تلاش برای نفوذ به واشینگتن پست
پروژه‌های مخفیانه خبرنگاران را هدف گرفته‌اند

تنها بیست و یک کیلومتر تا هفت تپه
چکاپا: خصوصی‌سازی موفق

افشاگری پروپابلیکا
سرمایه‌گذاری مخفیانه دونالد ترامپ جونیور

ادعای دروغین یک زن درخصوص بارداری از روی مور
سخت‌‌گیری‌های پست مانع از انتشار اخبار جعلی شد

توصیه‌هایی برای سپرده‌گذاران و بانک‌ها بر اساس تحلیل عملکرد مالی آنها
آخرین وضعیت مالی ۱۳ بانک کشور

نسبت میان روزنامه‌نگاری و مستندسازی به بهانه نمایش مستند «میدان جوانان سابق» به کارگردانی مینا اکبری، روزنامه‌نگار
روزنامه‌نگاران فیلمساز یا فیلمسازان روزنامه‌نگار

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۲ )
کاندیدای کنونی مجلس سنا؛ اغواگر پیشین دختران نوجوان

معرفی کتاب؛
عکاسی تحقیقی: استحکام و استناد روایت با تصویر

سرنوشت روزنامه‌نگاری تحقیقی در روسیه‌ی پوتین -۲
جنگ قلم با تفنگ

ارتباط کردهای طرفدار ترکیه و مخالفان عبدالله اوجالان با قتل‌های زنجیره‌ای ایران چیست؟
عسگراولادی و قتل‌های زنجیره‌ای

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
ارقام واقع‌بینانه‌تر درباره‌ تجارت ایران ـ اروپا

افق اقتصاد

به علت برخی پنهانکاری‌ها، پروسه‌ی صادرات مجدد از دوبی (تغییر مقصد کالاها به علت تحریم‌ها) و شیوه‌های متفاوت محاسبه‌ی نرخ ارز ( تبدیل دلار به ریال از ۲۹۵۰۰ ریال به ازای هر دلار تا حدود ۳۵۰۰ ریال در برابر هر دلار) به دست اوردن آمار دقیق از حجم تجارت ایران و اروپا مشکل است. افق اقتصاد آمار زیر را بر اساس ترکیب ارقام ارائه شده توسط گمرک جمهوری اسلامی، مرکز تجارت بین‌المللی، و آمار اتحادیه ی اروپا پدید اورده است. در این آمارها ارزش و سهم و تراز بازرگانی با اروپا در دوره‌ی قبل و بعد از اعمال تحریم‌های هسته ای محاسبه شده است. علت ترکیب کردن داده‌های ایران و اروپا این است که متفاوت بودن ارقام نیاز به میانگین‌گیری دارد و سال آماری ایرانی بین ۱۹ مارس سال میلادی تا ۱۸ مارس سال میلادی بعد است.

jadval 1

 

بر اساس آمار گمرک ایران، ارزش صادرات ایران بدون محاسبه‌ی نفت به اروپا بسیار نازل و کاهنده بوده و به قرار زیر است: 

jadval 2

سهم اتحادیه اروپا از صادرات ایران در سال‌های مورد بحث بدون محاسبه ی نفت چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کل صادرات ایران بوده است. 

نمایش‌گر مناسب سطح تجارت بین ایران و اروپا ارقام مجموع تجارت سالانه است. در هشت سال گذشته حجم کل تجارت ایران و اروپا به شدت کاهش یافته است. محاسبات افق اقتصاد نشان می‌دهد کل تجارت بین ایران و اروپا در سال ۲۰۱۴ بر اساس میانگین آمارهای اتحادیه اروپا و ITC  ۸/۸۴ میلیارد دلار بوده، در حالی که همین میانگین در سال ۲۰۰۷ معادل ۳۲/۴۲ میلیارد دلار بود و در سال ۲۰۱۴ تا ۷۵ درصد کاهش یافت. 

چشم‌انداز افزایش در این مقادیر وجود دارد. علت آن افزایش فروش نفت ایران در آینده به جهان و به اروپا و افزایش واردات فن‌آوری و ماشین آلات از اروپا خواهد بود. حجم توافق‌های امضا یا طراحی شده با اروپا برای اجرا در سال‌های آتی در مرز ۱۰۰ میلیارد دلار (عمدتاَ سفارش‌های صنعتی ایران) قرار دارد و به تسهیل انتقالات بانکی و امکان مبادله با دلار آمریکا (رفع مشکل U-Turn) بستگی دارد. مبادلات اقتصادی ایران و اروپا هنوز تا حدودی گروگان روابط سیاسی ایران و ایالات متحد آمریکاست. 

 

منبع: افق اقتصاد

لینک کوتاه:

مطالب اخیر