روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
اصول اخلاق حرفه‌ای برای دبیران رسانه‌ای در آسوشیتدپرس

افق اقتصاد- پریوا عروج‌نیا

متن حاضر دربردارنده عیارهایی است که عملکرد خبرنگاران و دبیران سرویس‌های خبری آسوشیتدپرس از طریق آنها سنجش می‌شود.
نکته جالب در این متن، اهمیتی است که این بنگاه خبری برای استقلال مالی پرسنل خود قائل می‌شود. ممکن است عده‌ای میزان پایبندی افراد به چنین مرام‌نامه‌هایی را مورد تردید قرار دهند، اما این نکته در مقایسه با نفس توجه به اصول اخلاقی روزنامه‌نگاری حرفه‌ای، اهمیت چندانی ندارد. مخصوصا وقتی درمی‌یابیم آنچه در فضای روزنامه‌نگاری ایران عرف تلقی می‌شود و حتی به عنوان توانایی‌های حرفه‌ای یک روزنامه‌نگار مورد تحسین قرار می‌گیرد، از نظر اخلاق حرفه‌ای برای چنین بنگاه خبری در حکم «تابو» است.
به این بخش از اصطلاحا مرام‌نامه آسوشیتدپرس توجه کنید:«… باید از سرمایه‌گذاری مالی توسط اعضای بنگاه خبری و یا سایر فعالیت‌های تجاری خارج از بنگاه که می‌تواند تضاد منافع ایجاد کند، خودداری شود» یا «بنگاه خبری نباید هیچ چیز باارزشی را از منابع خبری بپذیرد. هدایا، سفرهای رایگان یا تخفیف‌دار، محل اتراق رایگان و … نباید پذیرفته شود.»
***
شکل‌گیری این معیارها براساس این عقیده است که تولیدکنندگان خبر در بنگاه‌های خبری باید بالاترین استانداردهای حرفه‌ای اخلاقی و حرفه‌ای را در کار تولید و انتشار خبر به کار گیرند.
حق عموم مردم درباره دانستن آنچه در زندگی آنها اهمیت دارد، بسیار مهم تلقی می‌شود. سازمان‌های خبری مسوولیت ویژه‌ای از سوی خبرنگاران و دریافت‌کنندگان اخبار خود به عهده دارند که از این حق و منفعت عمومی مراقبت کنند.
صرف بیان اصول نمی‌تواند برای هر شرایط ویژه‌ای، راه‌حل و شیوه مدیریت خلق کند. به‌کارگیری اصول اخلاقی در انعکاس اخبار، نیاز به عقل سلیم و قدر ت تشخیص مناسب دارد. همراه با پیشرفت فن‌آوری و به‌کارگیری آنها، این اصول اخلاقی نیز می‌توانند دبیران اخبار را در زمینه اعتبار اخبار و اطلاعاتی که از طریق آنها منتقل می‌شود، مطمئن سازند. سایر سازمان‌های خبری نیز می‌توانند از اصل ارائه شده توسط واحد دبیران خبرAP برحسب نیاز و شرایط خود استفاده کنند.

مسوولیت
یک سازمان خبری خوب دارای این خصلت‌هاست: بی‌طرف، دقیق، صادق، مسوول، مستقل و خالی از فریب. حقیقت اصل راهنمای آن است. این اصل سبب می‌شود عملکرد بنگاه خبری با روش‌های عادلانه، دقیق و غیرجانبدارانه در تعارض قرار نگیرد.
نهاد خبری باید به عنوان یک نهاد دارای گرایش انتقاد سازنده نسبت به همه اجزای جامعه عمل کند. نهاد خبری باید به صورتی عاقلانه، اجزای مختلف و طرفین هر رویدادی را پوشش خبری دهد. باید شجاعانه و دقیق، عملکرد نادرست، دورویی‌ها و سوءاستفاده از قدرت را (چه علنی باشد و چه پنهانی) منعکس کند. در سطح سردبیری بنگاه خبری باید از ابداعات و اصلاحاتی که در جهت منافع عموم جامعه هستند حمایت شود. منابع خبری باید جز در مواردی که دلیل روشنی برای آن وجود داشته باشد، مشخص شوند. هنگامی که لازم است از هویت یک منبع خبری حفاظت شود، علت آن باید به روشنی بیان گردد.
سازمان خبری باید از حق آزادی بیان و آزادی مطبوعات حمایت کند و به حقوق فردی و حفظ حریم شخصی شخصی و خصوصی افراد احترام بگذارد. باید از دسترسی عموم به اخبار و فعالیت‌های دولت از طریق جلسات آزاد و دسترسی به سوابق، با قدرت دفاع شود.

