گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۲ )
کاندیدای کنونی مجلس سنا؛ اغواگر پیشین دختران نوجوان

معرفی کتاب؛
عکاسی تحقیقی: استحکام و استناد روایت با تصویر

سرنوشت روزنامه‌نگاری تحقیقی در روسیه‌ی پوتین -۲
جنگ قلم با تفنگ

ارتباط کردهای طرفدار ترکیه و مخالفان عبدالله اوجالان با قتل‌های زنجیره‌ای ایران چیست؟
عسگراولادی و قتل‌های زنجیره‌ای

ششم دی‌ماه «پروژهٔ گزارش فساد و جرایم سازمان‌یافته» (OCCRP)معرفی می‌کند
شخصیت سال جرایم سازمان‌یافته چه کسی است؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه گرفتند (۱ـ ۲۰۱۸)
پولیتزر، جایزه واشنگتن‌پست برای افشای فساد اخلاقی کاندیدای سنا

نگاهی به روزنامه‌نگاری تحقیقی در رسانه‌های ایران و جهان
از «هُتل واترگیت» تا «شهرداری تهران»

اصلاح یا مچ‌گیری؟
نیم‌نگاهی به سینمای مستند تحقیقی

جدال با خاموشی
نگاهی به نقش شبکه‌های اجتماعی در روزنامه‌نگاری تحقیقی

نشست آن‌لاین دانشجویی با «تژا میرفخرایی» و «جواد دلیری»
چرا روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران ممکن نیست؟

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
جاسوسی دولت مکزیک از روزنامه‌نگاران با نرم‌افزار اسرائیلی

افق اقتصاد- عاطفه یعقوبی
اکثر مکزیکی ها به دولت خود اعتماد ندارند به گونه ای که اعتماد آنها به نهادهای دولتی تنها ۲۹ درصد است. بر اساس گزارشی از روزنامه نیویورک تایمز که در نوزدهم ژوئن به سرعت توسط رسانه های مکزیکی منتشر شد این میزان اعتماد کاهش یافته است. طبق این گزارش نرم افزار فروخته شده به دولت مکزیک با هدف جاسوسی در زمینه جرایم مشکوک بر روی موبایل رونامه نگاران و افراد فعال در کمپین های حقوق بشر کار گذاشته شده است. این افراد کسانی هستند که به طور قانونی از دولت انتقاد میکنند.
بر اساس بررسی‌های سازمان تحقیقاتی ”سیتیزن لاب“ که مرکز آن در تورنتو واقع شده است و سه سازمان  مردم نهاد، اکثر منتقدان دولت ”انریکه پنیا نیتو“ رئیس جمهور مکزیک، کسانی هستند که نرم افزارهای جاسوسی بر روی گوشی آنها نصب شده است. روزنامه نگار محققی به نام کارمن آریستگوی که باعث افشای خرید خانه جنجالی توسط همسر ”پنیا  نیتو“ از یک پیمانکار بزرگ دولتی شد نیز شامل این افراد می‌شود.
هدف دیگر این نرم‌افزارها کارمندان گروه حقوق بشری به نام ”سنترو پرود“ بود که وکالت خانواده‌های ۴۳ نفر از دانشجویان ناپدید شده در سال ۲۰۱۴ را بر عهده گرفته بودند. بسیاری از مکزیکی‌ها رئیس‌جمهور خود را به دلیل پاسخ سست او به این موضوع سرزنش کردند.
این نرم‌افزار که پگاسوس نام دارد توسط یک شرکت اسرائیلی موسوم به گروه ” ان اس او گروپ“ به دولتها فروخته می‌شود. دولت‌های استفاده‌کننده از این نرم‌افزار معتقدند تنها برای مبارزه با جرم آنرا را به کار می‌برند. کارکرد این نرم‌افزار به گونه‌ای است که هنگام کلیک فرد بی‌خبر بر روی لینک ارسال شده در پیامک متنی، نرم‌افزار فعال می‌شود. به این ترتیب نرم‌افزار پگاسوس به تمام اطلاعات داخل موبایل شامل تماسها، متنها و عکسها دسترسی پیدا می‌کند.
کسی مطلع نیست که چه ارگان یا افرادی مجاز به جاسوسی از خبرنگاران و فعالان هستند. ارتش مکزیک، اداره دادستانی کل و سرویس‌اطلاعاتی این نرم‌افزارها را خریداری کرده‌اند. به طور قانونی هر دولتی به منظور پیگیری متخلفین نیاز به حکم دادگاه دارد اما در این زمینه شواهدی بر استفاده از حکم دادگاه وجود ندارد.
دولت مکزیک جاسوسی تلفن همراه افراد غیر مجرم را تکذیب کرده و دقت می‌کند تا اطلاعاتی از افراد مجاز به استراق سمع به بیرون درز پیدا نکند. جاسوسی از روزنامه‌نگاران دستخوش تعدی به حرفه‌ای می‌شود که پیش از این زیر هجوم باندهای مجرم بوده‌اند. از سال ۲۰۰۰ تا کنون بیش از ۱۲۵ روزنامه‌نگار کشته و یا ناپدید شده‌اند که حداقل پنج تن از آنها به قتل رسیده‌اند. در بیست و یکم ژوئن حزب اپوزیسیون-اقدام ملی، ادعا کرد تلاش‌هایی به منظور هک تلفن همراه‌ چهار تن از رهبران این حزب صورت گرفته است. اما دولت مکزیک تا کنون بررسی خود مبنی بر دلیل شنود تلفن شهروندان مطیع قانون را اعلام نکرده است.

لینک کوتاه:

مطالب اخیر