گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۲ )
کاندیدای کنونی مجلس سنا؛ اغواگر پیشین دختران نوجوان

معرفی کتاب؛
عکاسی تحقیقی: استحکام و استناد روایت با تصویر

سرنوشت روزنامه‌نگاری تحقیقی در روسیه‌ی پوتین -۲
جنگ قلم با تفنگ

ارتباط کردهای طرفدار ترکیه و مخالفان عبدالله اوجالان با قتل‌های زنجیره‌ای ایران چیست؟
عسگراولادی و قتل‌های زنجیره‌ای

ششم دی‌ماه «پروژهٔ گزارش فساد و جرایم سازمان‌یافته» (OCCRP)معرفی می‌کند
شخصیت سال جرایم سازمان‌یافته چه کسی است؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه گرفتند (۱ـ ۲۰۱۸)
پولیتزر، جایزه واشنگتن‌پست برای افشای فساد اخلاقی کاندیدای سنا

نگاهی به روزنامه‌نگاری تحقیقی در رسانه‌های ایران و جهان
از «هُتل واترگیت» تا «شهرداری تهران»

اصلاح یا مچ‌گیری؟
نیم‌نگاهی به سینمای مستند تحقیقی

جدال با خاموشی
نگاهی به نقش شبکه‌های اجتماعی در روزنامه‌نگاری تحقیقی

نشست آن‌لاین دانشجویی با «تژا میرفخرایی» و «جواد دلیری»
چرا روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران ممکن نیست؟

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
پیشرفت فیزیکی در یک سال و نیم تغییری نکرده است؟

افق اقتصاد : علی محسنی

نگارنده به اخبار حوزه‌های گردشگری و میراث فرهنگی علاقه خاصی دارد. به این ترتیب اخبار خبرگزاری های تخصصی این حوزه ها و رسانه های عمومی تر را به تناوب دنبال می کند. در پیگیری اخبار اما به نکته ای بسیار عجیب آن هم در یک خبر مهم و عادی برخورد کرده است: رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بازه ای حدود یک و نیم ساله بارها در مراسم های مختلف اشاره به اجرای پروژه های حوزه گردشگری در داخل کشور داشته که پیشرفت فیزیکی متوسط آن ها ۴۵ درصد بوده است!

در خبر ۲۶مهر۱۳۹۳  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی که به همایش بین‌المللی علمی راهبردی توسعه گردشگری ایران در دانشگاه فردوسی اشاره دارد، بخشی از اظهارات آقای مسعود سلطانی‌فر را به این ترتیب می خوانیم:« … وی با بیان اینکه، سرمایه گذاری در بخش گردشگری و در زمینه ساخت هتل، مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری رشد چشمگیری داشته است، ادامه داد: در حال حاضر ۹۰۰ پروژه گردشگری با ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی در کشور در حال اجرا است …»

در خبر ۲۰ دی ۱۳۹۳ خبرگزاری تسنیم از اظهارات آقای سلطانی فر در خرم آباد می خوانیم:« … رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گفت: در بخش گردشگری بیشتر پروژه‌ها فعال هستند و حدود ۹۰۰ پروژه با اعتباری معادل ۲۰۰ هزار میلیارد ریال در حال اجرا است که متوسط پیشرفت فیزیکی ۴۰ تا ۴۵ درصد را نشان می‌دهد …»

روزنامه حمایت اما در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۹۴  در قالب گزارشی که به آخرین وضعیت گردشگری کشور می پردازد، به این نکته اشاره می کند:« … همه این اظهارات و پیش‌بینی‌ها درحالی ارایه و مطرح شد که در ماه‌های گذشته بهبود وضعیت گردشگری ایران مشهود است و برنامه‌ریزی مسئولان در این حوزه به‌طور جدی دنبال می‌شود، به‌طوری که اوایل ماه گذشته معاون رییس‌جمهوری از تدوین بسته پیشنهادی گردشگری دوران پساتحریم خبر داد و گفت:  ۹۰۰ طرح گردشگری با ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی در کشور در حال اجراست …»

و در نهایت در خبر ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ خبرگزاری ایسنا از همایش «تقسیم کار ملی و منطقه ای برای افزایش تولید ملی» از قول رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می خوانیم: « … پروژه های در حال اجرا در حوزه گردشگری پیشرفت فیزیکی بین ۵ تا ۹۵ درصد و به طور متوسط ۴۵ درصد برخوردار است که می تواند نقش مهمی در توسعه و رشد اقتصادی ایفا کند … »

همان‌طور که مشاهده می شود در مدت زمان یک و نیم ساله و در اظهاراتی که از قول مسعود سلطانی فر منتشر شده، یک آمار یکسان از پیشرفت پروژه های حوزه گردشگری کشور بیان شده است. این در حالی است که چنین مسئله ای منطقی به نظر نمی رسد! معاون رییس جمهوری گویا اطلاعات خود را مرتب به روز نمی کند و در طول زمان بارها یک آمار را تکرار می کند در حالی که قاعده این است که کار می باید پیشرفت کند. اگر این اظهارات را بپذیریم به نتایج جالبی خواهیم رسید: یا کار متوقف است و پیشرفتی نمی کند یا افراد مسئول در به روز رسانی اطلاعات کوتاهی می کنند و یا رییس سازمان گردشگری اطلاعات به روز را دریافت و اعلام نمی کند! این مسئله به طور حتم به وجهه سازمان میراث فرهنگی و متولی دولتی بخش گردشگری آسیب می زند و مخاطب کنجکاو را نیز نسبت به صحت اخبار بدبین می کند!

اما به نظر می رسد تقصیر رسانه ها بیش از معاون رییس جمهوری است چون نقاط ضعف آشکاری در آن ها دیده می‌شود:

  • خبرنگار تخصصی ندارند که خود به مسائل جزئی حوزه خود آشنا باشد و نسبت به چنین خطاهای فاحشی واکنش نشان دهد.
  • اخبار با دقت تنظیم نمی شوند و مسئولان تایید اخبار از جمله دبیر سرویس نیز با بی دقتی از کنار خبر می گذرند. ناآگاهی دبیر سرویس نیز که به طور طبیعی می باید آگاه تر به مسائل باشد جای سوال دارد.
  • روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و ادارات کل استانی نیز مقصرند که با توجه به این که می باید متشکل از افرادی متخصص تر باشند اما باز هم متوجه چنین اشتباه هایی نیستند.

شاید بتوان این پیشنهاد را مطرح کرد که خبرنگاران یا روزنامه نگاران بهتر است به جای انتخاب از میان فارغ التحصیلان رشته های مرتبط، از     علاقه‌مندان و متخصصان حوزه های کاری انتخاب شوند تا بتوانند با اطلاعات و دانش خود اخباری دقیق تر تنظیم کنند و پیش از تنظیم و انتشار اخبار، محتوای ان را با اطلاعات و دانش خود تطبیق دهند و از بروز خطاهایی آشکار جلوگیری کنند.

 

 

لینک کوتاه:

مطالب اخیر