روزگار سپری‌شده‌ی یک صنف
از روزی که اعتبارنامه‌ی پیشه‌وری رد شد…

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (‌۲۰۱۸/۶ )
افشای اسناد جدید بانوی جمهوری‌خواه علیه فساد کاندیدای جمهوری‌خواه سنا

معرفی یک نهاد غیرانتفاعی گزارش‌گری تحقیقی و بازنگاهی به گزارش‌های تحقیقی، نفوذ و اثرگذاری این مرکز ژورنالیستی مستقل در سال ۲۰۱۷:
کفه سنگین سوژه‌های اجتماعی برای روزنامه‌نگاران تحقیقی غربی

▪چرا روزنامه‌نگاران نباید بگویند به چه کسی رأی می‌دهند؟

نگاهی به رد پای «ژن خوب» صاحب‌منصبان در شرکتها و مشاغل بانفوذ و پرمنفعت
رد خون در نرخ اشتغال و بیکاری کشور

آینده روزنامه‌نگاری چاپی هنوز مشخص نیست
آیا روزنامه‌ها می‌میرند؟

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۵ )
معامله‌های مشکوک کاندیدای سنا

ماجرای ۴ خصوصی‌سازی بدون بازسازی و پرحاشیه
ردپای سیاست‌های خصوصی‌سازی در اعتراضات کارگران

گزارش‌های تحقیقی که جایزه پولیتزر گرفتند (۲۰۱۸/۴ )
پروژه‌های مخفیانه، اعتبار خبرنگاران را هدف گرفته‌ است

تنها بیست‌و‌یک کیلومتر مانده به هفت‌تپه
چکاپا: یک خصوصی‌سازی موفق

«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
از گزارشگری بازار مسکن کدام رویکرد باید کنار گذاشته شود؟

:: افق اقتصاد- علی محسنی ::

اخباری با عنوان «پیش‌بینی بازار مسکن» در زمره جذاب‌ترین اخباری است که در رسانه‌های کشور منتشر ‌می‌‌شود. بخش قابل‌توجهی از طبقه متوسط ایران به واسطه درگیری جدی با مسأله خرید، اجاره یا سرمایه‌گذاری مسکن، اخبار حوزه مسکن را دنبال ‌می‌‌کند. نگاهی گذرا به اخبار تولیدی این بخش اما نشان از ضعف مفرط دارد چه اینکه هر کارشناس اقتصادی یا فعال بخش مسکن از زاویه دید خود بازار را مورد بررسی قرار ‌می‌‌دهد و از کنار هم قرار دادن چند پیش‌بینی و تحلیل، ‌می‌‌توان به‌سادگی دریافت تا چه میزان اختلاف برداشت درباره وضعیت فعلی و آینده این بازار وجود دارد.

باور نگارنده بر این است که کارشناسان و فعالان و حتی مردم عادی علاقه‌مند به تحولات این بخش، هریک به فراخور احساسی که در باب این بازار دارند – یا به تعبیر دیگر «منافعی» که در قبال تحولات حس ‌می‌‌کنند– سعی ‌می‌‌کنند شرایط بازار را تحلیل و آینده را پیش‌بینی کنند. به‌عنوان مثال یک نفر از «تورم» به این نتیجه ‌می‌‌رسد قیمت‌ها رو به افزایش خواهد بود و دیگری با تکیه بر قدرت خرید ضعیف مردم، قیمت‌ها را رو به کاهش ‌می‌‌پندارد. یکی از حجم ساخت‌وساز نتیجه ‌می‌‌گیرد قیمت‌ها باید افزایش یابد و دیگری با استناد به توقف روند افزایش جمعیت کشور، رشد قیمت‌ها در این بخش را بعید ‌می‌داند …‌

در هر حال اما این بازار پیچیدگی خاص خود را دارد و تحلیل شرایط و پیش‌بینی آینده به‌سادگی امکان‌پذیر نیست. تحلیل و پیش‌بینی بر مبنای «یک عامل» نیز علاقه‌مندان را نمی‌تواند به نتیجه مشخصی برساند. بازار مسکن از عوامل و مسائل مختلفی تاثیر ‌می‌‌پذیرد و شناخت بازار نیاز به دانش دارد.