دقت
بنگاه خبری باید در مقابل عدم انعکاس درست اخبار، شلختگی و بی‌دقتی در گزارش‌ها، سوگیری یا تعصب‌ورزی گزارشگر از طریق تاکید بر وجوهی خاص، غفلت و بی‌توجهی و یا نیرنگ‌‌های مبتنی بر کاربرد فن‌آوری، به‌خوبی محافظت شود.
بنگاه خبری باید مسوولیت اشتباهات فاحش خود را بپذیرد و آنها را به سرعت و به طرز شایسته‌ای تصحیح کند.

جامعیت
بنگاه خبری می‌بایست در زمینه اِعمال رفتار غیرجانبدارانه در موضوعات و به‌کار گرفتن روش‌های غیراحساسی در مسائل تعارض‌برانگیز بسیار سخت‌گیرانه عمل کند. باید عرصه‌ای برای تبادل دیدگاه‌ها و ابراز انتقادها فراهم سازد. مخصوصا در مواردی که این دیدگاه‌ها و انتقادات، مخالف مواضع سردبیری است، این عرصه باید کاملا باز و آزاد باشد.
دیدگاه‌های سردبیری و عقاید شخصی خبرنگاران و سردبیران باید کاملا مشخص و دارای نام باشد. باید اخبار و آگهی‌ها به صورتی کاملا مشخص از یکدیگر تفکیک شوند.
بنگاه خبری باید اخبار را فارغ از منافع بنگاه خود و با توجه به نیاز به آشکار کردن تعارضات بالقوه جامعه منعکس کند. بنگاه نباید اخبار مورد توجه آگهی‌دهندگان یا گروه‌های دارای منافع مشترک با خود را به عنوان خبر منعکس نماید.
بنگاه خبری باید با همان پیگیری و صراحتی که موضوعات موردعلاقه خود را و پرسنل خود را منعکس می‌کند، به مسائل سایر سازمان‌ها و اشخاص دیگر نیز بپردازد. نگرانی درباره موسسه، وضعیت مالی آن یا منافع خبرنگاران و پرسنل نباید روزنامه را وادار کند، حقایق را نادیده گرفته و یا به صورت نیمه‌کاره منعکس سازد.
رسانه باید با خبرنگاران و خبرسازان صادقانه رفتار کند. باید به وعده‌های خود وفادار باشد. رسانه نباید مرتکلب سرقت ادبی در مورد مطالب و یا عکس‌ها شود.

استقلال
سازمان خبری و کارکنان آن نباید هیچگونه تعهدی به منابع خبری یا افراد خبرساز داشته باشند. حتی باید از رفتارهایی که ظن حمایت از اشخاص یا گروه‌های که با شما اشتراک منافع دارند و یا تقابل با بعضی دیگر را به ذهن متبادر می‌سازد، اجتناب شود.
بنگاه خبری نباید هیچ چیز باارزشی را از منابع خبری یا کسانی که خارج از حرفه رسانه‌ای هستند بپذیرد. هدایا یا سفرهای رایگان یا تخفیف‌دار، تفریحات، محصولات و محل اتراق رایگان نباید پذیرفته شوند. هزینه‌‌های مرتبط با تولید خبر و گزارش و سفرهای مرتبط باید توسط بنگاه خبری پرداخت شود. الطاف ویژه و اقدامات و رفتارهای خاص نسبت به اعضای تیم‌های خبری نباید پذیرفته شود.
روزنامه‌نگاران باید تشویق شوند تا حدی که تعارض منافع ایجاد نکند، در مجامع ژورنالیستی مشارکت داشته باشند.
باید از درگیر شدن در سیاست، تظاهرات و اقدامات اجتماعی که تضاد منافع را به دنبال دارد و حتی به ظاهر چنین تعارضی را نمایش می‌‌دهد خوداری گردد.
باید از فعالیت کارکنان بنگاه‌های خبری برای اشخاص یا سازمان‌هایی که این کارکنان، آنها را پوشش خبری می‌دهند اجتناب شود. یاید از سرمایه‌گذاری‌های مالی توسط اعضای بنگاه خبری و یا سایر فعالیت‌های تجاری خارج از بنگاه که می‌تواند تضاد منافع ایجاد کند جلوگیری کرد.
اخبار و گزارش‌ها نباید اساسا با هدف برنده شدن در مسابقات یا جوایز، تولید یا ویرایش شوند. باید از جوایز و مسابقاتی که در مورد روزنامه‌نگاران است، اما تاثیراتی ناخواسته بر روزنامه و حرفه ژورنالیسم می‌گذارند اجتناب کرد.

منبع: سایت خبرگزاری آسوشیتدپرس

لینک کوتاه:

مطالب اخیر