روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
برترین گزارش‌های تحقیقی در سال ۲۰۱۶

به قلم ژان کلود کابنگرا – شبکه روزنامه‌نگاری تحقیقی (IJNet)

برگردان: پریوا عروج‌نیا

افق اقتصاد – با پایان سال ۲۰۱۶ می‌توان با نگاهی به آنچه در این سال شاهد آن بودیم، بهترین گزارش‌های تحقیقی سال را که رهبران و شهروندان جهان را به تب و تاب انداختند، فهرست کرد.

در سال گذشته شاهد گزارش‌های تحقیقی برجسته‌ای بودیم که سوءاستفاده‌ها و رسوایی‌های بزرگی را برملا ساخت و مسیر تحول را با آشکار کردن حقایق هموار کرد. مهمترین این گزارش‌ها به قرار زیر بودند:

اسناد پاناما – حاصل کار کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی (ICIJ)

درز ۵/۱۱ میلیون سند که جزئیات مالی مشتریان یک شرکت واسطه سرمایه‌گذاری را فاش می‌کرد و نشان می‌داد ۲۱۴٫۸۸۸ فرد و شرکت خارجی سرمایه‌گذاری‌های خود را به کمک این شرکت پنهان کرده‌اند، بزرگترین افشاگری سال ۲۰۱۶ بود. روزنامه آلمانی Süddeutsche Zeitung در این کار کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی را همراهی کرد و ۱۰۰ سازمان خبری دیگر نیز با این افشاگری همراه شدند. افشاگری مذکور به استعفای تعداد زیادی از مدیران و حمله پلیس به دفاتر بسیاری منجر شد

اسناد پاناما نشان می‌دادکه چگونه ثروتمندان و اشخاص قدرتمند جهان، دارایی‌های خود را از طریق یک شرکت واسطه سرمایه‌گذاری خارجی به صورتی دور از دسترس مقامات قانونی، به جریان سرمایه‌گذاری وارد می‌کنند. این افشاگری در سراسر جهان رویارویی‌هایی پدید آورد و البته جایزه طلای ژورنالیسم تحقیقی سال ۲۰۱۶ را به‌دست آورد.

پنتاگون: عملیات ویژه منجر به کشته شدن زنان افغان باردار، استفاده «مقتضی و مناسب» از زور بود- سایت Inercept The

در ششم ژوئن ۲۰۱۶، سایت تحقیقاتی «اینترسپت» نتایج تحقیقاتی را منتشر کرد که به بدنام‌ترین و رسواترین حمله ارتش ایالات متحده به افغانستان در سال ۲۰۱۰ مربوط می‌شد. تحقیقات برای اولین بار در فوریه ۲۰۱۰ و زمانی شروع شد که ارتش ایالات متحده اعلام کرد در قندوز حمله‌ای علیه مقر طالبان انجام داده است. بررسی‌های پس از حمله، نیروهای ویژه را با پیکر سه زن روبه‌رو ساخت. CNN این کشتار را به عنوان اعدام توسط طالبان و دارای رد یک جنایت ناموسی سنتی توصیف کرد، اما هنگامی که جرمی استارکی (Jerome Starkey) به عنوان تنها خبرنگار بازدیدکننده از محل به آنجا رفت، به سرعت نقاب از چهره روایت رسمی این کشتار برداشته شد. یافته‌های او وحشتناک بود. کسانی که جنگجویان طالبان خوانده شده بودند، متحدین محلی دولت افغانستان بودند.

مهاجر، پناهنده، قاچاقچی، نجات‌دهنده- اقدام جهانی علیه جنایات سازمان‌یافته بین‌المللی

در حالی که میلیون‌ها نفر در خاورمیانه و آفریقا تلاش می‌کردند در گریز از منازعات جنگی، سرکوب دولتی، بلایای طبیعی، فقر و گرسنگی، به سوی پناهندگی روی بیاورند، وضعیت پدید آمده، شبکه‌های قاچاقچیان بین‌المللی، گروگان‌گیران و پول‌شویان را تشویق کرد خود را به اروپا برسانند. گزارش «مهاجر، پناهنده، قاچاقچی، نجات‌دهنده» داستان این فساد پیچیده و گسترده زیرزمینی را بیان می‌کرد.

پیتر تینت (Peter Tint) و تیوزدی رایتانو (Tuesday Reitano) که یک ابتکار جهانی برای تحقیق درباره جنایات سازمان یافته بین‌المللی است، توجه رسانه‌ها را به یکی از ابعاد نادیده بحران جهانی مهاجرت جلب کردند. آنها به کریستین امان‌پور گزارشگر ارشد CNN و بی‌بی‌سی گفتند که مافیا از طریق این جریان و به بهای مرگ هزاران مهاجر میلیون‌ها دلار درآمد کسب کرده است. 

پول‌های دزدیده شده- حاصل تحقیقات اوجو پابلیکو (Ojo Publico)

یک سایت روزنامه‌نگاری تحقیقی در کشور پرو موسوم به اوجو پابلیکو در همکاری با چهار سازمان رسانه‌ای دیگر آمریکای لاتین در مکزیک، کاستاریکا، گواتمالا و آرژانتین، تحقیق شش ماهه‌ای را‌ ترتیب داد که به قاچاق سازمان‌یافته آثار فرهنگی کشورهای آمریکای لاتین اختصاص داشت.

تحقیقات آنها نشان داد که بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶، مراکز حراج بزرگ در  اروپا و ایالات متحده بیش از ۷ هزار قطعه از میراث فرهنگی باستانی پرو را به حراج گذاشته‌اند. تحقیق آنها و یافته‌هایشان به شکل‌گیری نخستین شبکه روزنامه‌نگاری تحقیقی در آمریکای لاتین انجامید که پرونده‌های فوق سری را درباره قاچاق در آمریکای لاتین پیگیری کرده و درباره آنها افشاگری می‌کند.

لینک کوتاه:

مطالب اخیر