روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
مشارکت یونسکو در آموزش روزنامه­‌نگاری توسعه پایدار

افق اقتصاد: زینب جعفری

علیرغم سابقه طولانی انتشار روزنامه و توسعه رسانه ­ای در ایران و وجود مراکز آموزشی تخصصی روزنامه­ نگاری در کشور، این حوزه هنوز مراحل تکوینی خود را می­گذراند. فقدان تجربه­ های عمیق اجتماعی در کشور به صورتی که سبب پدیدآمدن نگره­ های متناسب با زندگی کنونی و هماهنگ با سطح توسعه اقتصادی و ارتباطی شود، شامل روزنامه­ نگاری به عنوان یک تخصص نیز می­شود. محدود کردن روزنامه­ نگاری به گزارشگری معطوف به عواطف مخاطب و یا گزارشگری متناسب با اهداف احزاب سیاسی که در دوران ابتدایی شکل ­گیری این حرفه سلطه داشته است اکنون دیگر در عرصه­ رسانه ­ای جهان حضوری ندارد. توجه به مشکلات اجتماعی، نگرانی­های منطقه­ ای و مسائل جهانی در حال حاضر کانون توجه روزنامه­ نگاری متعهد و متناسب با نیازهای زمانه است. مسائلی از قبیل مهاجرت، اشتغال، فساد، بی تقارنی توسعه اقتصاد جهان، محیط زیست و مانند آن­ها در حال حاضر درونمایه تعهد تجدید شده روزنامه­ نگاران را در مقابل جوامع ملی و بین­ المللی شکل می­ دهند.

امروزه در چرخشی کاملا قابل توجه، این ذهنیت فراگیر شده است که اهدافی مانند توسعه و رفاه جوامع انسانی باید به صورتی متعهد به حفظ طبیعت، پایداری منابع و غیرزیانمند برای سایر ساکنان کره زمین تحقق یابد. توسعه پایدار به عنوان یک معادله حساس و پیچیده به تدریج بنیان­ های ارتباطی جهان را ملزم به توجه به خود می­کند. معادلات پیچیده سیاسی و ملزومات رسانه­ ای آن – مانند آنچه در دوران جنگ سرد وجود داشت- جای خود را به محاسبات آینده ­نگرانه زیست محیطی و توجه به انسان­ها به عنوان بازیگران عرصه توسعه پایدار داده است و نه شاهدان صرف تحولات سیاسی.

این تغییر الزاماتی را نیزدر حوزه روزنامه نگاری پدید می­آورد که آموزش و آشنایی با نگره­ های مبتنی بر پایداری کره زمین به مثابه محور اساسی آن­هاست. روزنامه­ نگاران باید با مفاهیم توسعه پایدار آشنا شوند، کارکردهای آن را فراگیرند و در عرصه­ های سیاست و اقتصاد با نگاهی معطوف به این مفاهیم اطلاع­ رسانی کنند.

انتشارات سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سال گذشته کتابچه آموزشی مشروحی در زمینه آموزش روزنامه­ نگاری برای توسعه پایدار به صورت یک درسنامه منتشر کرد. بخش­ های مختلف این درسنامه به صورت مستقل قابل استفاده کاربردی یا مطالعه با هدف افزایش توانایی­ های ذهنی فردی است. برای دیدن این مجموعه به اینجا مراجعه کنید.

لینک کوتاه:

مطالب اخیر