روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
مشاهدات عینی جامعه‌شناس ایرانی از ۱۵ ماه پیش از انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا
به جمهوری داک‌داینستی خوش آمدید

امیرحسین تیموری*: ویلی رابرتسون بازیگر سریال جنجالی داک‌داینستی(۱) در کنگره سراسری جمهوریخواهان(RNC) در تابستان با طعنه ای شدید به رسانه های آمریکایی گفت: “رسانه ها سال سختی داشته اند. خردکننده است که رسانه ها تا این حد در تحلیل بسیاری از مسائل اشتباه کنند. من یک تئوری دارم که چرا رسانه ها درباره جریان ترامپ اشتباه کردند. چون آنها با آدم های معمولی مثل ما نمی جوشند.”

نوشته کوتاه زیر تحلیل شگفتی انتخابات آمریکا نیست بلکه صرفا مشاهداتی محدود است که نویسنده در نقاط مختلف آمریکا در ۱۵ ماه پیش از انتخابات داشته است. سخنرانی ویلی رابرتسون چهار ماه پیش از انتخابات, غافلگیری رسانه ها را به تصویر می کشد. این نوشته کوتاه اما میزان غفلت دانشمندان علوم اجتماعی و بعضی از چرخش های اجتماعی در آمریکا را از ورای مشاهدات میدانی اندک در ماه های قبل از انتخابات توصیف می کند.

آگوست ۲۰۱۵- شیکاگو (ایالت ایلینوی): ترامپ صدرنشین تمام نظرسنجی‌ها در رقابت های مقدماتی جمهوری خواهان است. یک پایگاه اجتماعی خشمگین و ناراضی در کنار ویژگی های منحصر بفرد ترامپ او را صدرنشین کرده است. همه او را شوخی می پندارند. جمع صدها جامعه‌شناس آمریکایی و غیرآمریکایی از نقاط مختلف دنیا در کنفرانس سالانه جامعه‌شناسان آمریکا (ASA) در شیکاگو جمع است. مساله ترامپ را با چندین نفر از نام های بزرگ از دانشگاه های بزرگ و متخصصین مختلف حوزه های عمدتا سیاسی در جامعه‌‌‌‌شناسی مطرح می کنم. کسی ترامپ را جدی نمی گیرد. پاسخ این است که “فعلا صدرنشین است و ما تا انتخابات ۱۵ ماه فاصله داریم.”

سپتامبر۲۰۱۵- آیوا سیتی (ایالت آیوا): جمعی از اعضای ستاد انتخاباتی برنی سندرز رهسپار شهر آیوا می شوند تا به اصطلاح canvassing (تشویق مردم به شرکت در انتخابات از طریق مراجعه به منازل) کنند. به عنوان یک ناظر به این جمع پرشور اضافه شده ام تا اولین تجربه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و کارزارهای انتخاباتی را از نزدیک مشاهده کنم. دانشجویان بسیار جوان درب خانه ها را می کوبند تا ثبت نام کنندگان حزب دموکرات را قانع کنند به برنی سندرز – در مقابل هیلاری کلینتون- رای بدهند. در پای یک خانه میخکوب شدم. مرد سفیدپوستی با حوالی سن چهل که برای رای دادن به دموکرات ها در انتخابات مقدماتی ثبت نام کرده بود (یا قرار بود به دموکرات ها رای دهد. دقیق یادم نیست) به صراحت گفت که نظرش عوض شده است و به “مستر ترامپ” رای خواهد داد. هنوز ۱۴ ماه به انتخابات مانده است. در همین یک چرخش، نشانگان بسیاری درباره جنبش ترامپ وجود داشت.

ژانویه ۲۰۱۶- تعطیلات سال نو فرا رسیده است. گرم گفت و گو با یکی از نام دارترین متخصصین مسائل خاورمیانه در آمریکا هستم. از پیشتازی ترامپ در میان جمهوریخواهان می پرسم. شانس او را حوالی صفر می داند: “هیچ کس او را دوست ندارد.” خیلی بی اعتنا از کنار نام او رد می شود. شگفت زده می شوم.

فوریه ۲۰۱۶ – اربانا (ایالت ایلینوی): منتظر رسیدن اتوبوس هستم. گرم گفت و گو با پسر جوان سفیدپوستی که دانشجوی مقطع کارشناسی است می شوم. فصل انتخابات داغ تر شده اما هنوز کاندیدای نهایی دو حزب مشخص نشده است. بحث انتخابات را پیش می کشم:

من: “در انتخابات مقدماتی به کدام کاندیدا رای دادی؟”

دانشجو: “در مقدماتی به برنی سندرز رای دادم اما در انتخابات سراسری به ترامپ رای خواهم داد.”

من [باحیرت از این چرخش]: چرا؟

دانشجو: “چون از هیلاری متنفرم!”

آگوست ۲۰۱۶- سیاتل (ایالت واشنگتن): یک سال گذشت و مجددا راهی گردهمایی سالانه جامعه شناسان شدم. این بار در نقطه ای به شدت لیبرال از این سرزمین بزرگ. سرخورده از پاسخ ها و گفت و گوهای سال گذشته امسال خیلی درگیر مساله انتخابات نشدم. فقط گپی کوتاه زدم با یکی از بزرگترین نام ها در حوزه جریان های سیاسی دست راستی در آمریکا که سال گذشته نیز با او صحبت کرده بودم. وقتی مجددا از احتمال ریاست جمهوری ترامپ پرسیدم، پاسخ کوتاه و قاطع بود: “هرگز.”

ویلی رابرتسون در تجمع انتخاباتی دونالد ترامپ در ایالت اوکلاهما

به جمهوری داک‌داینستی خوش آمدید

سپتامبر ۲۰۱۶- افینگهام (جنوب ایلینوی): با جمعی از دوستان راهی پارکی در جنوب ایلینوی شدیم تا شبی در کمپی اقامت کنیم. مسیر مرکز ایلینوی تا جنوب این ایالت یک ویژگی خاص دارد. بزرگترین صلیب دنیا در این منطقه واقع شده است. پیش از این بزرگترین صلیب در ایالت تگزاس بود اما بعد از حملات ۱۱ سپتامبر صلیب بزرگتری در این ناحیه از غرب میانه ایالات متحده ساخته شد. اما ویژگی مسیر فقط این صلیب نبود. در عمده مسیر و در شهرهای کوچک و نواحی روستایی آنچه به چشم می آمد تبلیغات برای دونالد ترامپ بود. کمتر از دو ماه به انتخابات مانده بود.

چه شد که آکادمیا در آمریکا یا حداقل بخش مهمی از دانشمندان علوم اجتماعی در آمریکا باوجود منابع و امکانات سرشار اینگونه غافلگیر شدند؟ پاسخ به این پرسش نوشته ای مفصل و جداگانه می طلبد.

*دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی در دانشگاه ایلینوی

[۱] Duck Dynasty نام یک سریال تلویزیونی دست راستی و جنجالی در آمریکا است. فیل رابرتسون بازیگر اصلی این سریال در رقابت های مقدماتی جمهوریخواهان از تد کروز حمایت کرد اما پسرش ویلی رابرتسون از همان ابتدا از دونالد ترامپ حمایت کرد.

منبع: عصر ایران – امیرحسین تیموری*

لینک کوتاه:

مطالب اخیر