گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۲ )
کاندیدای کنونی مجلس سنا؛ اغواگر پیشین دختران نوجوان

معرفی کتاب؛
عکاسی تحقیقی: استحکام و استناد روایت با تصویر

سرنوشت روزنامه‌نگاری تحقیقی در روسیه‌ی پوتین -۲
جنگ قلم با تفنگ

ارتباط کردهای طرفدار ترکیه و مخالفان عبدالله اوجالان با قتل‌های زنجیره‌ای ایران چیست؟
عسگراولادی و قتل‌های زنجیره‌ای

ششم دی‌ماه «پروژهٔ گزارش فساد و جرایم سازمان‌یافته» (OCCRP)معرفی می‌کند
شخصیت سال جرایم سازمان‌یافته چه کسی است؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه گرفتند (۱ـ ۲۰۱۸)
پولیتزر، جایزه واشنگتن‌پست برای افشای فساد اخلاقی کاندیدای سنا

نگاهی به روزنامه‌نگاری تحقیقی در رسانه‌های ایران و جهان
از «هُتل واترگیت» تا «شهرداری تهران»

اصلاح یا مچ‌گیری؟
نیم‌نگاهی به سینمای مستند تحقیقی

جدال با خاموشی
نگاهی به نقش شبکه‌های اجتماعی در روزنامه‌نگاری تحقیقی

نشست آن‌لاین دانشجویی با «تژا میرفخرایی» و «جواد دلیری»
چرا روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران ممکن نیست؟

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
تازه‌ترین افشاگری کارمندان اطلاعاتی ایالات‌متحده

افق اقتصاد – هفته گذشته سایت روزنامه‌نگاری تحقیقی “اینترسپت” گزارش جالبی از رخنه روسها در نظام انتخاباتی ایالات متحده بدست آورد. آژانس امنیت ملی ایالات متحده برای جمع و جور کردن اسرار خود به دست و پا افتاد، و “رئالیتی وینر” کارمند ۲۵ ساله این سازمان با خطر ۱۰ سال زندان روبرو شد.

این تازه‌ترین سند افشاشده، جزئیاتی دقیق از یک عملیات هک ایمیل‌های سازمان برگزارکننده انتخابات امریکا را نشان می‌دهد که طی آن روس‌ها به سیستم یک سازمان تامین کننده نرم افزارهای رای گیری امریکا رخنه کرده و ۱۰۰ مقام رسمی را دستخوش مفاد ایمیل های جعلی خود ساخته بودند. اهمیت این سند در آن است که نقبی به میزان آگاهی آژانس امنیت ملی امریکا در زمینه ابعاد عملیات هکرهای روسی باز می کند و نشانگر آن است که ابعاد رخنه روسها خیلی بزرگتر از آن است که جامعه اکنون خبر دارد.

در عین حال این سند ارزیابی مشخصی در باره میزان تاثیرگذاری عملیات روسها روی نتایج انتخابات بدست نداده است. باتوجه به نگرانی دستگاه اطلاعاتی ایالات متحده از این افشاگری و دستگیری افشاگر و محاکمه وی میتوان نتیجه گرفت دغدغه این دستگاه جلوگیری از بروز تصور غیرقابل اعتماد بودن نظام انتخاباتی ایالات متحده نزد مردم امریکا است و این سرویس ها علاقمند هستند ضمن اطلاع کامل از عملیات روسها، اطلاعات را در حدی منتشر نکنند که منجر به از بین رفتن اعتبار ترامپ به عنوان رئیس جمهور و برکناری احتمالی او شود تا زمانی که دوره او تمام شده و کابوس حضور آدم روسها در کاخ سفید پایان یابد. با این حال ارزیابی سایت پالمر ریپورت این است که اقدام رئالیتی وینر باز کردن راه برای رئیس آژانس امنیت ملی است تا در حضور آینده خود در برابر کنگره بتواند ابعاد بیشتری از هواداری روسها از ترامپ را فاش کند.

نکته آخر آن است که هرچند گزارش اینترسپت مهم و جذاب است ولی از نظر ژورنالیسم تحقیقی ارزش چندانی ندارد زیرا کار اضافه ای روی آن صورت نگرفته است ضمن اینکه این گروه به خاطر ناتوانی اش در حفظ هویت ارائه کننده سند و دستگیر شدن او از سوی روزنامه نگاران کهنه کار تحقیقی مورد سرزنش قرار گرفته است.
اما نقطه قابل توجه این معادله شخصیت فرد افشاکننده است. رئالیتی وینر ۲۵ ساله از یک خانواده معتمد سیستم اطلاعاتی و اهل تگزاس است. زبان شناسی خوانده و با تسلط به زبانهای فارسی پشتو و دری از قبل از ورود به اژانس امنیت ملی ۶ سال در نیروی هوایی به عنوان رمزشکن این زبانها خدمت کرده است. مدال خدمت برجسته گرفته و به عنوان وطن پرست توصیف شده اما اخیرا در توئیتر از رفتار ترامپ انتقاد می‌کرده است. این هم شاهد دیگری است از تغییر تدریجی معنای وطن‌پرستی نزد نسل تازه امریکایی. میزان نگرانی درباره وطن از پرستش آن بیشتر شده است. ظاهرا وینر می‌خواسته قدمی در راه افشای اینکه ترامپ زیر کنترل روس هاست بردارد.

لینک کوتاه:

مطالب اخیر