روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
توصیه‌هایی برای سپرده‌گذاران و بانک‌ها بر اساس تحلیل عملکرد مالی آنها
آخرین وضعیت مالی ۱۳ بانک کشور

افق‌نو - علی محسنی: سهام بسیاری از بانک‌های کشور در بازار سرمایه معامله می‌شود. از میان بانک‌های مذکور، 13 بانک اطلاعات دوره‌ای خود را به شکلی منظم به بازار ارائه می‌کنند بنابراین امکان کسب اطلاع از آخرین وضعیت مالی آنها فراهم است. جدول فوق، تلاشی است تا در سه جهت، اطلاعات مالی اخیر بانک‌ها را بررسی کند:

افق‌نو – علی محسنی: سهام بسیاری از بانک‌های کشور در بازار سرمایه معامله می‌شود. از میان بانک‌های مذکور، ۱۳ بانک اطلاعات دوره‌ای خود را به شکلی منظم به بازار ارائه می‌کنند بنابراین امکان کسب اطلاع از آخرین وضعیت مالی آنها فراهم است. جدول فوق، تلاشی است تا در سه جهت، اطلاعات مالی اخیر بانک‌ها را بررسی کند:

ردیف نام بانک تفاضل درآمد تسهیلات از سود سپرده‌ها (از ابتدای سال تا پایان آبان) تفاضل درآمد تسهیلات از سود سپرده‌ها (سال ۹۶) میانگین ماهانه تفاضل در هفت ماهه ابتدایی ۹۷ میانگین ماهانه تفاضل در سال ۹۶ سود هر سهم شش ماهه نخست سال ۹۷ سود هر سهم شش ماهه نخست سال ۹۶ درصد تغییر
۱ پاسارگاد ۹٫۳۲۲٫۱۲۰ ۹٫۵۸۴٫۹۱۰ ۱٫۱۶۵٫۲۶۵ ۷۹۸٫۷۴۳ ۱۲۴ ۱۰۴ ۱۹
۲ پارسیان -۱۸٫۳۱۱٫۵۷۲ -۹٫۹۷۷٫۵۸۱ -۲٫۲۸۸٫۹۴۷ -۸۳۱٫۴۶۵ ۱۰۶ -۱۸۷
۳ ملت ۲۸٫۵۲۱٫۱۶۶ -۴٫۲۳۲٫۱۱۷ ۳٫۵۶۵٫۱۴۶ -۳۵۲٫۶۷۶ ۸۱ ۳۷ ۱۱۹
۴ تجارت -۹٫۶۲۱٫۹۶۹ -۳۷٫۸۶۶٫۷۵۲ -۱٫۲۰۲٫۷۴۶ -۳٫۱۵۵٫۵۶۳ -۴۸۹ -۹۹۱ ۵۱
۵ صادرات -۲۲٫۱۹۸٫۶۲۰ -۱۰٫۳۴۸٫۸۸۳ -۲٫۷۷۴٫۸۲۸ -۸۶۲٫۴۰۷ -۱۶۳ -۳۹۲ ۵۸
۶ دی -۳۰٫۷۹۸٫۲۹۰ -۲۸٫۷۱۳٫۱۰۰ -۳٫۸۴۹٫۷۸۶ -۲٫۳۹۲٫۷۵۸
۷ سینا ۱٫۰۶۱٫۳۵۵ ۱٫۲۳۷٫۷۰۲ ۱۳۲٫۶۶۹ ۱۰۳٫۱۴۲ ۷۰ ۶۱ ۱۵
۸ کارآفرین -۵۴۵٫۱۷۸ ۵۱۰٫۸۶۷ -۶۸٫۱۴۷ ۴۲٫۵۷۲ -۶۷ ۲۲
۹ اقتصاد نوین ۱۵۶٫۱۳۱ -۳٫۱۹۱٫۴۳۲ ۱۹٫۵۱۶ -۲۶۵٫۹۵۳ -۲۰۷ -۲۴۲ ۱۴
۱۰ پست بانک ۹۱۹٫۶۳۱ -۷۰۰٫۶۶۵ ۱۱۴٫۹۵۴ -۵۸٫۳۸۹ -۲۷۸ -۳۰۲ ۸
۱۱ خاورمیانه ۱٫۷۶۱٫۳۰۵ ۴۴۳٫۵۵۶ ۲۲۰٫۱۶۳ ۳۶٫۹۶۳ ۲۵۵ ۱۴۳ ۷۸
۱۲ انصار -۶۷۳٫۷۶۷ ۱٫۹۹۳٫۴۵۷ -۸۴٫۲۲۱ ۱۶۶٫۱۲۱ ۱۴۶ ۱۰۲ ۴۳
۱۳ حکمت ایرانیان -۵۷۳٫۳۳۵ ۱۴۲٫۹۱۹ -۷۱٫۶۶۷ ۱۱٫۹۱۰ ۲۷ -۲۹