به نظر ‌می‌رسد رسانه‌های کشور به‌خصوص آنها که فعالیتی ویژه در حوزه مسائل اقتصادی دارند، ‌می‌توانند توجهی گسترده‌تر و علمی‌تر به بازار مسکن داشته باشند. با توجه به اصل «جذابیت» اخبار و تحلیل‌ها در بازار مسکن، رسانه‌ها توان پرداخت بیشتر به مسائل این بازار را دارند و با توجه به اصل «کم‌دانشی» فعالان و علاقه‌مندان این بازار، توجهی خاص‌تر به مسائل این بازار ضروری به نظر ‌می‌‌رسد.

به این ترتیب در برخورد با بازار مسکن، پیشنهادهایی برای روزنامه‌نگاران اقتصادی ارائه ‌می‌‌شود:

  • بهتر است تحلیل و پیش‌بینی بازار مسکن از زاویه «جزئیات» باشد.

این جزئیات درحقیقت عوامل موثر بر بازار است که ‌می‌‌تواند بر روند اثرگذار باشد. دقت شود که هیچ عاملی نمی‌‌تواند به‌تنهایی روند بازار را تعیین کند و نباید از زاویه پیش‌بینی کل بازار، یک عامل خاص بررسی شود. به‌عنوان مثال اگر تاثیر عامل سیاسی «انتخابات پیش‌روی مجلس» بر بازار مسکن بررسی ‌می‌‌شود و کارشناسان و فعالان بازار از سیاست «صبر و انتظار» برای برگزاری انتخابات ‌می‌‌گویند، نباید نتیجه‌گیری کرد که بازار به این سبب در رکود به‌سرخواهد برد. بی‌شک عوامل دیگری نیز رکود را پشتیبانی ‌می‌‌کنند و یا عوامل ‌می‌‌توانند دست در دست هم دهند و رکود را برخلاف اتفاق سیاسی پیش‌رو، بشکنند.

  • بهتر است گزارش‌های عملی‌تر و تخصصی‌تر در دستور کار قرار گیرد.

شاید در واکنش به این پیشنهاد گفته شود علمی‌ دیدن بازار طرفداری در فعالان و علاقه‌مندان بازار مسکن ندارد، اما در پاسخ باید گفت کارشناسان موفق شده‌اند با مدل‌های علمی‌ بعضا ساده، پیش‌بینی‌های جالب و صحیحی در باب آینده این بازار داشته باشند! آنها با مطالعه روندهای بازار مسکن، زمان تقریبی رکود و رونق را پیش‌بینی کرده‌اند و حیف است جای چنین پیش‌بینی‌هایی در رسانه‌ها خالی باشد. بنابراین پیشنهاد ‌می‌‌شود به جای مسئولان اتحادیه‌های املاک و فعالان بنگاه‌های مسکن که در اکثر مواقع محل مراجعه خبرنگاران اقتصادی برای تولید مطالب بازار مسکن هستند، کارشناسان محل مراجعه بیشتری باشند، گرچه تعداد این کارشناسان چندان زیاد نباشد.

  • جای جداول و نمودارهای اطلاعات و آمار در مطالب بازار مسکن خالی است.

حتی کسانی که روزنامه‌های اقتصادی را ورق زده‌اند نیز ‌می‌‌دانند بازار بورس نمودارها و جداول متعددی دارد که در رسانه‌ها منتشر ‌می‌‌شود. بازار مسکن، اما شاخصی برای قیمت ندارد یا اطلاعات آن کمتر در قالبی مشخص طبقه‌بندی ‌می‌شود، اما ‌می‌‌توان با طراحی برخی آمارها، اطلاعاتی گسترده‌تر به علاقه‌مندان این بازار ارائه کرد. به عنوان مثال «قیمت مصالح مختلف ساختمانی»، «آمارهای ماهانه ساخت‌وساز و پروانه‌های ساخت»، «قیمت انواع اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس» و «قیمت آخرین معاملات واحدهای مسکونی» ‌می‌‌تواند آمارهای جالب منظمی‌ باشد که در حوزه مسکن تولید ‌می‌شود.

تلاش ‌می‌‌کنیم در مطلبی دیگر، عوامل موثر بر بازار مسکن را بیان کنیم و سوژه‌هایی در اختیار خبرنگاران و روزنامه‌نگاران بخش مسکن قرار دهیم.

 

منبع: افق اقتصاد

۱۳۹۴/۰۸/۰۵

لینک کوتاه:

مطالب اخیر