«افق نو» عرصه اطلاع‌رسانی و آموزش روزنامه‌نگاری تحقیقی در ایران و پروژه‌ای در‌ زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «جامعه نو» است. این فضا که از سال ۱۳۹۴ با نام «افق اقتصاد» با گرایش غالب گزارش‌های تحقیقی اقتصادی فعال بوده است، به مسیر تکامل روزنامه‌نگاری کندوکاوی در ایران اختصاص خواهد داشت.
درباره ما بیشتر بخوانید.
افق روشن «تشکل‌گرایی»

: محسن خلیلی عراقی رییس کنفدراسیون صنعت :

تجارب تاریخی درس آموزند و راهگشا. درس‌ها و راه‌هایی که اگرچه شاید بتوان بعضی آنها را در کتاب‌ها خواند و فرا گرفت اما نه همه را و آن هم چه بسا دیر و به قول معروف «یک روز پس از واپسین روز.» لذا باید ارزش تجارب تاریخی را دانست و از آنها پشتوانه و توشه‌یی ساخت برای راه صحیح رفتن و صحیح راه رفتن. این خدمتگزار تمام عمر از زمان تحصیلات دانشجویی تاکنون به‌دنبال امر «تشکل‌گرایی» بوده‌ام. علت اما ریشه در یک تجربه تاریخی در همان دوران تحصیل داشت.

از زمان ملی کردن صنعت نفت و نخست‌وزیری دکتر مصدق توجهم به تشکل‌ها جلب شد و نخستین تشکلی که به اتفاق یاران و دوستان تاسیس کردیم انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در سال ۱۳۲۸ بود که در خدمت نهضت ملی شدن صنعت نفت نیز قرار گرفت تا اینکه آن روز شوم فرا رسید و همه‌چیز در هم پیچید؛ ۲۸مرداد.

از آن روز و سقوط دکتر مصدق با کودتا، این فکر در ذهن نگارنده ایجاد شد که با مردم فقیر و بی‌فرهنگ هیچ نهضتی به مقصود نمی‌رسد و رهایی از فقر و جهل و ثروتمند شدن و دانایی جامعه از مسیر «توسعه صنعتی» ممکن است و این نیز در گرو همدلی و همکاری آحاد جامعه به‌خصوص فعالان و دلسوزان این حوزه در چارچوب «تشکل‌ها»ست، چراکه در فرآیند «تشکل‌گرایی» است که شخصیت، ذهنیت و الگوهای رفتاری انسان‌ها دچار تحول مثبت می‌شود و تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌ها و بسیج امکانات و هم‌افزایی نیروها برای تغییر در گستره ملی فراهم می‌شود.

براین اساس کار تشکلی به‌خصوص راهبری تشکل‌ها امری سخت و دشوار است و فقط یک امر تکنیکی نیست بلکه یک «هنر» است و هر قدر تشکل‌ها بزرگ‌تر شوند «هنرنمایی» نیز مشکل‌تر. اساس هنر راهبری تشکل‌ها استفاده از توان افراد و فیاض نمودن ذهن آنان است.

برای تحقق این امر، وجود فضای مناسب برای تمرین «دموکراسی» ضرورتی است اساسی؛ یعنی آنکه به‌عنوان راهبر یک تشکل متکلم وحده نباشیم و همکاران‌مان را به فکر کردن و ابراز عقیده و مسوولیت‌پذیری تشویق و از نظرات آنان برای تحقق اهداف تشکل استفاده کنیم. در این صورت است که «خرد جمعی» که منطق و اساس «دموکراسی» و ایجاد نهادهای دموکراتیک است شکل می‌گیرد و بارور می‌شود.

امروز اما بیشترین ضرورت و امکان تشکل‌گرایی و حضور تشکل‌ها در فضای اقتصادی کشور احساس می‌شود، چه خوب است با مرور تجارب تاریخی در این حوزه که نقطه آغاز آن را در دوران معاصر شاید بتوان تشکیل «مجلس وکلای تجار» در بیش از یک‌صد و سی‌سال قبل نهاد از خطاها هر چه بیشتر پرهیز و نقاط قوت را تقویت کرد.

اکنون که شاهد تثبیت نهاد قدرتمند اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران و صدها تشکل دیگر اقتصادی و صنعتی هستیم شایسته است با آسیب‌شناسی تجارب گذشته و با استفاده از علوم اجتماعی روز دنیا و بهینه‌کاوی، در حوزه «کار جمعی» افق روشنی در منظومه فکری و فعالیت‌های عملی تشکل‌گرایی در میهن عزیزمان ترسیم کنیم.

 منبع: تعادل

http://taadolnewspaper.ir/archive/5/1394/4/1#page=1|item=22881

مطالب اخیر