گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

افشاگری سایت پروپابلیکا از فعالیت‌های اقتصادی پنهانی رییس‌جمهوری کنونی آمریکا
ماجرای سرمایه‌گذاری مخفیانه دونالد ترامپ چیست؟

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
طرح‌ ویزای طلایی بهشتی امن و دور از دسترس برای پول‌شویان فراهم می‌کند
پول ایرانی کجا شسته می‌شود؟

آمارها نشان می‌دهند در دهه گذشته کشورهای اروپایی شش هزار گذرنامه و صد هزار اجازه اقامت فروخته‌اند. اسپانیا، مجارستان، لتونی، پرتغال و بریتانیا در این ارقام سهم‌های بالای ده هزار دارند. نتیجه این ویزاهای طلایی، انتقال بیش از ۲۵ میلیارد یورو به اروپا به‌صورت سرمایه‌گذاری مستقیم بوده است. از سال ۱۹۱۴ قبرس ۴/۸میلیارد و مالت ۷۱۸ میلیون دلار جذب کرده‌اند.

افق‌نو_  اخیراً حجم زیادی ارز در حال خروج از ایران رصد شده است. منابع غیررسمی میزان آن را در سال گذشته حدود ۳۰ میلیارد دلار می‌دانند و عادل آذر رئیس دیوان محاسبات آن را به‌طور رسمی و از محل دارایی‌های بانک مرکزی معادل ۲۲ میلیارد دلار و با عنوان ارز تزریقی به بازار برای حفظ تعادل قیمتی اعلام کرده است. بنابراین رقم اعلام‌شده می‌تواند درست باشد زیرا دلارهای غیرقانونی حاصل از قاچاق و جرائم سازمان‌یافته به آن افزوده می‌شود. درباره ارقام امسال، هنوز رقم قابل‌اعتمادی اعلام نشده است. مقصد این پول‌ها  که منشاء آنها غالباً سوء‌استفاده از آشفتگی اوضاع کشور و فساد میان برخی مقامات است معمولاً کشورهای درجه دوم اروپا یا همسایه اروپاست و ایرانیانی که سرمایه خارج می‌کنند براساس ادبیات اروپایی به‌عنوان جنایتکارانی که حق شهروندی و ویزای طلایی می‌خرند، طبقه‌بندی می‌شوند. چندی پیش یک گزارش افشاگر درباره مکانیسم و چگونگی جذب این پول‌ها به اروپا منتشر شد. در این گزارش متوجه می‌شویم به لطف طرح‌های آسان‌گیر، مبهم  و مدیریت‌نشده ” ویزاهای طلایی” درهای اروپا به روی اشخاص جنایتکار و فاسد، باز است .

 

براساس خبر ترانسپارنسی اینترنشنال، گزارش این وضعیت را دو سازمان شفافیت بین‌المللی  و شاهد جهانی روز دهم اکتبر منتشر کردند. حجم پول منتقل‌شده از این طریق ۲۵ میلیارد دلار اعلام شده است. این دو سازمان ضدفساد در گزارش خود می‌گویند منافع مالی حاصل از طرح‌های اعطای شهروندی یا حق اقامت از طریق سرمایه‌گذاری، باعث شده خطرات ناشی از عدم‌دقت کافی، سوء‌استفاده از موقعیت شغلی و تبعیض گسترده نادیده گرفته‌شود.

نائومی هیرست از تهیه‌کنندگان گزارش می‌گوید: اگر کسی مقدار زیادی پول از طرق مشکوک به‌دست آورده و دنبال جایی بسیار دورتر از محلی باشد که پول را از آنجا دزدیده است، این طرح‌ها برای او نه تنها جذاب بلکه فریبنده‌اند. طرح‌ ویزای طلایی برای این اشخاص بهشتی امن و دور از دسترس فراهم می‌کند و آنها را از کسانی که اشخاص فاسد را تعقیب کنند، پنهان می‌کند.

 

به عقیده این عضو ناظر جهانی این طرح‌ها باید از استانداردی بالا و روند بررسی دقیق برخوردار بوده و کشورهایی که از طرح یاد‌شده استقبال می‌کنند باید بدانند این پول‌ها از کجا می‌آید. اما متأسفانه این کار را نمی‌کنند. این طرح‌ها کشورها را در معرض خطر حضور اشخاص فاسد قرار می‌دهد و دولت‌های سودجو را وادار می‌سازد خطرات نهفته در وجود این افراد را نادیده بگیرند.

 

گزارش یادشده چند روز پس از آن منتشر شد که پلیس فنلاند در حمله به یک مؤسسه معاملات املاک پرده از یک پولشویی ده میلیون دلاری برداشت. این پولشویی توسط یک تاجر روس  انجام شده بود که شهروندی مالت را خریده است.

 

آمارها نشان می‌دهند در دهه گذشته کشورهای اروپایی شش هزار گذرنامه و صد هزار اجازه اقامت فروخته‌اند. اسپانیا، مجارستان، لتونی، پرتغال و بریتانیا در این ارقام سهم‌های بالای ده هزار دارند. نتیجه این ویزاهای طلایی، انتقال بیش از ۲۵ میلیارد یورو به اروپا به‌صورت سرمایه‌گذاری مستقیم بوده است. از سال ۱۹۱۴ قبرس ۴/۸میلیارد و مالت  ۷۱۸ میلیون دلار جذب کرده‌اند. با وجود این مبالغ بالا، پرتغال و قبرس اصلا از درخواست‌کنندگان نمی‌پرسند دارایی خود را از کجا آورده‌اند. در مالت، کسانی که سابقه جنایی دارند یا تحت‌تعقیب هستند، تحت‌عنوان “شرایط ویژه” پذیرش می‌شوند. در پرتغال ۹۵ درصد پول‌های دارای منشأ نامعلوم صرف خرید املاک می‌شود.

 

هر چند قطعاً بسیاری از کسانی که از ایران سرمایه خارج کرده‌اند شامل ارقام این گزارش می‌شوند، ولی به علت ماهیت پنهان‌کارانه این کار، ردی از آنها در این گزارش وجود ندارد. تنها برخی اشارات و نشانه‌های گزارش به کشورهایی است که فساد دولتی در آنها بالاست.

لینک کوتاه:

مطالب اخیر