه واینستین وارد کردند که باعث به وجود آمدن کمپین «من هم» در رسانه‌های اجتماعی شد‫. فراگیر شدن این کمپین باعث اخراج و برکناری بسیاری دیگر از مردان قدرتمند جهان شد.

[۹]Alice Crites

[۱۰]Robert J. Halderman

[۱۱]David Letterman

دیوید لترمن کمدین و مجری تلویزیونی و نامزد ۶۷ جایزه تلویزیونی امی است. او با استفانی بیرکیت رابطه نامشروع داشت. رابرت هالدرمن همسر سابق بیرکیت با خواندن دفترچه خاطرات سابق همسرش به این موضوع پی برد و قصد اخاذی از لترمن را داشت اما لترمن خودش به این موضوع اعتراف کرد و مانع اخاذی شد.

[۱۲]Daily Caller وبسایت خبری محافظه‌کار

[۱۳]Paul Conner

 

ضمیمه‌های گزارش:

 

۱)لینک قسمت سوم گزارش در واشنگتن‌پست: https://www.washingtonpost.com/investigations/a-woman-approached-the-post-with-dramatic–and-false–tale-about-roy-moore-sje-appears-to-be-part-of-undercover-sting-operation/2017/11/27/0c2e335a-cfb6-11e7-9d3a-bcbe2af58c3a_story.html?utm_term=.676983484153

 

۲) نسخه خلاصه ویدپوی ضبط‌شده از گفتگوی خبرنگار واشنگتن‌پست با زنی که ادعای تعرض روی مور به خودش را به آنها اعلام کرده بود:

 

http://https://www.washingtonpost.com/video/national/post-reporter-confronts-woman-who-made-false-accusations-against-roy-moore/2017/11/27/272c883a-d3af-11e7-9ad9-ca0619edfa05_video.html?noredirect=on&utm_term=.add4f986c405

 

Reporter Stephanie McCrummen of The Washington Post, left, interviews Jaime Phillips at a Greek restaurant in Alexandria, Va., on Wednesday.

 

۳) نسخه کامل ویدپوی ضبط‌شده از گفتگوی خبرنگار واشنگتن‌پست با زنی که ادعای تعرض روی مور به خودش را به آنها اعلام کرده بود:

 

https://www.washingtonpost.com/video/national/listen-to-full-exchange-between-post-reporter-and-woman-who-made-false-accusations/2017/11/27/2aa9cb14-d3c6-11e7-9ad9-ca0619edfa05_video.html

 

لینک کوتاه:

مطالب اخیر