۱- کسب‌و‌کار اصلی بانک‌ها آن است که منابع را در قالب سپرده‌ها جذب کنند و این منابع را به عنوان تسهیلات در اختیار وام‌گیرندگان قرار دهند. شرایط بانک در صورت برتری مجموع سود تسهیلات بر مجموع سود سپرده‌ها، وضعیتی مطلوب است. همان طور که در ستون اول مشاهده می‌شود در دوره هشت ماهه تا پایان آبان، شش بانک پاسارگاد، ملت، سینا، اقتصاد نوین، پست و خاورمیانه با برتری سود تسهیلات بر سود سپرده‌ها روبرو هستند. هفت بانک دیگر اما در سال جاری از این نظر شرایط مطلوبی ندارند چون بیش از درآمد تسهیلات، سود به سپرده‌ها پرداخته‌اند.

در ستون دوم اما مشخص است که در طول سال ۹۶، تفاضل درآمد تسهیلات از سود سپرده‌ها به چه شکل بوده است.

۲- در دو ستون سوم و چهارم میانگین ماهانه عملکرد کسب‌وکار اصلی بانک‌ها، در سال جاری و سال گذشته نمایش داده شده است. در ستون سوم مشخص است که هفت بانک عملکردی بهتر از سال گذشته داشته‌اند و شش بانک شرایط نامناسب‌تری پیدا کرده‌اند. علاوه بر بانک‌هایی که در نکته قبل به آن‌ها اشاره شد، بانک تجارت نیز شرایط بهتری نسبت به سال قبل دارد چون گرچه همچنان سود سپرده‌ها بیش از سود تسهیلات است، اما بانک در کاهش این فاصله موفق عمل کرده است.

۳- در دو ستون پنجم و ششم، سود هر سهم بانک‌ها در پایان شهریورماه نمایش داده شده که عملکرد نهایی نیمه نخست امسال را نشان می‌دهد. در این مقایسه، تنها این بانک کارآفرین است که عملکرد ضعیف‌تری در مقایسه با نیمه نخست سال ۹۶ داشته و دیگر بانک‌ها بهبود عملکرد داشته‌اند.

توضیح ضروری آن است که بانک علاوه بر کسب‌و‌کار اصلی، درآمدهای دیگری نیز از محل سرمایه‌گذاری‌ها، دریافت کارمزدها، مبادلات ارزی و درآمدهای متفرقه دارد که به نظر می‌رسد بانک‌ها از درآمدهای دیگر خود موفق شد‌ه‌اند یا از زیان‌دهی خارج شوند، یا زیان را کم کنند و یا بر سود خود بیافزایند. شرایط ارزی و تورمی اقتصاد امسال تا اندازه‌ای در سود بانک‌ها بازتاب یافته است.

از این سه نکته نتیجه می‌گیریم:

۱- برخی بانک‌ها شرایط مناسبی ندارند چون کسب‌وکار اصلی آنها سودده نیست. این البته لزوماْ به آن معنا نیست که شرایط بانک وخیم است چون درآمدهای دیگر می‌تواند زیان کسب‌و‌کار اصلی را پوشش دهد.

۲- اصلاح نظام بانکی باید خود را در بهبود نسبت سود تسهیلات به سود سپرده‌ها نشان دهد که به این منظور، نه تنها منابع بانکی شامل سپرده‌ها باید ارزان‌تر تهیه شود (سود بانکی کاهش یابد) که از حجم تسهیلات بدون درآمد (مشکوک‌الوصول و معوق) نیز باید کاسته شود.

۳- درآمدهای جانبی بانک‌ها می‌تواند گسترش یابد، اگر این منابع به کسب‌و‌کار آن‌ها ارتباط مستقیم داشته باشد. سرمایه‌گذاری‌هایی چون املاک و بنگاه‌ها باید به فروش برسند تا بانک بر کسب‌و‌کار اصلی خود متمرکز شود. درآمدهایی چون مبادلات ارزی، انواع خدمات مالی و کارمزدها اما باید رشد داشته باشد.

۴- محتوای این جدول به معنای آن نیست که حتما باید سپرده خود را به بانک‌های مطمئن‌تر جابجا کنید اما باید از شرایط مالی بانک خود مطلع باشید تا در سپرده‌گذاری بتوانید این شناخت را دخالت دهید!

معمولاْ اگر کسب‌و‌کار اصلی بانک‌ها به خوبی مدیریت نشود و بانک دچار کسری منابع شود، بر سود سپرده‌ها می‌افزاید تا با جذب سپرده‌های مردمی بر مشکل خود غلبه کند. این نکته را باید در نظر گرفت!

لینک کوتاه:

مطالب اخیر