گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۲ )
کاندیدای کنونی مجلس سنا؛ اغواگر پیشین دختران نوجوان

معرفی کتاب؛
عکاسی تحقیقی: استحکام و استناد روایت با تصویر

سرنوشت روزنامه‌نگاری تحقیقی در روسیه‌ی پوتین -۲
جنگ قلم با تفنگ

ارتباط کردهای طرفدار ترکیه و مخالفان عبدالله اوجالان با قتل‌های زنجیره‌ای ایران چیست؟
عسگراولادی و قتل‌های زنجیره‌ای

ششم دی‌ماه «پروژهٔ گزارش فساد و جرایم سازمان‌یافته» (OCCRP)معرفی می‌کند
شخصیت سال جرایم سازمان‌یافته چه کسی است؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه گرفتند (۱ـ ۲۰۱۸)
پولیتزر، جایزه واشنگتن‌پست برای افشای فساد اخلاقی کاندیدای سنا

نگاهی به روزنامه‌نگاری تحقیقی در رسانه‌های ایران و جهان
از «هُتل واترگیت» تا «شهرداری تهران»

اصلاح یا مچ‌گیری؟
نیم‌نگاهی به سینمای مستند تحقیقی

جدال با خاموشی
نگاهی به نقش شبکه‌های اجتماعی در روزنامه‌نگاری تحقیقی

نشست آن‌لاین دانشجویی با «تژا میرفخرایی» و «جواد دلیری»
چرا روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران ممکن نیست؟

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
در جستجوی هویت صاحبان موسسات غیرمجاز پولی- سوژه روزنامه‌نگاری تحقیقی

افق اقتصاد- مقالات زیادی درباره غفلت روزنامه‌نگاران آمریکایی و اروپایی در زمینه پیش‌بینی وقوع بحران بانکی ۲۰۰۸ از طریق نشانه‌های پیش‌ رو نوشته شده است. واقعیت این است که نوعی انتظار ناگفته‌ اجتماعی از مطبوعات آزاد وجود دارد که وقوع بحران‌ها را از طریق نشانه‌های آنها پیش‌بینی کنند و سر زنش‌هایی که در پس بحران ۲۰۰۸ شد، ناحق نبود. در ایران کنونی از مدتی پیش احتمال وقوع یک بحران بانکی و مالی نزد اهل فن آشکار بوده است. برخی اقتصاددانان دلسوز و اهل هشدار در این زمینه چندین نوبت مطلب نوشته و رهنمودهایی برای برخورد با نطفه‌های بحران ارائه کرده‌اند که طبق معمول، سیاستمدران آنها را بندرت می‌شنوند.
روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران امروز سوژه‌هایی را در مقابل خویش دارد که یکی از آنها جستجوی ریشه‌ها در شکل‌گیری ساز و کارهایی در حوزه بانکی است که در حال پدید آوردن این بحران هستند. سیاستگذاری در مورد بانک مرکزی در کدام گوشه پنهان شکل گرفت؟ موسسات پولی موسوم به غیر مجاز را چه کسانی و با چه انگیزه‌ای به صورت قارچی پدید آوردند؟ از چه کسانی مجوز گرفتند؟ به کجا وابسته‌اند و پولها را چه کرده‌اند؟ اخیرا فقط یکی از معاونت‌های بانک مرکزی در یک مورد بسیار با احتیاط و در جوف یک تمجید از اقدام یک موسسه مالی برای شروع دریافت مجوز قانونی به اینکه این موسسه ریشه‌هایی در تشکیلات نظامی دارد  اشاره‌ای داشته است. تعیین و اعلام نسب و ریشه این موسسات کمکی است که روزنامه‌نگاری تحقیقی می‌تواند به جلوگیری از تعمیق بحران اقتصادی پیش رو داشته باشد.

لینک کوتاه:

مطالب اخیر